REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opole: Wspólny transport i promocja turystyki wśród zadań aglomeracji

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Wspólny transport zbiorowy dla mieszkańców i wspólna promocja atrakcji turystycznych - to oczekiwania władz gmin wchodzących w skład rozpoczynającej działalność Aglomeracji Opolskiej. W poniedziałek odbyło się jej pierwsze uroczyste zgromadzenie.

Podczas spotkania, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, przedstawiciele 20 samorządów które ostatecznie weszły w skład aglomeracji, wysłuchali m.in. podsumowania badań ankietowych, które od sierpnia do września zostały przeprowadzone w gminach tworzących Aglomerację Opolską. Dotyczyły one wspólnych celów i oczekiwań wobec aglomeracji.

REKLAMA

Wśród wspólnych celów, które mogłaby zrealizować aglomeracja, wymienione zostały m.in.: transportu zbiorowego dla mieszkańców, wspólne pakiety turystyczne czy walka o inwestorów i stworzenie wspólnej oferty inwestycyjnej, a także tworzenie i uzbrajanie terenów inwestycyjnych.

Ankietowani wskazali też na potrzebę wypracowania wspólnej koncepcji zagospodarowania przestrzennego, utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego i stworzenie programu ochrony przeciwpowodziowej.

REKLAMA

Naczelnik wydziału ds. europejskich i planowania rozwoju opolskiego urzędu miasta Danuta Wesołowska omawiając ankiety powiedziała też, iż zdaniem samorządowców potrzebna byłaby organizacja spójnego systemu gospodarowanie odpadami czy inwentaryzacja zasobów przyrodniczych Aglomeracji Opolskiej. "Były też samorządy, które wskazały na potrzebę utworzenia ogrodu botanicznego i arboretum w gminie Prószków" - dodała naczelnik.

W ankietach pojawiły się również pomysły na programy stypendialne, wspólne planowanie sieci ścieżek rowerowych oraz wykorzystanie potencjału rzeki Odry np. poprzez budowę marin, zagospodarowanie nabrzeży czy organizowanie rejsów wycieczkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński zapowiedział, że nawet w przyszłym miesiącu mógłby powstać sekretariat aglomeracji. Pokierować nim mógłby doświadczony, emerytowany samorządowiec. Utrzymanie sekretariatu przechodziłoby np. co trzy miesiące na kolejną gminę.

Burmistrz Prószkowa Róża Malik zaznaczyła, że aglomeracja powinna była powstać już kilka lat temu. "Dzięki temu być może wiele inwestycji udałoby się już razem skończyć albo niepotrzebnie ich nie wykonywać, licząc na komplementarność takiego zrzeszenia" - stwierdziła.

REKLAMA

Burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura i burmistrz Gogolina Joachim Wojtala przekonywali, że dzięki aglomeracji gminy nie będą konkurować tylko się uzupełniać. "Jeśli ja mam ładną halę z dobrą akustyką, to koncerty możemy organizować u mnie. U kolegi jest kino, więc ja nie muszę go budować" - tłumaczył Wojtala.

Zdaniem burmistrza Gogolina nie ma obawy, że o dużego inwestora będą spory. "Jeśli wybierze sąsiednią gminę to i tak mieszkańcy mojej znajdą tam pracę" - skwitował. I dodał: "Nie ma ryzyka. Na tej współpracy można tylko zyskać".

Marszałek Józef Sebesta gratulując powołania aglomeracji powiedział, że jest ona szansą lepszy rozwój całego regionu i pozyskanie dodatkowych pieniędzy z UE. "A Unia w kolejnej perspektywie finansowej premiować będzie właśnie kompleksowe, integrujące podejście" - dodał.

Demograf dr Kazimierz Szczygielski ostrzegł w poniedziałek członków aglomeracji, że w najbliższych latach spadać będzie w regionie liczba ludzi (od 2002 do 2050 r. nawet o 29 proc), spadnie liczba osób pracujących, a więc obniżą się dochody z podatków. Dlatego jego zdaniem trzeba zawiązać współpracę i wymyślić coś niszowego, czym mogłaby się promować aglomeracja. "To ważne tym bardziej, że leżymy między aglomeracjami dolnośląską i śląską. To jakbyśmy byli - odnosząc się do liczebności - między Finlandią a Norwegią" - skwitował.

Aglomerację stworzyły: Opole, Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Gogolin, Izbicko, Komprachcice, Krapkowice, Lewin Brzeski, Łubniany, Murów, Niemodlin, Ozimek, Popielów, Prószków, Strzeleczki, Tarnów Opolski, Turawa, Walce i Zdzieszowice (bez Tułowic, które wcześniej zapowiadałyt swoją przynależność).

Ma ona powierzchnią 2,3 tys. km kw., z czego 91,5 proc. stanowią tereny wiejskie. Na terenie aglomeracji mieszka ponad 335 tys. osób - 1/3 woj. opolskiego. "Nie należy się przejmować kimś kto powie, że to mała aglomeracja. Spełnia wszystkie wymogi" - zapewnił dr Szczygielski. (PAP)

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

REKLAMA

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

REKLAMA