REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 sierpnia 2024 r.: utrudnienia komunikacyjne w Warszawie i obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
1 sierpnia 2024 r.: utrudnienia komunikacyjne w Warszawie
1 sierpnia 2024 r.: utrudnienia komunikacyjne w Warszawie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W czwartek, 1 sierpnia 2024 r. w wielu dzielnicach stolicy wystąpią utrudnienia komunikacyjne i zmiany tras tramwajów i autobusów spowodowane obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz koncertem Taylor Swift na stadionie Narodowym. Największe utrudnienia będą w Śródmieściu - poinformował stołeczny ratusz.

rozwiń >

W związku z wydarzeniami prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwołał w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa sztab, który we współpracy z Policją i wszystkimi zaangażowanymi służbami będzie czuwał nad sytuacją w mieście.

REKLAMA

Mokotów

Pierwsze uroczystości związane z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się o godz. 10 na Mokotowie przed pomnikiem "Mokotów Walczący – 1944" w parku Orlicz-Dreszera. Bezpośrednio po ich zakończeniu (około godziny 11) rozpocznie się Marsz Mokotowa. Jego uczestnicy przejdą ulicą Puławską do Dworkowej przed obelisk "Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa". Wydarzenie może wpłynąć na kursowanie autobusów linii: 118, 141, 172 i Z-4.

Śródmieście

Następnie obchody przeniosą się do Śródmieścia i spowodują, że od początku dnia do około godziny 14.30 nie będzie można zaparkować na ulicy Chopina, pomiędzy Sieroszewskiego a Alejami Ujazdowskimi, także na wyznaczonych miejscach postojowych. Do godziny 17 obustronny zakaz parkowania będzie obowiązywał na ulicach Matejki i Pięknej, na odcinku od Wiejskiej do Alej Ujazdowskich. Dodatkowo od godziny 8 ulica Matejki będzie zamknięta, od wjazdu na teren Ambasady Kanady do ulicy Wiejskiej (z zapewnieniem możliwości dojazdu do ambasady). A w godzinach 13-16 będzie obowiązywał zakaz ruchu również na ulicy Wiejskiej, od Pięknej do Frascati.

Rondo Dmowskiego od 15:00

Obok oficjalnych obchodów w czwartek, 1 sierpnia, odbędą się również różnego rodzaje zgromadzenia publiczne i przemarsze. Jedno z liczniejszych rozpocznie się o godzinie 15 na rondzie Dmowskiego. Stamtąd po godzinie 17 uczestnicy planują przemarsz ulicami: Aleje Jerozolimskie, przez rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Miodową na plac Krasińskich. W czasie wydarzenia innymi trasami będą kursowały autobusy linii: 106, 107, 111, 116, 117, 127, 128, 131, 158, 171, 175, 178, 180, 503, 507, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 525, 980 i E-2. W przypadku zablokowania torowiska na rondzie Dmowskiego na objazdy zostaną skierowane tramwaje linii: 7, 9, 15, 22, 35, 74 i 78.

Koncert Taylor Swift na Stadionie Narodowym

W tym samy czasie dziesiątki tysięcy osób będą zmierzały w kierunku stadionu Narodowego na koncert Taylor Swift. "Szacuje się, że w każdym z koncercie udział weźmie ok 66 tys. osób" - podał stołeczny ratusz, który zaleca fanom piosenkarki korzystanie z drugiej linii metra M2, a także pociągów podmiejskich zatrzymujących się tuż przy stadionie.

W godz. 17-21 wyłączony z ruchu indywidualnego będzie obszar Saskiej Kępy, za wyjątkiem pojazdów osób posiadających identyfikatory SK, pojazdów ZTM, taksówek oraz jednośladów. Autobusy będą tu kursowały podstawowymi trasami.

Od godz. 17 do końca kursowania linii – w przypadku zamknięcia ulicy Sokolej od Zamoście do Wybrzeża Szczecińskiego – autobusy linii 102 i 202 pojadą ulicami Targową i Kijowską do pętli Dw. Wschodni (Kijowska), a 146 i 147 Wybrzeżem Szczecińskim i ulicą Zamoście.

Jeżeli zamknięte zostaną ulice Zamoyskiego, Zamoście i Sokola, trasy objazdowe zostaną wprowadzone dla linii: 102, 135, 146, 147 i 202 i E-1. Autobusy linii 102 i 202 będą jeździły ulicami Targową i Kijowską do przystanku końcowego na pętli Dw. Wschodni (Kijowska), 135 – Targową, 146, 147 i E-1 pojadą przez most Świętokrzyski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Patrol Policji wskaże drogę

"W najbliższych dniach w Warszawie pojawi się więcej patroli policyjnych, które nadzorem obejmą rejony dworców i przystanków transportu publicznego, a także trasy dojazdowe na stadion. Stołeczna +drogówka" będą wskazywać trasy alternatywne oraz kierować na wyznaczone parkingi gości, którzy przyjechali własnymi pojazdami" - poinformowała stołeczna policja.

Cmentarz Wojskowy na Powązkach

O godzinie 17 przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddadzą hołd bohaterom Powstania Warszawskiego przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W czwartek od początku dnia zostanie wprowadzony zakaz parkowania na terenie całego parkingu przy Cmentarzu Wojskowym, w zatokach przy wejściu głównym na nekropolię od strony ulicy Powązkowskiej oraz całej ulicy Ostrowieckiej. Dodatkowo od godziny 13 nie będzie wjazdu w ulicę Ostrowiecką i na parking przy cmentarzu. Zmiany będą obowiązywały do godziny 19.

Wola

Później uroczystości przeniosą się na Wolę, gdzie o godzinie 18.30 rozpocznie się składanie kwiatów na kurhanie, gdzie znajdują się prochy ponad 50 tys. mieszkańców stolicy, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego. Przez cały dzień nie będzie można zostawić auta na jezdni serwisowej ulicy Wolskiej. W godzinach 16-22 będzie wyłączony z ruchu skrajny prawy pas ulicy Wolskiej, od Hubalczyków do Sowińskiego. Będą się tam zatrzymywały samochody i autokary dowożące uczestników uroczystości. Autobusy będą stawały również po przeciwnej stronie drogi, na prawym pasie jezdni w kierunku Powstańców Śląskich, u zbiegu z ulicą Sowińskiego. Dodatkowo w godzinach 16.30-20 nie będzie wjazdu na szutrową drogę prowadzącą od ulicy Redutowej w stronę pomnika oraz na ulicę Sowińskiego – z obu stron nekropolii.

Plac Piłsudskiego o 20:30

Wieczorem, o godzinie 20.30, mieszkańcy zgromadzą się na placu Piłsudskiego, by wziąć udział w wydarzeniu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Od godziny 17 do końca dnia będą zamknięte ulice: Królewska, Ossolińskich i Moliera. Trasami objazdowymi będą kursowały autobusy linii: E-2, 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 503, 980 i N44.

Zabytkowe linie tramwajowe

W czwartek zabytkowe tramwaje linii W w godzinach 14-19 będą kursowały z placu Narutowicza ulicami: Filtrową, Krzywickiego, Nowowiejską, aleją Niepodległości, Chałubińskiego, aleją Jana Pawła II, przez ronda Czterdziestolatka i ONZ, Prostą, przez rondo Daszyńskiego (obok Muzeum Powstania Warszawskiego), Kasprzaka, Skierniewicką i Wolską do Cmentarza Wolskiego.

Natomiast specjalne linie autobusowe: 912, 922, 944, 970 i 980 połączą główne punkty miasta z miejscami obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.(PAP)
mas/ mark/

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
420 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej, wydano 51,3 tys. decyzji odmownych

Już blisko 420 tys., osób otrzymało rentę wdowią. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił na ten cel ponad 1,4 mld zł brutto, z czego prawie 150 mln zł to kwota, o którą wzrosły wypłaty w związku ze zbiegiem świadczeń.

Kiedy modernizacja linii średnicowej w Warszawie? Minister infrastruktury podał kluczowe terminy i zakres prac. Stację Warszawa Powiśle zastąpią dwa nowe przystanki osobowe

W dniu 9 lipca 2025 r. minister infrastruktury – w odpowiedzi na interpelację poselską – udzielił obszernych informacji odnośnie terminów i zakresu modernizacji kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Okazuje się, że jako pierwsza (w latach 2026-2029) będzie realizowana część wschodnia linii średnicowej (na praskim brzegu Wisły). Natomiast w drugim etapie (po 2030 r.) zmodernizowana będzie część zachodnia: od stacji Warszawa Zachodnia (bez samej stacji), przez stacje Warszawa Ochota, Warszawa śródmieście do ul. Wybrzeże Szczecińskie. Co ważne, w tym drugim etapie powstaną dwie nowe stacje w rejonie ronda de Gaulle’a oraz pomiędzy ul. Solec i Wybrzeże Kościuszkowskie a obecny przystanek Warszawa Powiśle zostanie na stałe wyłączony z użytkowania. Także w drugim etapie modernizacji zostanie przebudowany tunel średnicowy i most średnicowy na Wiśle.

Rolnicy dostaną własnego rzecznika? PSL składa projekt ustawy

Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego złożył w Sejmie projekt ustawy, której głównym celem jest powołanie nowej instytucji – Rzecznika Praw Rolników. Funkcję tę miałby każdorazowo pełnić Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, co – według autorów projektu – ma zagwarantować niezależność i bliskość tej roli wobec środowisk rolniczych.

Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

REKLAMA

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

REKLAMA