Kategorie

Energia odnawialna szansą rozwoju Podlasia

- Nie stawiamy pytania, czy należy zmienić politykę energetyczną, tylko jak to zrobić. W przeciwnym wypadku nasze dzieci i wnuki będą miały ogromny kłopot – stwierdził Lutz Ribbe z Fundacji EuroNatur. Nad odpowiedzią na to pytanie zastanawiali się polscy i niemieccy eksperci podczas konferencji, zatytułowanej „Energia odnawialna szansą rozwoju województwa podlaskiego”.

Dwudniową konferencję otworzył Andrzej Parafiniuk prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. Witając wszystkich przybyłych przypomniał, że minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska objęła patronatem to przedsięwizęcie.

W imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego, współorganizatora konferencji, zebranych przywitał wicemarszałek Walenty Korycki, życząc wszystkim owocnych obrad.
- Odnawialne źródła energii mogą stanowić znaczny udział w całej energii województwa i kraju, a nasz region charakteryzuje się dużym potencjałem w tej dziedzinie. Jeśli nam się uda to wykorzystać, staniemy sie przykładem dla innych regionów - powiedział wicemarszałek Walenty Korycki.

Wicewojewoda Podlaski Wojciech Dzierzgowski podkreślił potrzebę wspólnego działania przy wykorzystaniu potencjału województwa w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.
- Myślę, że rząd będzie tworzył warunki do rozwoju takich przedsięwzięć, które zmierzają do wykorzystani energii odnawialnej - dodał wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski.

Z kolei radca Ambasady Niemiec w Polsce Friedemann Kraft zadeklarował, że ze strony Niemiec możemy liczyć na współpracę i wymianę doświadczeń. – Nowoczesne formy ochrony środowiska postrzegane są często jako zbyt kosztowne. Dlatego cieszy mnie, że Podlaskie traktuje je nie jako przeszkodę, ale jako szansę rozwoju.
Dodał, że dla Niemiec gospodarka niskoemisyjna to priorytet. W 2050 roku 80 proc. energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. – Możliwości w Polsce i potencjał w tej dziedzinie są równie ogromne, ale każdy kraj i każdy region musi sam rozważyć, jaka droga jest możliwa i najbardziej opłacalna – powiedział Friedemann Kraft.

Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego zwrócił uwagę, że nasze województwo taką drogę nakreśla w aktualizowanej właśnie Strategii Województwa Podlaskiego do roku 2020, w której bardzo wysoko akcentowany jest wzrost udziału odnawialnych źródeł energii i efektywność energetyczna.
Odwrotu od takiego myślenia nie ma, co dobitnie i bardzo obrazowo przedstawił prof. Maciej Nowicki, minister środowiska w latach 2007-2009. – Oszczędność energii to priorytet najwyższy, czego świadomość powinni mieć rządzący. Tylko w ten sposób unikniemy kryzysu energetycznego, jaki grozi nam w 2016 roku – przekonywał profesor i wskazywał na zagrożenia, jakie niesie za sobą energetyka oparta na surowcach kopalnych czy energii jądrowej (m.in. wysokie koszty, niewystarczające linie przesyłowe, stare elektrownie, zanieczyszczenie środowiska, wyczerpywanie się złoży, brak bezpieczeństwa energetycznego). Stąd trzeba przyspieszyć rozwój odnawialnych źródeł, postawić na biomasę, energię wiatru i słońca. – Trzeba zapomnieć o elektrowni jądrowej. Po 2050 roku nadejdzie era słońca – zapowiedział prof. Nowicki.

Natomiast Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej ocenił, że Podlaskie może być już teraz dobrym przykładem, bo jako region mało uprzemysłowiony zużywa stosunkowo mało energii, a produkuje jej całkiem sporo z odnawialnych źródeł. – Gdyby wszystkie regiony takie były, nie byłoby deficytu energii i nie byłoby zanieczyszczeń.
Ocenił, że należy szczególnie wzmacniać i rozwijać u nas mikroenergetykę, ona jest szansą na rozwój. Dlatego inwestorom – tym drobnym, małym – należy się wsparcie ze strony władz, ośrodków badawczych. – Czekamy ciągle na ustawę o odnawialnych źródłach energii. Jej zapisy wzmacniają właśnie te małe źródła, mikro- i małe instalacje.

Ten temat chętnie podchwycił Lutz Ribbe z Fundacji EuroNatur, sprawozdawca Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na temat Wytycznych dla Energii Odnawialnych. – Dostawa i dystrybucja energii tworzą nie monopol, a oligopol. Ogromne pieniądze idą w scentralizowane struktury, uciekają z regionu i wpływają do kieszeni właścicieli rafinerii w innych krajach, magnatów w Rosji. Nasze społeczeństwo w Niemczech miało tego dość, wzięło więc w sprawy w swoje ręce.
Efekt? Powstało tam ponad 7 tys. biogazowni, które produkują tyle energii, co trzy elektrownie atomowe, a na dachach domów prywatnych zainstalowano ponad milion kolektorów słonecznych. – Nasi obywatele są jednocześnie producentami i konsumentami energii. Bo taniej jest im wyprodukować prąd niż go kupić od producentów.

Wszyscy prelegenci podkreślali, że zmiany strukturalne są niezbędne: musimy odejść od surowców kopalnych (ropy, gazu, węgla) i energetyki jądrowej. Zielona energia: woda, słońce, wiatr, biomasa to nasza przyszłość. Eksperci wiedzą o tym od dawna, ale trzeba przekonać jeszcze mieszkańców. – Dlatego tak cenne są takie spotkania jak dziś – powiedział Grzegorz Wiśniewski. – To jedna z największych regionalnych konferencji na temat odnawialnych źródeł. I bardzo dobrze, bo jak nie ma wiedzy, rodzą się nieporozumienia.

Drugiego dnia konferencji eksperci z Niemiec przedstawiali konkretne przykłady wykorzystania odnawialnych źródeł. Markus Bohnert, prezes Związku Gmin Bioenergetycznych opowiedział o wsi St. Peter w Schwarzwaldzie. Jest ona przykładem, że można całkowicie się uniezależnić od koncernów czy rafinerii. Tam wytwórcami i konsumentami zielonej energii są rolnicy, mieszkańcy wsi, którzy utworzyli spółdzielnię energetyczną.

Miasto Freiburg w Badenii-Wirtembergii również ma takie ambicje, o czym mówił Erhard Schultz, zastępca przewodniczącego Federalnego Związku Wiatr-Energia w Badenii-Wirtemberdze. Do 2030 roku mieszkańcy Freiburga chcieliby całkowicie wyeliminować inne źródła energii i korzystać wyłącznie z odnawialnych.

Eksperci przedstawiali wady i zalety zastosowania różnorodnych źródeł: od wyciskarni oleju (stosowanego np. jako paliwo w traktorach) po turbiny wiatrowe czy biogazownie. – Potencjał jest w różnych nośnikach energii. My przedstawiliśmy państwu nie wzorce, a przykłady. Mamy nadzieję, że zainspirują was do działania – stwierdził Lutz Ribbe. – Jeśli jakaś koncepcja spodobała się państwu, chętnie pomożemy ją wdrożyć – dodał. I przypomniał o naczelnej zasadzie przy pracach nad zieloną energią: – Musicie wykorzystywać wasz kapitał, wasze zasoby. Nie możecie pozwalać na odpływ gotówki z regionu.

Ta kwestia jest na tyle istotna, że znajdzie się również w aktualizowanej Strategii Województwa Podlaskiego, o czym poinformował Daniel Górski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. – Będziemy budowali dobrobyt regionu tylko wtedy, jeśli właścicielami zdecentralizowanych źródeł energii będą mieszkańcy i podlascy przedsiębiorcy. Tylko w takim wypadku rewolucja energetyczna się powiedzie – ocenił dyrektor Górski.

źródło: Wrota Podlasia

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków?

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków na dofinansowanie do wycieczek szkolnych? Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są dodatkowe środki.

  Protest medyków 2021 [PODCAST]

  Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

  Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

  Whistleblowing – stan gotowości sektora publicznego

  Whistleblowing. Zostały trzy miesiące dni do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Do dnia dzisiejszego, pomimo upływu blisko 22 miesięcy od dnia publikacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie pojawił się nawet projekt ustawy implementującego ww. Dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

  Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

  Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

  Do kiedy wniosek o 300+?

  Wniosek o 300+ wciąż można złożyć. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski o "Dobry start" w 2021 r.?

  "Dla lasu, dla ludzi" - kampania społeczna Lasów Państwowych

  Lasy Państwowe przygotowały kampanię społeczną "Dla lasu, dla ludzi". Jakie są cele kampanii?

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

  Środki dla samorządów na działania edukacyjne

  Samorządy do 17 września 2021 r. mają otrzymać środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

  Whistleblowing – czemu sygnaliści nie zgłaszają naruszeń?

  Whistleblowing. Kluczowym testem dla systemów będzie to czy wpłyną zgłoszenia od sygnalistów i jak na nie zareagujemy. Ilu pracowników jest gotowych zgłosić nadużycie w pracy? Dlaczego pracownicy nie powiadamiają swoich pracodawców o nadużyciach w pracy?

  Stan wyjątkowy w Polsce 2021 - czy jest zgodny z prawem? [PODCAST]

  2 września 2021 na części terytorium Polski wprowadzono stan wyjątkowy. Jest to odpowiedź polskich władz na, trwający od kilku tygodni, kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią. Co to właściwie oznacza dla obywateli? Czy działania rządu są zgodne z prawem? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Podział uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych - czy jest dozwolony?

  Podział uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych - czy jest dozwolony? Oto odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

  Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży i rodziców

  Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i już działa pod numerem telefonu 800 800 605. Można na niej uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Połączenia są bezpłatne.

  Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

  Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? Nauczyciel, który nie będzie chciał pracować przy wyższym pensum, będzie mógł odejść na wcześniejszą emeryturę na obowiązujących wcześniej zasadach – dowiedział się DGP.

  Podwyżki dla nauczycieli i wyższe pensum w 2022 r.?

  Podwyżki dla nauczycieli i wyższe pensum w 2022 roku? Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowuje kolejne propozycje dotyczące reformy systemu wynagradzania nauczycieli.

  Stan wyjątkowy a stan wojenny

  Stan wyjątkowy a stan wojenny - czym się różnią, kiedy można je wprowadzić? Jakie stany nadzwyczajne przewiduje Konstytucja?

  Stan wyjątkowy - kogo nie obowiązują ograniczenia?

  Stan wyjątkowy - kogo nie obowiązują ograniczenia? Co z weselami, pogrzebami, chrzcinami? Czy w stanie wyjątkowym mogą się odbyć wybory?

  Stypendium szkolne w 2021 r.

  Stypendium szkolne na rok szkolny 2021/2022 to jedna z dostępnych form pomocy materialnej dla uczniów. Kto i kiedy może uzyskać stypendium?

  Reforma wynagrodzeń nauczycieli 2022

  Reforma wynagrodzeń nauczycieli 2022 - minister Czarnek zapowiada podwyżki wiążące się z reformą edukacji. Ile ma wynieść pensum?

  Czy będą podwyżki dla nauczycieli w 2022 r.?

  Ile zarabiają nauczyciele? Czy projekt ustawy budżetowej na 2022 rok przewiduje podwyżki dla nauczycieli? Przedstawiamy stanowisko ZNP.

  Stan wyjątkowy w Polsce - wątpliwości RPO

  Stan wyjątkowy. RPO ma wątpliwości ws. ograniczeń pracy dziennikarzy oraz dostępu do informacji publicznej.

  Stan wyjątkowy - Sejm zdecydował

  Stan wyjątkowy - Sejm nie uchylił rozporządzenia Prezydenta. Stanem wyjątkowym są objęte 183 miejscowości na Podlasiu i Lubelszczyźnie, znajdujące się przy granicy z Białorusią.

  „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” – akcja edukacyjna KAS

  Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wznawia ogólnopolską akcję edukacyjną, której celem jest podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu i uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych. W poprzednich edycjach akcji zorganizowano  ponad 1,6 tys. spotkań w szkołach. Wzięło w nich udział prawie 110 tys. osób. Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

  Stan wyjątkowy - kary za łamanie zakazów

  Stan wyjątkowy - jakie kary grożą za łamanie zakazów i przebywanie na terenach przygranicznych na Podlasiu i w województwie lubelskim?

  Miasta a zmiany klimatu - projekt ustawy

  Projekt ustawy, która ma zwiększyć odporność miast na zamiany klimatu i poprawić jakość życia mieszkańców, opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Co zawiera?