reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Zmiany w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej weszły w życie

Zmiany w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej weszły w życie

Nowe przepisy wprowadzają m.in. zmiany w finansowaniu pobytu dzieci w zakładach opiekuńczo-leczniczych i opiekuńczo-rehabilitacyjnych, stwarzając starostom podstawę prawną do finansowania takich pobytów.

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw wprowadza m.in. zmiany w finansowaniu pobytu dzieci w zakładach opiekuńczo-leczniczych i opiekuńczo-rehabilitacyjnych. Są tam kierowane dzieci pozbawione opieki rodziców, które ze względu na stan zdrowia nie mogą być umieszczone w rodzinie zastępczej ani w domu dziecka oraz dzieci posiadające rodziców, ale wymagające specjalistycznej opieki. Nowelizacja stwarza starostom podstawę prawną do finansowania takich pobytów. Koszty takiego pobytu będzie finansował powiat, na terenie którego dziecko się urodziło. Ponadto nowelizacja dookreśla termin przewidziany na uregulowanie prawnej sytuacji dziecka przebywającego w pieczy zastępczej - ma on wynosić 18 miesięcy. Dzięki temu dzieci nie będą czekać latami na rozstrzygnięcia w tej kwestii. Nowelizacja wprowadza też zasadę nierozdzielania nieletniej matki - przebywającej w pieczy zastępczej -  od dziecka.

Zmniejszono także - z 20 do 15 - liczbę rodzin objętych w tym samym czasie opieką jednego asystenta rodziny oraz podopiecznych koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej - z 30 do 15. Nowelizacja wprowadza też wymóg posiadania opinii psychologa o predyspozycjach i motywacji do podjęcia funkcji rodziny zastępczej lub do prowadzenia rodzinnego domu dziecka oraz tzw. rekwalifikacji co dwa lata. Ustawa wzmacnia też kompetencje kontrolne wojewodów oraz innych jednostek samorządu wobec systemu sprawowania pieczy zastępczej.

Zobacz również: Nowe zasady finansowania pieczy zastępczej

Sejm uchwalił ustawę 25 lipca 2014 r. Prezydent podpisał ją 25 sierpnia 2014 r.

Ustawa wchodzi w życie 19 września 2014 r. z kilkoma wyjątkami. Przepisy dotyczące m.in. wymogu posiadania opinii psychologa o posiadaniu predyspozycji i motywacji do podjęcia funkcji rodziny zastępczej lub do prowadzenia rodzinnego domu dziecka zaczną obowiązywać 5 października 2014 r.

Źródło: Sejm

Polecamy serwis: Opieka społeczna

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama