Docenione zostało innowacyjne podejście do aktywizacji zawodowej osób starszych i niepełnosprawnych. W całym kraju w projektach realizowanych z Programu Kapitał Ludzki wzięło udział ponad 234 tys. osób powyżej 45 lat, oraz 171 tys. osób niepełnosprawnych.
Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas oraz zastępca dyrektora WUP Tomasz Szarek odebrali nagrodę z rąk komisarza ds. polityki regionalnej Johannesa Hahna oraz Luc Van Den Branda, przewodniczącego Jury
reklama
reklama
Poprzez nominacje w konkursie Komisja Europejska wskazuje innowacyjne i oryginalne inicjatywy, które jako dobre praktyki mogą służyć za inspirację dla innych europejskich regionów. Projekt z komponentem ponadnarodowym „Indywidualne Ścieżki Zatrudnienia” Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych (ERKON) 31 stycznia 2013 r. został nagrodzony w kategorii „Rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu”. Zgłoszenie do konkursu przesłało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
Projekt odpowiada na problem bezrobocia osób w wieku 45+. To jedna z grup o najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. Wyróżniony przez Komisję Europejską projekt skierowany był do grupy 28 osób długotrwale bezrobotnych lub nieaktywnych zawodowo, z wykształceniem podstawowym lub ponadgimnazjalnym. Wśród uczestników znalazły się 22 osoby niepełnosprawne. Grupa ta zajmuje szczególne miejsce w kontekście wsparcia oferowanego przez Program Kapitał Ludzki. Na unijne projekty dla osób niepełnosprawnych przeznaczono ponad 952 mln zł. Z pomocy skorzystało ponad 171 tys. osób.
Innowacyjne działania w „Indywidualnych ścieżkach zatrudnienia” polegały na połączeniu tradycyjnych i nowoczesnych form aktywizacji zawodowej na każdym etapie powrotu na rynek pracy. Do sukcesu projektu przyczyniła się współpraca ponadnarodowa ERKON z fińskim partnerem projektu: fundacją pozarządową Kynnys ry Turun toimikunta.
Wypracowany model zatrudnienia wspomaganego skomponowany został z niestosowanych dotąd rozwiązań. Interesującym pomysłem było włączenie opieki medycznej w mechanizm przystosowania i przygotowania do ponownego rozpoczęcia życia zawodowego. Interdyscyplinarny zespół specjalistów: lekarz, psycholog i doradca zawodowy pracował z klientem, aby dokładnie ocenić jego potencjał zdrowotny, psychospołeczny i zawodowy. Był to punkt wyjścia do opracowania Planu Rozwoju Osobistego i indywidualnej ścieżki zawodowej. Osoby przez kilka miesięcy od ich zatrudnienia były monitorowane i otrzymywały profesjonalne wsparcie. Takie indywidualne podejście do bezrobotnego zaowocowało wzrostem kreatywności, motywacji i zaprocentowało utrzymaniem się na rynku pracy.