reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Kraków: Unijne dofinansowanie na modernizację Pałacu Krzysztofory

Kraków: Unijne dofinansowanie na modernizację Pałacu Krzysztofory

Ponad 16,5 mln zł ze środków Unii Europejskiej otrzyma Kraków na modernizację Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym - głównej siedziby Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Umowę w tej sprawie podpisały władze województwa małopolskiego i Krakowa.

Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski przypomniał, że modernizacja Pałacu Krzysztofory trwa od kilku lat i jest podzielona na etapy. "Pałac Krzysztofory to obiekt niezwykle wymagający, gdzie nawarstwia się historia od średniowiecza do czasów współczesnych" - podkreślił.

Dzięki pieniądzom z UE możliwe będzie rozpoczęcie kolejnych prac w skrzydle zachodnim pałacu, w którym będą się mieścić: część wystawy stałej, centrum konferencyjne i edukacyjne, biura i pracownie muzealne. Ta część inwestycji ma kosztować w sumie 24 mln zł, z czego ponad 16,5 mln zł to środki unijne.

Realizacja projektu, znajdującego się na liście projektów kluczowych Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, ma się zakończyć pod koniec przyszłego roku.

Jak podkreślił marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, efekty tej inwestycji pozwolą na rozszerzenie oferty kulturalnej nie tylko Krakowa, ale całego regionu i będą służyły jego mieszkańcom oraz zachęcały do odwiedzin Małopolski przez gości z kraju i zagranicy.

"Dzięki funduszom z programu regionalnego w odnowionym zachodnim skrzydle Pałacu będzie można podjąć nowe zadania, na które wcześniej nie pozwalał zły stan techniczny budynku" - zaznaczył.

Budynek na rogu Rynku Głównego i ul. Szczepańskiej wzniesiono prawdopodobnie w II poł. XIII w. W 1644 r. zabudowania nabył marszałek nadworny koronny króla Władysława IV, Adam Kazanowski, który rozpoczął przebudowę kamienicy według projektu Wawrzyńca Senesa, chcąc uczynić z niej rezydencję królewską. W latach 1682-1684 prace kontynuował kolejny właściciel - Jan Wawrzyniec Wodzicki.

O kształt pałacu oraz jego wystrój zadbali wybitni włoscy architekci i artyści: Konstanty Tenccala, Jakub Solari oraz Baltazar Fontana. Pałac pomimo skromnej szaty zewnętrznej uchodził za szczególnie okazałą i wspaniale urządzoną rezydencję, zajmującą pod względem rangi drugą pozycję po Wawelu.

Po upadki I Rzeczypospolitej pałac stał się kamienica czynszową i ulegał stopniowej degradacji. Jego planowanemu wyburzeniu zapobiegły starania miłośników zabytków Krakowa. Po I wojnie światowej pałac przejął Skarb Państwa. Od 1965 r. pałac stanowi główną siedzibę Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Od 2007 r. w zespole pałacowym prowadzone są kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie mające na celu przywrócenie walorów zabytkowych oraz modernizację niezbędną dla funkcjonowania muzeum.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama