Od wtorku nowa lista leków refundowanych
REKLAMA
Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków musi być aktualizowana co dwa miesiące i jest publikowana w formie obwieszczenia MZ. Leki refundowane mają stałe urzędowe ceny i marże.
REKLAMA
Ministerstwo Zdrowia podkreśla, nowa lista umożliwi inne podejście do leczenia padaczki, ponieważ pacjenci otrzymają dostęp do terapii we wcześniejszej fazie choroby niż obecnie. Ma to umożliwić im aktywność społeczną i zawodową.
W ramach programu lekowego refundowany będzie lek używany w ciężkiej postaci łuszczycy. Na liście znalazł się także w ramach programu lekowego kolejny medykament na stwardnienie rozsiane.
REKLAMA
Zmieniona została zasada dostępu do nowoczesnych leków na reumatoidalne zapalenie stawów o przebiegu agresywnym; refundowane będą dwa nowoczesne leki biologiczne. Zmieniono też formułę leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego oraz szpiczaka plazmatyczno komórkowego. Zmiany te mają ułatwić pacjentom dostęp do terapii.
Na nowej liście znalazły się 71 nowe produkty (nowe kody EAN). W ponad 600 przypadkach wzrosną dopłaty pacjentów do leków, a w ponad 2 tys. zostaną zmniejszone. Zmiany na kolejnej liście dotyczyć będą też rozszerzenia pozarejestracyjnych wskazań refundacyjnych dla 180 leków. Chodzi m.in. o leki stosowane w kardiologii, nefrologii, immunologii, reumatologii oraz onkologii.
MZ przypomina, że każdy pacjent powinien być poinformowany przez aptekarza o możliwości nabycia tańszego zamiennika leku przepisanego przez lekarza. "Większość leków posiada swoje tańsze odpowiedniki, które nie powodują żadnej różnicy terapeutycznej" - zapewnia resort.
Szczegóły dotyczące listy można znaleźć na stronie www.mz.gov.pl.
REKLAMA
REKLAMA