REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Władze Warszawy sondują budżet obywatelski

REKLAMA

Władze Warszawy sondują ideę budżetu obywatelskiego, czyli takiego, w którym pieniądze są przeznaczane na realizację projektów mieszkańców. Pilotaż prowadzony jest w Domu Kultury Śródmieście.

Niewykluczone, że będziemy chcieli wprowadzić to rozwiązanie w większej skali - powiedziała zastępca rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb.

REKLAMA

Idea budżetu obywatelskiego polega na zwiększeniu udziału i wpływu obywateli na finanse miasta; część pieniędzy budżetu miejskiego zarezerwowana jest na realizację projektów mieszkańców miasta, np. budowę placów zabaw czy remonty chodników. Takie rozwiązania ma już m.in. Sopot, Poznań, Elbląg; wprowadzi je także Łódź.

REKLAMA

Warszawa nie ma budżetu obywatelskiego. Pilotażowo wprowadzany jest on natomiast w Domu Kultury Śródmieście; mieszkańcy zdecydują o podziale środków programowych w wysokości 600 tys. zł. "To pierwsza jaskółka dla Warszawy. Zobaczymy czy mieszkańcy się zaangażują, czy to rozwiązanie się sprawdzi" - powiedziała Kłąb.

Ja wyjaśniła rzeczniczka Śródmieścia Urszula Majewska, prace nad budżetem obywatelskim Domu Kultury Śródmieście podzielono na trzy etapy. Najpierw mieszkańcy uczyli się zasad konstruowania budżetu, wydawania środków, wyszczególnili też priorytety działań. Teraz zostaną zgłoszone projekty, a 24 listopada odbędzie się głosowanie nad propozycjami. Powiedziała, że nad budżetem pracuje ponad 20 osób. Podkreśliła, że celowo nacisk został położony na edukację, zapoznanie się z tworzeniem budżetu, funkcjonowania jednostki.

W budżetach dzielnic na 2013 r. nie przewidziano środków na budżety obywatelskie. Rzecznicy m.in. Ochoty, Woli, Pragi Południe mówili PAP, że budżety dzielnic stanowią załączniki do budżetu miejskiego, dlatego władze dzielnic mają ograniczone możliwości dotyczące wydawania środków. Podkreślali jednak, że odbywają się konsultacje społeczne, a część środków m.in. na projekty kulturalne jest przydzielana w konkursach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Ochota nie jest samodzielną jednostką, ale podlega urzędowi miasta. Częścią środków możemy dysponować sami. Jeśli jest to możliwe, korzystamy z konsultacji społecznych i uzgadniamy rozwiązania" - powiedziała rzeczniczka dzielnicy Ochota Maja Gottesman.

Rzeczniczka Woli Monika Beuth-Lutyk powiedziała, że w ramach konsultacji społecznych mieszkańcy dzielnicy decydowali m.in. o przeznaczeniu wyremontowanej ul. Chłodnej. "Mieszkańcy określili, że życzą sobie, by odbywały się tam imprezy, koncerty i to zostało zrealizowane" - powiedziała Beuth-Lutyk. "Nie jest to oczywiście budżet partycypacyjny" - dodała.

Rzeczniczka Pragi-Południe Ewelina Buczyńska powiedziała, że dzielnica w konkursach rozdziela pieniądze m.in. na działania kulturalne.

Radny SLD Krystian Legierski na czwartkowej sesji Rady Warszawy bezskutecznie proponował włączyć do porządku obrad informację prezydent Warszawy nt. budżetu obywatelskiego w Warszawie. Jak wyjaśnił PAP, chciał dowiedzieć się, czy Hanna Gronkiewicz-Waltz widzi zasadność takiego budżetu, a jeśli tak, to w jakim kształcie. Zaznaczył, że jego klub jest gotowy przygotować projekt uchwały ws. wprowadzenia budżetu obywatelskiego. "Najpierw jednak chcielibyśmy poznać zdanie pani prezydent" - powiedział. Dodał, że chce, by informacja prezydent nt. budżetu obywatelskiego znalazła się na kolejnej sesji Rady Warszawy.

"Dobrze, jeśli mieszkańcy mogą decydować o swoim najbliższym otoczeniu - o chodnikach, skwerach, placach zabaw. W Warszawie jest bardzo dużo osób przyjezdnych. Budżet obywatelski mógłby sprawić, że bardziej zaangażowaliby się w sprawy Warszawy" - powiedział Legierski.

W Polsce niektóre miasta zdecydowały się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego. W Poznaniu do zagospodarowania przez mieszkańców jest 10 mln zł; z kolei w Elblągu w 2013 r. na realizację projektów obywatelskich zarezerwowane będą 2 mln zł. Formularz dla gmin, które rozważają wdrożenie nowej formuły budżetu, przygotowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Budżet partycypacyjny od wielu lat stosowany jest w wielu krajach Europy Zachodniej. Do jego najważniejszych zalet można zaliczyć: zwiększenie udziału i wpływu obywateli na finanse miasta, wzrost zaufania społeczności lokalnej do działań podejmowanych przez władze gmin, wzrost wiedzy i świadomości mieszkańców na temat możliwości finansowych miast. (PAP)

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

REKLAMA

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA