reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Mazowieckie: Umowa na dzierżawę szpitala w Gostyninie-Kruku podpisana

Mazowieckie: Umowa na dzierżawę szpitala w Gostyninie-Kruku podpisana

Arion Med z Lublina podpisał ze starostwem powiatowym w Gostyninie umowę na dzierżawę szpitala w Gostyninie-Kruku (Mazowieckie). Placówka ma od dłuższego czasu poważne problemy finansowe. Przekazanie jej w dzierżawę ma naprawić tę sytuację.

Szpital w Gostyninie-Kruku jest obecnie częścią samodzielnego publicznego zespołu zakładów opieki zdrowotnej, którego organem założycielskim jest powiat. Po przejęciu zostanie zarejestrowany nowy podmiot.

Jak poinformował starosta gostyniński Jan Baranowski, przejęcie majątku szpitala w dzierżawę przez Arion Med ma nastąpić jeszcze w tym roku po dopełnieniu wymogów formalnych, w tym m.in. po dokonaniu cesji kontraktów z NFZ. Umowa została zawarta na 30 lat.

Arion Med ma przejąć w dzierżawę specjalistyczną opiekę medyczną wraz z zadłużeniem szpitala do wysokości 5,25 mln zł w zamian za umorzenie w późniejszym okresie czynszu. Świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej mają pozostać w dotychczasowym samodzielnym publicznym zespole zakładów opieki zdrowotnej wraz z większością zadłużenia.

Oferta Arion Med została wybrana przez starostwo w Gostyninie z trzech ostatecznych, złożonych w postępowaniu. W trakcie postępowania oceniano m.in. początkowe zaangażowanie oferentów w przejęcie zadłużenia placówki i wielkość proponowanego miesięcznego czynszu. Arion Med zarządza m.in. szpitalem w Biłgoraju.

Dyrektor szpitala w Gostyninie-Kruku Krzysztof Osmański powiedział w czwartek PAP, że konta placówki, po czasowym odblokowaniu, zostały ponownie zajęte przez komorników. Zajęcia komornicze dotyczą obecnie kwoty około 8 mln zł.

Osmański wyjaśnił, że wcześniej, po uwzględnieniu przez sąd skarg szpitala na działania komornicze, konta placówki zostały na jakiś czas odblokowane spod zajęć egzekucyjnych. To umożliwiło wypłacenie w całości personelowi etatowemu wynagrodzenia za sierpień, a pracownikom kontraktowym za czerwiec.

"Mamy już jednak nowe zajęcia. Dlatego wynagrodzenia w tym miesiącu będą, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to, jak bywało już wcześniej, wypłata tylko do wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia krajowego" - powiedział Osmański. Zapewnił, że szpital, mimo kłopotów finansowych, pracuje normalnie. "Szpital pracował i pracuje. Pacjenci, którzy są u nas leczeni nie odczuwają tego, że sytuacja finansowa w szpitalu jest dramatyczna" - oświadczył dyrektor.

Osmański przyznał, że szpital powoli przygotowuje się do przejęcia majątku w dzierżawę przez Arion Med. "Przedstawiciele dzierżawcy już przyjeżdżają, już przygotowują dokumenty pod kątem rejestracji nowego podmiotu i kontraktowania świadczeń zdrowotnych w NFZ" - dodał.

W szpitalu w Gostyninie-Kruku od lutego trwa spór zbiorowy wszystkich tamtejszych związków zawodowych z dyrekcją placówki. Związki, nie zgadzając się na obniżenie pracownikom wynagrodzeń - co dyrekcja argumentowała problemami finansowymi - przedstawiły m.in. postulat podwyżek o 20 proc. Spór zatrzymał się na etapie przed mediacjami. (PAP)

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama