reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Stara kopalnia węgla w Wałbrzychu zostanie zrewitalizowana

Stara kopalnia węgla w Wałbrzychu zostanie zrewitalizowana

Wałbrzyska "Julia", jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych kopalni węgla kamiennego, zostanie zrewitalizowana. Miejsce stanie się centrum kultury i "przemysłów kreatywnych". Zakończenie pierwszego etapu realizacji planowane jest na grudzień 2013 r.

Największą atrakcją odnowionej kopalni ma być 2,5-kilometrowa podziemna trasa turystyczna umiejscowiona w XVIII-wiecznej "Lisiej sztolni", którą spławiano węgiel.

"To będzie projekt, jakiego nie było do tej pory w polskim muzealnictwie. W przestrzeniach starej kopalni, wśród zabytkowych, wielkogabarytowych maszyn górniczych, poprowadzona zostanie multimedialna ścieżka edukacyjna" - powiedział Mirosław Nizio, projektant i wykonawca z Design International. Ocenił, że teren starej kopalni "Julia" stwarza nie tylko ogromne możliwości wystawiennicze, ale może też być przestrzenią dla rozrywki i wypoczynku. Na terenie kopalni ma powstać kompleks rekreacyjno-sportowy, kawiarnie i pensjonat.

Według dyrektora starej kopalni "Julia" Mirosława Brożka, projekt zagospodarowania kopalni to kolejny przykład w Europie i pierwszy na tak dużą skalę w Polsce, gdzie dzięki kulturze przywracana jest aktywność poprzemysłowym pustostanom. Obiekt w założeniu - jak tłumaczył Brożek - ma stać się parkiem, w skład którego wejdzie: centrum edukacyjne, Ośrodek Pieśni i Tańca, Centrum Kultury Wałbrzych, punkty widokowe, przestrzenie na wystawy, koncerty i spektakle.

W kopalni będzie też miało swoją siedzibę Europejskie Centrum Ceramiki Unikatowej, które przedłuży tradycję organizowania w Wałbrzychu plenerów sztuki ceramicznej. "Zamierzamy zaprosić słynnych artystów z Japonii, Chin, Stanów Zjednoczonych, by wzbogacali naszą kolekcję ceramiki unikatowej" - mówił Brożek. Według niego, kopalnia "Julia" ma stać się wizytówką nowego Wałbrzycha, animować lokalną społeczność, rozwój miasta i zainteresować turystów.

Projekt zakłada rewitalizację 11 zabytkowych obiektów byłej Kopalni Węgla Kamiennego "Julia", które po przebudowie uzyskają nowe funkcje, związane z działalnością kulturalną. Dyrekcja kopalni chce, aby przemysłowy kompleks stał się nowoczesnym centrum kultury, gdzie zwiedzający wybierać będą między spektaklem tanecznym, wystawą sztuki współczesnej, warsztatem ceramicznym czy wędrówką w głąb historii Ziemi.

Zakończenie pierwszej części realizacji projektu planowane jest na grudzień 2013 r. Całkowity koszt inwestycji to ponad 52 mln zł, dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 35 mln zł.

Kopalnia "Julia" zakończyła eksploatację węgla w 1996 r. Obecnie na terenie kopalni funkcjonuje Muzeum Przemysłu i Techniki. (PAP)

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama