REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większość w Radzie Miasta Białystok - za sprzedażą miejskiej energetyki cieplnej

REKLAMA

Władze Białegostoku będą mogły sprzedać Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej - otrzymają na to zgodę Rady Miasta. Klub radnych PO, która ma w radzie większość, przyjął stanowisko popierające plany prezydenta i ma zagłosować za sprzedażą spółki.

Poinformował o tym na niedzielnej konferencji prasowej przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Białystok Zbigniew Nikitorowicz. Dodał, że stanowisko zostało przez klub radnych przyjęte jednogłośnie. Sesja, w programie której jest uchwała dotycząca zgody na zbycie udziałów samorządu w spółce MPEC, odbędzie się w poniedziałek 5 listopada.

REKLAMA

O zamiarze sprzedaży 100 proc. udziałów w MPEC Białystok prezydent miasta Tadeusz Truskolaski poinformował pod koniec września. Spółka zatrudnia 600 osób, w ubiegłym roku miała 4 mln zł zysku.

"Władze miasta oczekują od nowego właściciela szeregu działań, które pozwolą spółce na rozwój, racjonalizację kosztów działania oraz inwestycje dostosowujące do wymogów ochrony środowiska" - mówił wtedy Truskolaski.

REKLAMA

Przyznał, że powodem sprzedaży spółki (formalnie nazywa się to zbyciem udziałów) są m.in. względy finansowe, czyli dochody dla budżetu miasta. Mówił, że w kraju wiele przedsiębiorstw tego typu zostało już sprywatyzowanych. Truskolaski zapewnił, że mieszkańcy nie powinni obawiać się prywatyzacji MPEC.

Jak mówił na niedzielnej konferencji prasowej Nikitorowicz, przed podjęciem decyzji, czy poprzeć plany prezydenta, radni PO spotykali się m.in. z nim, ale także z przedstawicielami załogi MPEC. W referendum, które tam się odbyło niedawno, większość jego uczestników opowiedziała się przeciwko prywatyzacji spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Po ludzku rozumiemy te obawy, lęki, gdyż wszelkie zmiany wywołują w człowieku zaniepokojenie co do przyszłości. Jednak wyrażamy głęboką wiarę, nadzieję i przekonanie, że ta przyszłość dla MPEC-u będzie dobra" - mówił Nikitorowicz, uzasadniając decyzję radnych Platformy.

REKLAMA

PO uważa bowiem, że po prywatyzacji MPEC będzie bardziej profesjonalnie zarządzane, a załoga wynegocjuje z nowym właścicielem gwarancje zatrudnienia na najbliższe lata, stanie się również współwłaścicielem spółki (przy sprzedaży udziałów 15 proc. należy się załodze).

Nikitorowicz podkreślił, że klub PO podjął decyzję o wyrażeniu zgody na sprzedaż MPEC. Radny PO Marek Chojnowski mówił dziennikarzom, że pieniądze ze sprzedaży spółki (wartość firmy nie jest na razie znana, szacunki mówią o kwocie powyżej 220 mln zł) będą przeznaczone na udziały własne Białegostoku w unijnych projektach. Mówił, że utrzymanie dynamiki rozwoju miasta jest priorytetem. "Byłoby dalece nieroztropne, by tego nie robić" - dodał Chojnowski.

W jego ocenie, mieszkańcy nie powinni obawiać się wzrostu cen ciepła po prywatyzacji. Podawał przykłady takich spółek w innych miastach. Według przedstawionych przez niego analiz, w latach 2006-2010 wzrost cen ciepła w tych miastach, gdzie spółki przekształcono, wyniósł 19,5 proc., gdy w tym samym czasie w Białymstoku było to 24 proc.

Pod koniec października radni opozycyjnego PiS zgłosili pomysł lokalnego referendum w sprawie prywatyzacji MPEC. Za referendum jest też SLD, również opozycja w Radzie Miasta Białystok.

Nikitorowicz mówił, że PO będzie przeciwna uchwale rady miasta o przeprowadzeniu referendum. Powiedział, że demokracja polega na tym, że mieszkańcy wybrali prezydenta i radę miasta, w której większość ma PO. "My uważamy, że mamy odpowiednie umocowanie i mandat zaufania mieszkańców do tego typu działań" - dodał.

Zastrzegł, że pomysłodawcy mogą zgłosić taki pomysł po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów (w przypadku Białegostoku to ok. 23 tys.) i zgłosić referendum jako inicjatywę obywatelską.

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA