REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Białystok: Uniwersytet medyczny buduje nowoczesny szpital

REKLAMA

Najnowocześniejszy w regionie budynek szpitalny, z lądowiskiem dla śmigłowców na podgrzewanym dachu, buduje Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Ma być oddany do użytku w 2014 roku. Zwiększy powierzchnię szpitala klinicznego, ale i komfort leczenia chorych.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, który w najbliższych dniach będzie obchodził 50-lecie istnienia, przyjmuje rocznie około 32 tys. pacjentów na oddziałach i 130 tys. w poradniach. Jest największym i najbardziej specjalistycznym szpitalem leczącym dorosłych pacjentów w województwie podlaskim. To również baza dydaktyczna dla studentów z kraju i zagranicy i młodych lekarzy, którzy kształcą się w Białymstoku na Uniwersytecie Medycznym.

REKLAMA

Budowa nowego budynku szpitala oraz gruntowna modernizacja już istniejącego, mają kosztować 520 mln zł. Inwestycja jest w całości finansowana z budżetu państwa. Prace są zaawansowane w jednej trzeciej - oceniają władze uczelni i szpitala uniwersyteckiego.

Nowa część szpitala ma być oddana do użytku w 2014 r. Cała inwestycja - łącznie z modernizacją istniejących obiektów szpitala - ma się zakończyć najpóźniej w 2017 r.

REKLAMA

Obecnie trwają prace w środku obiektu, głównie montaż wszelkich instalacji. Gotowe jest, zlokalizowane na dachu budynku, lądowisko dla śmigłowców ratunkowych. Płyta tego lądowiska jest podgrzewana, temperaturę regulować będą automatycznie odpowiednie czujniki tak, by lądowisko o każdej porze roku było gotowe do przyjęcia śmigłowca.

Dzięki inwestycji podwoi się powierzchnia szpitala, ale nie przybędzie łóżek dla pacjentów. Chorzy zyskają za to komfortowe warunki leczenia. Pacjenci, zamiast tak jak teraz, w wieloosobowych salach, będą mieć do dyspozycji sale trzy-, dwu- lub jednoosobowe z łazienkami. W nowym budynku zlokalizowany będzie główny pion zabiegowy i ratunkowy. Będzie tam też 12 nowych sal operacyjnych z najnowocześniejszym wyposażeniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prorektor Uniwersytetu Medycznego ds. klinicznych i kształcenia podyplomowego prof. Zenon Mariak podkreśla, że cała medycyna zmierza obecnie w kierunku krótkich pobytów pacjentów w szpitalu i wysokiej specjalistyki, dlatego szpital nie potrzebuje większej liczby łóżek. Obecnie jest ich ponad 830.

REKLAMA

Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest w dobrej kondycji finansowej. Jak poinformował dyrektor tej placówki dr Bogusław Poniatowski, szpital nie ma długów. Już teraz jednak i uczelnia i dyrekcja szpitala, zastanawiają się nad przyszłym finansowaniem placówki. Wiadomo bowiem, że po zakończeniu inwestycji znacznie wzrosną bieżące koszty jej utrzymania. Szpital liczy na to, że NFZ uwzględni to w przyszłych kontraktach, bo póki co, to Fundusz jest głównym źródłem finansowania działalności szpitala.

"Np. nowy budynek szpitala będzie potrzebował rocznie ilości energii elektrycznej równej potrzebom około 20-tysięcznego miasta powiatowego" - podkreśla dyrektor Poniatowski. "Natomiast ogrzewanie lądowiska będzie kosztować około 150 zł na godzinę" - dodał prorektor Mariak.

Prof. Mariak podkreśla, że trwają prace nad tym, by szpitale kliniczne czy wieloprofilowe, jako te placówki, gdzie trafiają najbardziej skomplikowane przypadki, dostawały pieniądze także za tak zwaną gotowość (ogrzewanie, oświetlenie, sprzątanie), czyli utrzymywanie stanu, który pozwala w każdej chwili na przyjęcie takich chorych i udzielenie im pomocy.

"Nikt za to do tej pory nie chce płacić. Liczymy, że te przepisy się zmienią" - dodał Mariak i podkreślił, że małe szpitale mają do utrzymania w gotowości znacznie mniejszą infrastrukturę, w proporcji do ilości procedur medycznych, które wykonują.

"Straż pożarna nie gasi pożarów 24 godziny na dobę, ale jest w gotowości. I za to otrzymuje wynagrodzenie i zespół dyżurny i zespół pomocniczy i to jest rozwiązane. My musimy mieć w gotowości taki sam zespół wykwalifikowanych lekarzy, za to się nie płaci" - dodał dyrektor Poniatowski.

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA