reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Śląskie: Nabór do programu "Radosna Szkoła" na 2013 rok

Śląskie: Nabór do programu "Radosna Szkoła" na 2013 rok

Rozpoczął się nabór do programu rządowego "Radosna Szkoła" na 2013 rok. Program wspiera budowę przyszkolnych placów zabaw oraz zakup pomocy dydaktycznych. Dotąd z programu skorzystało ok. 1060 szkół podstawowych z 1200 w województwie śląskim.

Na realizację programu w 2013 roku przeznaczono 234 mln zł do podziału pomiędzy wszystkie województwa. O tym, ile poszczególnym z nich przypadnie, będzie wiadomo w przyszłym roku po uchwaleniu ustawy budżetowej. W 2012 roku województwo śląskie otrzymało prawie 7,2 mln zł.

Wnioski na rok 2013, tak jak w latach ubiegłych mogą składać do wojewody śląskiego organy prowadzące szkoły, m.in. samorządy i stowarzyszenia. Termin upływa 2 listopada.

Dotąd w ok. 1060 szkołach podstawowych województwa śląskiego powstały kąciki - miejsca zabaw dla sześciolatków; najwięcej w powiatach częstochowskim - 68 i żywieckim - 70. Przy 205. szkołach powstały także place zabaw. Największą aktywnością wykazały się w tym przypadku: Katowice - 19, Zabrze - 18 i Gliwice - 17.

Podstawowym celem rządowego programu "Radosna szkoła" realizowanego w latach 2009-2014 jest zapewnienie bezpiecznych warunków nauki, wychowania i zabawy dzieciom w klasach 1-3 szkół podstawowych i ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia. Szkoły mogą się starać o pieniądze na wyposażenie w pomoce dydaktyczne miejsc zabaw w szkołach (także świetlic) oraz na budowę lub modernizację placów zabaw.

Zgodnie z założeniami programu, szkolne miejsca zabaw powinny być wyposażone w pomoce dydaktyczne, dzięki którym uczniowie będą mogli brać udział w zajęciach ruchowych np. w piłki, materace, tory przeszkód i klocki. Wyposażenie świetlic powinno również spełniać funkcję edukacyjną, umożliwiającą uczniom rozwijanie własnych zainteresowań. Każda szkoła, w zależności od liczby uczniów w klasach 1-3 może otrzymać pomoc w wysokości 6 lub 12 tys. zł.

Budowa lub modernizacja placów zabaw będzie natomiast w połowie dofinansowywana z budżetu państwa, a w połowie przez organy prowadzące. Place powinny być przystosowane do prowadzenia różnych zajęć ruchowych z najmłodszymi uczniami, wyposażone np. w drabinki, zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe oraz huśtawki. W tym przypadku pomoc z budżetu państwa wyniesie od ponad 63 tys. zł do ponad 115 tys. zł.

W przypadku dofinansowania do placu zabaw, organy prowadzące szkoły są zobowiązane wykazać finansowy wkład własny w wysokości 50 proc. kosztów tej inwestycji, natomiast koszt zakupu pomocy dydaktycznych jest finansowany w 100 proc. z budżetu państwa.

Koszt całego programu to prawie 2,5 mld zł, z czego prawie 1,3 mld zł pochodzić będzie z budżetu państwa, a niemal 1,2 mld zł będzie stanowić wkład własny organów prowadzących. (PAP)

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama