REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą nowe przedmioty szkolne: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. Od 2025 r. A wychowanie patriotyczne (pomysł PSL)? Min. B. Nowacka: już jest w szkole

Rok szkolny 2024/2025. Nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. A wychowanie patriotyczne? B. Nowacka: już jest w szkole
Rok szkolny 2024/2025. Nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. A wychowanie patriotyczne? B. Nowacka: już jest w szkole
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała, że w MEN trwają prace nad nowymi przedmiotami: edukacją obywatelską oraz edukacją zdrowotną. Oba te przedmioty mają wejść w życie w 2025 roku. Natomiast Barbara Nowacka poinformowała, że nie ma w planach nowego przedmiotu dotyczącego wychowania patriotycznego.

Prezes PSL zapowiada ustawę o wychowaniu patriotycznym. Będzie nowy przedmiot w szkołach?

W sobotę 20 lipca 2024 r. w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PSL - jednego z kluczowych organów zarządzających partią, w którego skład wchodzą m.in. prezes partii Kosiniak-Kamysz, były premier Waldemar Pawlak, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, a także ministrowie i wiceministrowie związani z PSL.

W trakcie tego posiedzenia prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział przygotowanie "w najbliższych dniach" projektu ustawy o wychowaniu patriotycznym. 
"Wartości takie jak tradycja, tożsamość i kultura narodowa oraz patriotyzm muszą być przekazywane młodemu pokoleniu". "Szkoła ma nie tylko uczyć, ale też wychowywać wspólnie z rodzicami i wspólnotą samorządową. Dlatego w najbliższych dniach zaprezentujemy ustawę o wychowaniu patriotycznym" – zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, .
Precyzował, że ustawa ta zawierać będzie "zbiór rozwiązań zapobiegający jakiejkolwiek rewolucji - czy to lewackiej, czy prawackiej", "bo jedna i druga szkodzi Polsce". "To, co jest w centrum, jest dla niej najlepsze" – mówił prezes PSL. 

Kosiniak-Kamysz wskazał też, że w projekcie tej ustawy znajdą się też przepisy pozwalające np. dzieciom z dużych miast na wyjazdy na zielone szkoły do gospodarstw agroturystycznych, by zapoznawały się z polską wsią.

"Będziemy bronić prawa do naszych poglądów (...) każdy człowiek ma prawo do szacunku dla swoich poglądów i myśli. (...) Szanujemy poglądy naszych wyborców - to jest fundament bycia w polityce" - mówił lider PSL. "Czy doświadczamy tego samego z drugiej strony? Nie zawsze. Nie jest wyrazem szacunku wobec naszych poglądów i naszych wolności w głosowaniach, działaniach, realizacji celów oblewanie czerwoną farbą naszych biur. Nie jest to wyrazem szacunku i tolerancji, a my tę tolerancję mamy, dla każdego człowieka i każdej formacji politycznej" - stwierdził Kosiniak-Kamysz.

REKLAMA

Minister edukacji Barbara Nowacka: nie mam w planach przedmiotu wychowanie patriotyczne

Minister edukacji Barbara Nowacka była pytana w czwartek 13 sierpnia 2024 r. w TVN24, czy przedmiot wychowanie patriotyczne to dobry pomysł, powiedziała, że w szkołach jest wychowanie patriotyczne. "Jest świetnie prowadzone" – zaznaczyła.

Barbara Nowacka przypomniała, że w ogłoszonych w czerwcu priorytetach polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025 wychowanie obywatelskie i wychowanie patriotyczne wpisano w punkcie drugim: "Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna".

"To przecież z mojej inicjatywy wraz z (wice)premierem Kosiniakiem-Kamyszem wprowadziliśmy program >>Edukacja z wojskiem<<, który pokazuje, jak ważna jest umiejętność obrony cywilnej" – przypomniała minister.

Program ten jest wspólnym przedsięwzięciem MEN i MON. Pilotaż, do którego zgłosiło się ponad 3 tys. szkół, przeprowadzono od 6 maja do 20 czerwca. Żołnierze prowadzili zajęcia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, podczas których przekazywali wiedzę z zakresu bezpieczeństwa. Pod koniec lipca Nowacka zapowiedziała, że program będzie kontynuowany. "Razem z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem przygotowujemy umowę ramową, jak będzie wyglądała kolejna edycja" – powiedziała wówczas.

Minister edukacji zaznaczyła też, że "nauczyciele w sposób oczywisty uczą dzieciaki patriotyzmu".

Dopytywana, czy zatem wprowadzenie oddzielnego przedmiotu jest niepotrzebne, Nowacka poinformowała, że nie ma w planach nowego przedmiotu dotyczącego wychowania patriotycznego.

"Mam w planach i są prace nad: edukacją obywatelską, ale obywatelstwo to też patriotyzm, partycypacja w wyborach, oraz edukacją zdrowotną. Oba wejdą w życie w 2025 r." – dodała Barbara Nowacka.

Przedmiot edukacja obywatelska zastąpi historię i teraźniejszość (HiT) wprowadzoną, gdy ministrem edukacji i nauki był Przemysław Czarnek. 

Program "Edukacja z wojskiem" będzie kontynuowany

Program "Edukacja z wojskiem" jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Pilotaż, do którego zgłosiło się ponad 3 tys. szkół, przeprowadzono od 6 maja do 20 czerwca. Żołnierze prowadzili zajęcia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, podczas których przekazywali wiedzę z zakresu bezpieczeństwa.

W dniu 25 lipca 2024 r. w Sejmie minister edukacji Barbara Nowacka odniosła się do pytań dotyczących kształtowania postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Nowacka przypomniała m.in. o wprowadzeniu przedmiotu edukacja obywatelska, który zastąpi HiT; podkreśliła, że ministerstwo w swoich kierunkach polityki oświatowej państwa za jeden z fundamentów przyjęło wychowanie patriotyczne.
"Oznacza to, że coraz więcej młodzieży będzie i kształconych w ramach postaw patriotycznych, ale też i nauczyciele będą poszerzali swoje kompetencje w zakresie kształcenia i edukowania dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu" - zaznaczyła minister edukacji.

Podkreśliła, że podjęła też inicjatywę "Edukacja z Wojskiem". "Wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej i z wicepremierem Kosiniakiem-Kamyszem realizujemy unikatowy program, który pozwolił już blisko 3 tysiącom oddziałów klasowych wziąć udział w lekcjach z wojskiem" - podkreśliła Nowacka. Podczas lekcji - dodała - żołnierze i żołnierki polskiej armii, Wojsk Obrony Terytorialnej i wielu innych formacji pokazywali młodzieży jak być bezpiecznym, jak reagować w sytuacjach kryzysowych, jak chronić siebie i innych, jak udzielić pierwszej pomocy, jak spakować plecak, jak rozróżniać sygnały alarmowe.

Ministra edukacji zapowiedziała, że program ten będzie kontynuowany. Podkreśliła, że "patriotyzm to przecież nie jest wymachiwanie flagą i krzyczenie +Polska+", a realne działania, praca u podstaw, umiejętność pomocy sobie i drugiej osobie. "Stąd miło mi też powiedzieć, że program +Edukacja z Wojskiem+ będzie kontynuowany. Razem z (wice) premierem Kosiniakiem-Kamyszem przygotowujemy już umowę ramową we współpracy, jak będzie wyglądała kolejna edycja" - dodała.

Po zakończeniu pilotażu programu rzecznik resortu Piotr Otrębski przekazał PAP, że MEN "bardzo zależy, by wspólnie z MON przeprowadzić drugą edycję programu". "Po zakończeniu pilotażu nie mamy najmniejszych wątpliwości, że jest to ważna i bardzo potrzebna inicjatywa, koniecznie musimy wzmacniać odporność społeczną, w tym młodych ludzi, na różnego rodzaju zagrożenia" - podkreślił.

Podczas pilotażowej edycji programu informowano, że zajęcia prowadzone przez wojskowych odbywają się nie tylko w klasach, ale również na boiskach i skwerach szkolnych, w trakcie lekcji obecny jest zawsze nauczyciel, a udział niepełnoletnich uczniów wymaga zgody rodziców.

(PAP)
pak/ joz/
mml/ mark/
pak/ agz/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

Zła kondycja fizyczna uczniów. Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu

Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu – takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego podczas lekcji wychowania fizycznego. Badanie kompetencji ruchowych uczniów będzie robione po raz kolejny.

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.?

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.? Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Zgodnie z projektem, w przyszłym roku wzrost kwoty bazowej dla wynagrodzeń nauczycieli wyniesie 5 proc.

REKLAMA

Wyniki matury 2024. Ilu absolwentów uzyskało świadectwo dojrzałości?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Ten wynik nie różni się od zeszłorocznego – wtedy też maturę zdało 89,3 proc. absolwentów.

Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

REKLAMA

500 plus z NFZ u dentysty. Mało kto o tym wie. Jak skorzystać? Jakie zabiegi obejmuje?

Usuwanie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg higieniczny dostępny w ramach NFZ. Roczne, bezpłatne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają zaoszczędzić nawet 500 złotych. Jakie usługi są wliczone w ten pakiet? Oto szczegóły.

Godziny lekcyjne skrócone do 30 minut. Powodem wrześniowe upały. MEN zapowiada zmianę przepisów

Dyrektorzy niektórych szkół w Polsce skrócili zajęcia lekcyjne z 45 do 30 minut z powodu wysokich temperatur panujących na początku roku szkolnego 2024/2025. Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany przepisów dot. organizacji pracy szkół w upały i duże mrozy.

REKLAMA