REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady przeliczanie głosów na mandaty - zmiany w Kodeksie wyborczym

REKLAMA

Posłowie proponują zmiany dotyczące sposobu przeliczania głosów na mandaty. Projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego przewiduje również zmianę wzoru karty do głosowania.

Klub SLD zapowiedział, że do końca tygodnia złoży w Sejmie swój projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego. Sojusz zaproponuje m.in. zmianę metody przeliczania głosów na mandaty w wyborach samorządowych z d'Hondta na Sainte-Lague; zmieniony miałby być też wzór karty do głosowania.

REKLAMA

Rzecznik SLD Dariusz Joński powiedział na środowej konferencji prasowej w Sejmie, że wprowadzenie do Kodeksu wyborczego zmian wymusił "szereg nieprawidłowości, do których doszło przy okazji wyborów samorządowych".

Poinformował, że Sojusz nie godząc się na te nieprawidłowości złożył "przez centralę" oraz w poszczególnych sądach okręgowych 250 protestów wyborczych. "Uważamy, że skala nieprawidłowości jest olbrzymia" - mówił.

Joński zaznaczył, że SLD oprotestowuje zarówno sposób informowania przez PKW na temat głosowania poprzez spoty, wzór części kart wyborczych jak i sytuacje, gdy np. w trzech województwach nie wydrukowano na niektórych kartach nazwisk kandydatów z Sojuszu.

Poseł SLD Zbyszek Zaborowski powiedział, że Sojusz pracuje intensywnie nad projektem nowelizacji kodeksu wyborczego, który do końca tygodnia ma być przesłany do Sejmu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Odwołanie wójta zamiast ograniczenia kadencji

REKLAMA

Według Zaborowskiego proponowane przez SLD zmiany zakładają m.in.: określenie w Kodeksie wyborczym wzoru karty do głosowania, tak aby był to jednolity arkusz, a jeśli byłaby to broszura - to ze spisem treści i instrukcją, jak należy głosować umieszczoną na jej pierwszej stronie. Sojusz chce ponadto, by PKW przed każdymi wyborami prowadziła "rzetelną" kampanię informacyjną dotyczącą sposobu oddawania głosu.

SLD postuluje też zmianę sposobu przeliczania głosów na mandaty w wyborach samorządowych z d'Hondta na Sainte-Lague. W ocenie polityków Sojuszu, metoda Sainte-Lague jest "bardziej proporcjonalna, bardziej oddająca preferencje wyborców". (Metoda d'Hondta jest korzystniejsza dla dużych ugrupowań, uzyskujących większe poparcie w skali kraju - PAP).

Sojusz chce także, by urny wyborcze były przezroczyste, a w komisjach obwodowych zostały zainstalowane kamery. Jak zauważył Zaborowski, te punkty są zbieżne z projektem zmian w Kodeksie wyborczym złożonym przez PiS, który będzie w czwartek przedmiotem obrad Sejmu. Podobnie - wskazał - jest z postulatem, by w komisjach wyborczych niższego szczebla mogli zasiadać przedstawiciele partii politycznych, reprezentowanych w parlamencie.

REKLAMA

Zaborowski dodał, że Sojuszowi nie podobają się propozycje PiS dążące do "umożliwienia agitacji członkom obwodowej komisji". Proponowany przez PiS projekt daje także członkom obwodowych komisji wyborczych możliwość prowadzenia kampanii wyborczej. Osoby te nie mogłyby prowadzić kampanii jedynie w lokalu wyborczym i w trakcie wykonywania czynności urzędowych.

"To nie idzie w dobrym kierunku" - ocenił Zaborowski. Skrytykował też pomysł, by to kluby parlamentarne wskazywały część sędziów, którzy mieliby zasiadać w Państwowej Komisji Wyborczej.

Według propozycji PiS skład PKW miałby nadal być 9-osobowy: sędzia Trybunału Konstytucyjnego (wskazany przez prezesa TK), sędzia Sądu Najwyższego (wskazany przez pierwszego prezesa SN), sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (wskazany przez prezesa NSA) oraz sześciu członków powołanych przez prezydenta na wniosek wszystkich klubów parlamentarnych.

SLD w swoim projekcie ma zaproponować także: likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach i miastach powyżej 20 tys. mieszkańców (wybory 16 listopada były pierwszymi wyborami do rad gmin, w których obowiązywały jednomandatowe okręgi - PAP) oraz wprowadzenie obowiązku liczenia głosów przez pełne komisje, a nie jej poszczególnych członków (wytyczne PKW dla obwodowych komisji mówiły o tym, że nie jest dopuszczalne tworzenie z członków komisji grup roboczych).

W środę marszałek Sejmu Radosław Sikorski powiedział, że czeka do końca tygodnia na propozycje klubów zmian w Kodeksie wyborczym.(PAP)

Polecamy serwis: Organizacja

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA