Kategorie

Energia odnawialna szansą rozwoju Podlasia

- Nie stawiamy pytania, czy należy zmienić politykę energetyczną, tylko jak to zrobić. W przeciwnym wypadku nasze dzieci i wnuki będą miały ogromny kłopot – stwierdził Lutz Ribbe z Fundacji EuroNatur. Nad odpowiedzią na to pytanie zastanawiali się polscy i niemieccy eksperci podczas konferencji, zatytułowanej „Energia odnawialna szansą rozwoju województwa podlaskiego”.

Dwudniową konferencję otworzył Andrzej Parafiniuk prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. Witając wszystkich przybyłych przypomniał, że minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska objęła patronatem to przedsięwizęcie.

Reklama

W imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego, współorganizatora konferencji, zebranych przywitał wicemarszałek Walenty Korycki, życząc wszystkim owocnych obrad.
- Odnawialne źródła energii mogą stanowić znaczny udział w całej energii województwa i kraju, a nasz region charakteryzuje się dużym potencjałem w tej dziedzinie. Jeśli nam się uda to wykorzystać, staniemy sie przykładem dla innych regionów - powiedział wicemarszałek Walenty Korycki.

Wicewojewoda Podlaski Wojciech Dzierzgowski podkreślił potrzebę wspólnego działania przy wykorzystaniu potencjału województwa w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.
- Myślę, że rząd będzie tworzył warunki do rozwoju takich przedsięwzięć, które zmierzają do wykorzystani energii odnawialnej - dodał wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski.

Reklama

Z kolei radca Ambasady Niemiec w Polsce Friedemann Kraft zadeklarował, że ze strony Niemiec możemy liczyć na współpracę i wymianę doświadczeń. – Nowoczesne formy ochrony środowiska postrzegane są często jako zbyt kosztowne. Dlatego cieszy mnie, że Podlaskie traktuje je nie jako przeszkodę, ale jako szansę rozwoju.
Dodał, że dla Niemiec gospodarka niskoemisyjna to priorytet. W 2050 roku 80 proc. energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. – Możliwości w Polsce i potencjał w tej dziedzinie są równie ogromne, ale każdy kraj i każdy region musi sam rozważyć, jaka droga jest możliwa i najbardziej opłacalna – powiedział Friedemann Kraft.

Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego zwrócił uwagę, że nasze województwo taką drogę nakreśla w aktualizowanej właśnie Strategii Województwa Podlaskiego do roku 2020, w której bardzo wysoko akcentowany jest wzrost udziału odnawialnych źródeł energii i efektywność energetyczna.
Odwrotu od takiego myślenia nie ma, co dobitnie i bardzo obrazowo przedstawił prof. Maciej Nowicki, minister środowiska w latach 2007-2009. – Oszczędność energii to priorytet najwyższy, czego świadomość powinni mieć rządzący. Tylko w ten sposób unikniemy kryzysu energetycznego, jaki grozi nam w 2016 roku – przekonywał profesor i wskazywał na zagrożenia, jakie niesie za sobą energetyka oparta na surowcach kopalnych czy energii jądrowej (m.in. wysokie koszty, niewystarczające linie przesyłowe, stare elektrownie, zanieczyszczenie środowiska, wyczerpywanie się złoży, brak bezpieczeństwa energetycznego). Stąd trzeba przyspieszyć rozwój odnawialnych źródeł, postawić na biomasę, energię wiatru i słońca. – Trzeba zapomnieć o elektrowni jądrowej. Po 2050 roku nadejdzie era słońca – zapowiedział prof. Nowicki.

Natomiast Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej ocenił, że Podlaskie może być już teraz dobrym przykładem, bo jako region mało uprzemysłowiony zużywa stosunkowo mało energii, a produkuje jej całkiem sporo z odnawialnych źródeł. – Gdyby wszystkie regiony takie były, nie byłoby deficytu energii i nie byłoby zanieczyszczeń.
Ocenił, że należy szczególnie wzmacniać i rozwijać u nas mikroenergetykę, ona jest szansą na rozwój. Dlatego inwestorom – tym drobnym, małym – należy się wsparcie ze strony władz, ośrodków badawczych. – Czekamy ciągle na ustawę o odnawialnych źródłach energii. Jej zapisy wzmacniają właśnie te małe źródła, mikro- i małe instalacje.

Ten temat chętnie podchwycił Lutz Ribbe z Fundacji EuroNatur, sprawozdawca Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na temat Wytycznych dla Energii Odnawialnych. – Dostawa i dystrybucja energii tworzą nie monopol, a oligopol. Ogromne pieniądze idą w scentralizowane struktury, uciekają z regionu i wpływają do kieszeni właścicieli rafinerii w innych krajach, magnatów w Rosji. Nasze społeczeństwo w Niemczech miało tego dość, wzięło więc w sprawy w swoje ręce.
Efekt? Powstało tam ponad 7 tys. biogazowni, które produkują tyle energii, co trzy elektrownie atomowe, a na dachach domów prywatnych zainstalowano ponad milion kolektorów słonecznych. – Nasi obywatele są jednocześnie producentami i konsumentami energii. Bo taniej jest im wyprodukować prąd niż go kupić od producentów.

Wszyscy prelegenci podkreślali, że zmiany strukturalne są niezbędne: musimy odejść od surowców kopalnych (ropy, gazu, węgla) i energetyki jądrowej. Zielona energia: woda, słońce, wiatr, biomasa to nasza przyszłość. Eksperci wiedzą o tym od dawna, ale trzeba przekonać jeszcze mieszkańców. – Dlatego tak cenne są takie spotkania jak dziś – powiedział Grzegorz Wiśniewski. – To jedna z największych regionalnych konferencji na temat odnawialnych źródeł. I bardzo dobrze, bo jak nie ma wiedzy, rodzą się nieporozumienia.

Drugiego dnia konferencji eksperci z Niemiec przedstawiali konkretne przykłady wykorzystania odnawialnych źródeł. Markus Bohnert, prezes Związku Gmin Bioenergetycznych opowiedział o wsi St. Peter w Schwarzwaldzie. Jest ona przykładem, że można całkowicie się uniezależnić od koncernów czy rafinerii. Tam wytwórcami i konsumentami zielonej energii są rolnicy, mieszkańcy wsi, którzy utworzyli spółdzielnię energetyczną.

Miasto Freiburg w Badenii-Wirtembergii również ma takie ambicje, o czym mówił Erhard Schultz, zastępca przewodniczącego Federalnego Związku Wiatr-Energia w Badenii-Wirtemberdze. Do 2030 roku mieszkańcy Freiburga chcieliby całkowicie wyeliminować inne źródła energii i korzystać wyłącznie z odnawialnych.

Eksperci przedstawiali wady i zalety zastosowania różnorodnych źródeł: od wyciskarni oleju (stosowanego np. jako paliwo w traktorach) po turbiny wiatrowe czy biogazownie. – Potencjał jest w różnych nośnikach energii. My przedstawiliśmy państwu nie wzorce, a przykłady. Mamy nadzieję, że zainspirują was do działania – stwierdził Lutz Ribbe. – Jeśli jakaś koncepcja spodobała się państwu, chętnie pomożemy ją wdrożyć – dodał. I przypomniał o naczelnej zasadzie przy pracach nad zieloną energią: – Musicie wykorzystywać wasz kapitał, wasze zasoby. Nie możecie pozwalać na odpływ gotówki z regionu.

Ta kwestia jest na tyle istotna, że znajdzie się również w aktualizowanej Strategii Województwa Podlaskiego, o czym poinformował Daniel Górski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. – Będziemy budowali dobrobyt regionu tylko wtedy, jeśli właścicielami zdecentralizowanych źródeł energii będą mieszkańcy i podlascy przedsiębiorcy. Tylko w takim wypadku rewolucja energetyczna się powiedzie – ocenił dyrektor Górski.

źródło: Wrota Podlasia

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?

  Obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewamy domy od 1 lipca 2021 r.

  Obowiązek zgłoszenia czym ogrzewamy domy - 1 lipca 2021 roku rusza zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Euro 2021: Narodowa Strefa Kibica na mecz Polski z Hiszpanią

  Euro 2021 - Strefa Kibica na Stadionie Narodowym. 19 czerwca 2021 roku na Stadionie Narodowym będzie można oglądać mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Jakie będą zasady? Ile osób będzie mogło wejść na stadion?

  MEiN proponuje zmiany w liście lektur

  Zmiany w liście lektur - Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna konsultacje społeczne. Potrwają do 8 lipca.

  Narodowy Spis Powszechny - jak powinni się spisać studenci?

  Narodowy Spis Powszechny - studenci mogą nie mieć świadomości, że ciąży na nich obowiązek spisowy. Nigdy nie brali udziału w spisie - ostatni był 10 lat temu, gdy byli jeszcze dziećmi. Mogą też myśleć, że zrobią to za nich rodzice lub dom studencki. Najlepiej jednak wziąć odpowiedzialność we własne ręce i spisać się samodzielnie! Tym bardziej, jeśli nie mieszka się z rodzicami lub w akademiku.

  Strajk Pielęgniarek: Czujemy się oszukane przez rząd [PODCAST]

  11 manifestacji w centralnych miejscach miast wojewódzkich, 4000 uczestników: pielęgniarki, pielęgniarze, położne - tak wyglądał strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Czy będzie strajk generalny? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Do kiedy wystawienie ocen 2021?

  Do kiedy wystawienie ocen 2021? Ile czasu mają uczniowie na poprawienie ocen końcowych? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki? W ramach Polskiego Ładu rząd przedstawił plan 10 ustaw do przygotowania w ciągu 100 najbliższych dni. W pakiecie tym niemal nie przewidziano działań zawartych w części „Złota jesień życia”. Wyjątkiem są emerytury bez podatku, ale ta planowana zmiana, bez równoległych korekt w innych obszarach wsparcia, niesie również skutki uboczne dla części osób starszych – zwłaszcza niesprawnych, wymagających opieki i ich rodzin.

  Praca zdalna w urzędach – czerwiec 2021 r.

  Praca zdalna w urzędach – do kiedy przedłużona? Jak długo będzie ograniczona praca urzędów? Jaka jest dopuszczalna liczba osób (interesantów) w urzędzie w czerwcu 2021 roku?

  Certyfikat COVID na telefonie

  Certyfikat COVID na telefonie - od kiedy? Odpowiadamy na pytania - gdzie go teraz szukać i kiedy paszport covidowy pojawi się w aplikacji mObywatel.

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat od 7 czerwca 2021

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat ruszyły. Jak młodzież może zapisać się na szczepienie? Czy konieczna jest zgoda i obecność rodziców?

  Czyste Powietrze - zachęty dla gmin, dodatkowe terminy

  Czyste Powietrze - zachęty dla gmin, dodatkowe terminy. Do 15 czerwca 2021 r. jest czas na zgłoszenia nowych gmin do programu „Czyste Powietrze”, a do 15 lipca br. wydłużono termin podpisywania porozumień i aneksów przez gminy, które już wcześniej wyraziły chęć skorzystania z finansowych bonusów.

  Paszport covidowy - co daje, jak wygląda?

  Paszport covidowy - co daje, jak wygląda? Przedstawiamy najważniejsze informacje o unijnym certyfikacie COVID.

  Zgromadzenia spontaniczne - zniesienie zakazu prawdopodobne pod koniec czerwca

  Zgromadzenia spontaniczne - zniesienie zakazu prawdopodobne pod koniec czerwca - poinformował w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Wtedy planowane jest kolejne luzowanie obostrzeń dotyczących COVID-19.

  Zgromadzenia spontaniczne - czy są legalne?

  Zgromadzenia spontaniczne - czy są legalne? Rząd łagodzi obostrzenia covidowe, ale utrzymuje całkowity zakaz zgromadzeń spontanicznych. RPO przesłał swoje stanowisko do premiera Mateusza Morawieckiego.

  Rola najwyższego kierownictwa we wdrażaniu Compliance i systemów dla sygnalistów 

  Najwyższe kierownictwo - rola we wdrażaniu Compliance i systemów dla sygnalistów. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii, zwaną potocznie dyrektywą o sygnalistach, pozostało 6 i pół miesiąca, aby sektor publiczny oraz duże przedsiębiorstwa wdrożyły systemy dla sygnalistów. Odpowiedzialność za to ponosi najwyższe kierownictwo.

  Program "Sportowe Wakacje+" w 2021 roku

  "Sportowe Wakacje+". Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z Fundacją Lotto im. Haliny Konopackiej przeznaczyły 30 milionów złotych na drugą edycję programu "Sportowe Wakacje+" - poinformował szef resortu, wicepremier Piotr Gliński.

  Polski Ład - utrata dochodów samorządów

  Polski Ład - w dużej mierze zapłacą za niego samorządy. Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że ich dochody mają spaść o ok. 10–11 mld zł, ale rząd obiecuje, że ten ubytek pokryje specjalna subwencja inwestycyjna. Według ekspertów może ona jednak się okazać niewystarczająca.

  Młodzieżowe rady gmin, powiatu i sejmiki województwa

  Młodzieżowe rady gmin, powiatu i sejmiki województwa - Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów dotyczących samorządów lokalnych. Dzięki nowym rozwiązaniom, młode osoby będą miały szersze możliwości do angażowania się w życie publiczne i obywatelskie.