REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Policjant musi wykonywać polecenia przełożonych, nawet ściąć włosy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Policjant musi wykonywać polecenia przełożonych, nawet rozkaz skrócenia włosów - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Zdaniem sądu kara wyznaczenia na niższe stanowisko była adekwatna do przewinienia. Policjant nie zgadza się z takim wyrokiem WSA.

Łódzki policjant zaskarżył do sądu administracyjnego decyzję komendanta głównego policji o wyznaczeniu go na niższe stanowisko za niewykonanie polecenia służbowego dotyczącego skrócenia zbyt długich włosów. W jego ocenie rozkaz wykonał - fryzjer obciął je o 30-40 cm, obecnie sięgają do karku.

REKLAMA

"Jako policjant wykonuję rozkazy, bo zdaję sobie sprawę, że za niewykonanie rozkazu grozi mi odpowiedzialność dyscyplinarna" - dodał.

REKLAMA

"Taka długość była wskazana jako maksymalna. Nie przeszkadzają mi, tak samo, jak moim koleżankom - policjantki noszą piękne, długie włosy, czasem sięgające pasa i nikt im tego nie zabrania" - tłumaczył dziennikarzom po rozprawie. Podkreślał, że na służbie spina włosy gumką i chowa pod czapką, co zaprezentował dziennikarzom. "Gdy jestem na służbie, po takim upięciu nikt nie jest w stanie powiedzieć, że mam dłuższe włosy - wyglądają tak samo, jak moich kolegów, którzy noszą bardzo krótkie" - przekonywał.

Sąd oddalił jednak skargę policjanta - wynika z wyroku ogłoszonego przez przewodnicząca składu orzekającego Olgę Żurawską-Matusiak. W uzasadnieniu sędzia sprawozdawca Eugeniusz Wasilewski powiedział, że sąd nie zajmował się długością włosów policjanta, tylko tym, że został ukarany za niewykonanie rozkazu.

"Istotą zarzutów postawionych funkcjonariuszowi jest niewykonanie rozkazu. Tu nie chodzi o włosy. Akurat w tym przypadku polecenie dotyczyło włosów, ale chodzi o niewykonanie polecenia. Jest to w ocenie sądu bardzo poważny zarzut" - uzasadniał Wasilewski. "Policjant obowiązany jest do wykonywania poleceń i nie komentowania tych poleceń" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ocenie WSA przełożony policjanta miał prawo, kierując się zarządzeniem komendanta głównego policji, do wydanie polecenia skrócenia włosów, a ponieważ - w ocenie przełożonych takiego rozkazu nie wykonał - ukarania go.

REKLAMA

Przed sądem policjanta reprezentowała mec. Katarzyna Janowska współpracująca z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. W ocenie HFPC ta sprawa to przykład dyskryminacji: określono długość włosów tylko dla mężczyzn, nie odniesiono się do kobiet. Przypadek został objęty programem antydyskryminacyjnym "Artykuł 32" Fundacji.

"Konstytucyjna zasada równości płci jest zasadą nienaruszalną. Jeśli mamy zarządzenie, które wyraźnie różnicuje kobiety i mężczyzn - funkcjonariuszy - bez żadnego powodu, to jest to niedopuszczalne" - podkreśliła adwokat.

"Z piątkowego orzeczenia sądu wynika, że policjanci mają bezwzględnie wykonywać wszystkie polecenia - niestety niezależnie od tego, czy rozumieją ich sens, czy nie" - powiedziała PAP Janowska.

"Sąd w ogóle nie zajął się zgodnością z konstytucję zarządzenia komendanta głównego policji, mówiącego m.in. o skracaniu włosów przez funkcjonariuszy, skupił się jedynie na obowiązku wykonywania wszelkich poleceń służbowych przez podwładnych. Nasze uwagi podniesiemy przy zaskarżeniu tego wyroku do NSA" - zapowiedziała.

W ocenie Janowskiej sprawa ostatecznie trafi do Trybunału Konstytucyjnego, bo sądy same boją się stosować wprost przepisy konstytucji, mimo że jest to ich obowiązkiem.

Radca prawny Magdalena Będziejewska-Michalska reprezentująca policję powiedziała po rozprawie, że nie będzie wnosić skargi kasacyjnej. "Wyrok jest dla nas jak najbardziej korzystny, w pełni zgadzamy się z wywodami sadu, są one logiczne i jasne. Będziemy czekać na pisemne uzasadnienie wyroku i dalsze kroki strony przeciwnej, która z pewnością będzie składała odwołanie" - powiedziała Będziejewska-Michalska.

Zarządzenie komendanta głównego policji stanowi, że "umundurowany policjant-mężczyzna noszący włosy, brodę lub zarost" obowiązany jest nosić je "schludnie i krótko przystrzyżone". Przepisy nie precyzują jednak, jaka długość włosów u policjantów-mężczyzn spełnia wymogi regulaminowe.

W przeciwieństwie do mężczyzn, funkcjonariuszki policji mogą nosić włosy dłuższe niż do ramion i obowiązane są jedynie do tego, aby podczas wykonywania czynności służbowych włosy pozostawały krótko upięte lub związane - zwraca uwagę HSPC. (PAP)

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA