REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opole: Wspólny transport i promocja turystyki wśród zadań aglomeracji

REKLAMA

Wspólny transport zbiorowy dla mieszkańców i wspólna promocja atrakcji turystycznych - to oczekiwania władz gmin wchodzących w skład rozpoczynającej działalność Aglomeracji Opolskiej. W poniedziałek odbyło się jej pierwsze uroczyste zgromadzenie.

Podczas spotkania, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, przedstawiciele 20 samorządów które ostatecznie weszły w skład aglomeracji, wysłuchali m.in. podsumowania badań ankietowych, które od sierpnia do września zostały przeprowadzone w gminach tworzących Aglomerację Opolską. Dotyczyły one wspólnych celów i oczekiwań wobec aglomeracji.

REKLAMA

Wśród wspólnych celów, które mogłaby zrealizować aglomeracja, wymienione zostały m.in.: transportu zbiorowego dla mieszkańców, wspólne pakiety turystyczne czy walka o inwestorów i stworzenie wspólnej oferty inwestycyjnej, a także tworzenie i uzbrajanie terenów inwestycyjnych.

Ankietowani wskazali też na potrzebę wypracowania wspólnej koncepcji zagospodarowania przestrzennego, utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego i stworzenie programu ochrony przeciwpowodziowej.

REKLAMA

Naczelnik wydziału ds. europejskich i planowania rozwoju opolskiego urzędu miasta Danuta Wesołowska omawiając ankiety powiedziała też, iż zdaniem samorządowców potrzebna byłaby organizacja spójnego systemu gospodarowanie odpadami czy inwentaryzacja zasobów przyrodniczych Aglomeracji Opolskiej. "Były też samorządy, które wskazały na potrzebę utworzenia ogrodu botanicznego i arboretum w gminie Prószków" - dodała naczelnik.

W ankietach pojawiły się również pomysły na programy stypendialne, wspólne planowanie sieci ścieżek rowerowych oraz wykorzystanie potencjału rzeki Odry np. poprzez budowę marin, zagospodarowanie nabrzeży czy organizowanie rejsów wycieczkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezydent Opola Ryszard Zembaczyński zapowiedział, że nawet w przyszłym miesiącu mógłby powstać sekretariat aglomeracji. Pokierować nim mógłby doświadczony, emerytowany samorządowiec. Utrzymanie sekretariatu przechodziłoby np. co trzy miesiące na kolejną gminę.

Burmistrz Prószkowa Róża Malik zaznaczyła, że aglomeracja powinna była powstać już kilka lat temu. "Dzięki temu być może wiele inwestycji udałoby się już razem skończyć albo niepotrzebnie ich nie wykonywać, licząc na komplementarność takiego zrzeszenia" - stwierdziła.

REKLAMA

Burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura i burmistrz Gogolina Joachim Wojtala przekonywali, że dzięki aglomeracji gminy nie będą konkurować tylko się uzupełniać. "Jeśli ja mam ładną halę z dobrą akustyką, to koncerty możemy organizować u mnie. U kolegi jest kino, więc ja nie muszę go budować" - tłumaczył Wojtala.

Zdaniem burmistrza Gogolina nie ma obawy, że o dużego inwestora będą spory. "Jeśli wybierze sąsiednią gminę to i tak mieszkańcy mojej znajdą tam pracę" - skwitował. I dodał: "Nie ma ryzyka. Na tej współpracy można tylko zyskać".

Marszałek Józef Sebesta gratulując powołania aglomeracji powiedział, że jest ona szansą lepszy rozwój całego regionu i pozyskanie dodatkowych pieniędzy z UE. "A Unia w kolejnej perspektywie finansowej premiować będzie właśnie kompleksowe, integrujące podejście" - dodał.

Demograf dr Kazimierz Szczygielski ostrzegł w poniedziałek członków aglomeracji, że w najbliższych latach spadać będzie w regionie liczba ludzi (od 2002 do 2050 r. nawet o 29 proc), spadnie liczba osób pracujących, a więc obniżą się dochody z podatków. Dlatego jego zdaniem trzeba zawiązać współpracę i wymyślić coś niszowego, czym mogłaby się promować aglomeracja. "To ważne tym bardziej, że leżymy między aglomeracjami dolnośląską i śląską. To jakbyśmy byli - odnosząc się do liczebności - między Finlandią a Norwegią" - skwitował.

Aglomerację stworzyły: Opole, Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Gogolin, Izbicko, Komprachcice, Krapkowice, Lewin Brzeski, Łubniany, Murów, Niemodlin, Ozimek, Popielów, Prószków, Strzeleczki, Tarnów Opolski, Turawa, Walce i Zdzieszowice (bez Tułowic, które wcześniej zapowiadałyt swoją przynależność).

Ma ona powierzchnią 2,3 tys. km kw., z czego 91,5 proc. stanowią tereny wiejskie. Na terenie aglomeracji mieszka ponad 335 tys. osób - 1/3 woj. opolskiego. "Nie należy się przejmować kimś kto powie, że to mała aglomeracja. Spełnia wszystkie wymogi" - zapewnił dr Szczygielski. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
EAPN Polska: Ok. 2,5 mln Polaków żyje poniżej minimum egzystencji [RAPORT]

EAPN Polska opublikowała raport Poverty Watch 2024 "Monitoring ubóstwa i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce 2023-2024". W raporcie wskazano, że Polska jest na krawędzi kryzysu społecznego. Z raportu wynika, że w 2023 r. prawie co piętnasty Polak żył w skrajnej biedzie, a niemal połowa społeczeństwa borykała się z różnymi formami wykluczenia.

Przewodniczący KEP: Udział w lekcjach religii lub etyki powinien być obowiązkowy

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusza Wojdy uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, powinni w tym czasie chodzić na lekcje etyki. Udział w jednej z tych lekcji powinien być obowiązkowy.

Wiadomo już, dlaczego wieloryby mylą plastik z pożywieniem

Badanie przeprowadzone w Duke University wykazało, że plastikowe śmieci odbijają dźwięk podobnie, jak niektóre organizmy, na które polują głęboko nurkujące walenie. To dlatego wieloryby tak często mylą plastik z pożywieniem. 

Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

REKLAMA

Ile w tym roku zapłacimy za karnety na stoki narciarskie?

Chociaż dopiero co rozpoczęła się jesień, Podhale już zaczęło przygotowania do sezonu zimowego. W przedsprzedaży można już kupić karnety na stoki narciarskie. Ile zapłacimy w tym roku? 

Kobiety w ciąży już mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi

Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach POZ. Na tę chorobę od początku roku zachorowało już niemal 17 tys. osób, a 3 tys. pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich. 

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

REKLAMA

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

REKLAMA