REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy system wspomagania nauczycieli będzie w pełni wdrożony do 2016 r.

REKLAMA

Wprowadzanie nowego systemu wspomagania nauczycieli ma zakończyć się do 1 stycznia 2016 r. - poinformowała minister edukacji Krystyna Szumilas. Według niej zgodnie z nowym systemem sposób wsparcia będzie wynikać z analizy sytuacji poszczególnych szkół.

REKLAMA

"Dotychczasowy system wsparcia nauczycieli nie odpowiadał w pełni na potrzeby szkół. Nastawiony był na doskonalenie konkretnego nauczyciela, tak jakby nauczyciel był wyizolowany ze swojego środowiska, nie był częścią danej szkoły" - mówiła Szumilas podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży.

REKLAMA

Zgodnie z założeniami nowego systemu, organizowanie i realizowanie wspomagania będzie zadaniem placówek doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych i bibliotek pedagogicznych. Obok realizowania dotychczasowych zadań, dojadą im zaplanowane działania realizowane bezpośrednio w szkole lub placówce, polegające na diagnozowaniu potrzeb, przedstawianiu możliwości działania, pomocy w realizacji zaplanowanych form pomocy. Zakres wspomagania ma wynikać z analizy sytuacji danej szkoły i odpowiadać na jej specyficzne potrzeby, a punktem wyjścia wszelkich działań ma być rzetelna diagnoza potrzeb, oparta m.in. na wnioskach z nadzoru pedagogicznego oraz wynikach egzaminów zewnętrznych.

"Placówki wspomagające powinny działać w taki sposób, aby odpowiadać na potrzeby konkretnej szkoły i nauczycieli pracujących właśnie w tej szkole" - podkreśliła Szumilas. Jak mówiła, nowy system doskonalenia i wspomagania ma być nie jednorazową pomocą szkole, ale "towarzyszeniem we wprowadzaniu zmian w szkole, wspólną oceną efektów oraz współpracą przy opracowywaniu wniosków dotyczących podejmowanych działań i zaleceń na przyszłość".

REKLAMA

Minister przypomniała, że obecny rok szkolny - 2012/2013 - jest pierwszym rokiem tworzenia nowoczesnego systemu wspomagania szkół i placówek. Pod koniec października podpisane zostało nowe rozporządzenie w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli. Trwają prace legislacyjne nad zmianami przepisów w sprawie poradni psychologiczno-pedagogicznych i bibliotek pedagogicznych.

Dopełnieniem i rozszerzeniem realizowanego w szkole wspomagania mają być sieci współpracy skupiające nauczycieli, dyrektorów, psychologów, pedagogów, bibliotekarzy, itd. Jak zaznaczyła Szumilas, sieci ma być wiele rodzajów, np. skupiających nauczycieli danego przedmiotu i metodyków zajmujących się tym przedmiotem, czy nauczycieli i specjalistów zajmujących się pracą z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Mają być platformą m.in. wymiany doświadczeń i analizy dobrych praktyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiceminister edukacji Joanna Berdzik przypomniała, że działania na rzecz modernizacji systemu doskonalenia nauczycieli wspierane są przez uruchomiony w lutym 2012 r. przez Ośrodek Rozwoju Edukacji pilotażowy program wspierania placówek doskonalenia nauczycieli "Nowa rola placówek doskonalenia". Zakończenie pilotażu przewiduje się na wrzesień 2013 r. W jego ramach ORE ma zapewnić placówkom pomoc we wdrażaniu zmian w systemie doskonalenia nauczycieli, a także bieżące informacje na temat prac systemowych dotyczących edukacji.

W celu przygotowania szkół i placówek do korzystania z nowych form wspomagania, w tym uczestnictwa w nauczycielskich sieciach współpracy, w lipcu 2012 r. ogłoszono finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego konkurs adresowany do samorządów powiatowych na przeprowadzenie naboru projektów pilotażowych. Na realizację tego zadania przeznaczono kwotę ok. 170 mln zł. Nabór wniosków prowadzony będzie do wyczerpania środków finansowych.

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA