reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Sędziowie PKW powoływani na 9-letnią kadencję

Sędziowie PKW powoływani na 9-letnią kadencję

W Sejmie trwa pierwsze czytanie prezydenckiego projektu zmian w Kodeksie wyborczym. Zgodnie z projektem dziewięciu sędziów Państwowej Komisji Wyborczej byłoby powoływanych na 9-letnią kadencję (obecnie sędziowie są powoływani na czas nieoznaczony). Akty powołania obecnych sędziów miałyby zostać zamienione na akty powołania na kadencję, która zaczęłaby biec z dniem wejścia w życie nowelizacji.

Wprowadzenie kadencyjności sędziów PKW, klasyfikowania głosów nieważnych oraz przezroczystych urn w lokalach wyborczych - to niektóre z rozwiązań prezydenckiego projektu zmian w Kodeksie wyborczym, którym w tym tygodniu zajmie się Sejm.

Kolejne rozwiązania dotyczą m.in. powiadamiania przez wójta każdego wyborcy o wyborach, wprowadzenia jednostronnej karty do głosowania oraz uprawnień mężów zaufania do rejestrowania członków komisji obwodowej podczas liczenia głosów.

Zgodnie z projektem dziewięciu sędziów Państwowej Komisji Wyborczej byłoby powoływanych na 9-letnią kadencję (obecnie sędziowie są powoływani na czas nieoznaczony). Akty powołania obecnych sędziów miałyby zostać zamienione na akty powołania na kadencję, która zaczęłaby biec z dniem wejścia w życie nowelizacji.

Ponadto zaproponowano, aby zadania i obowiązki przewodniczącego PKW zapisać w ustawie (obecnie określa je regulamin PKW). W projekcie określono, że przewodniczący PKW m.in. reprezentuje Komisję na zewnątrz, zwołuje co najmniej raz na dwa miesiące posiedzenia, nadzoruje wykonanie uchwał Komisji, a także zleca wykonanie określonych zadań Krajowemu Biuru Wyborczemu i nadzoruje ich wykonanie. Ponadto zapisano, że PKW miałaby podejmować decyzje poprzez uchwały przyjmowane większością głosów przy obecności co najmniej pięciu członków, w tym przewodniczącego komisji lub jednego z jego zastępców. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego - zakłada projekt.

Projekt przewiduje ponadto, że obwodowa komisja wyborcza oprócz obliczania liczby głosów nieważnych będzie podawać także przyczyny ich nieważności; te informacje znalazłyby się także w protokole PKW z głosowania w całym kraju. Głos może być uznany za nieważny m.in. gdy, wyborca nie odda głosu na żadnego z kandydatów, odda głos na więcej niż jednego kandydata lub w kratce przy nazwisku kandydata postawi znak inny niż "dwie przecinające się linie".

W myśl projektu ściany urny wyborczej mają być wykonane z przezroczystego materiału. Aby zapewnić tajność głosowania, wyborca będzie mógł wrzucić głos do urny w kopercie; koperty miałaby zapewniać obwodowe komisje wyborcze. W uzasadnieniu projektu oszacowano koszt jednej urny na ok. 1 tys. zł, a szacunkowy koszt wymiany urn we wszystkich obwodach głosowania na ok. 28 mln zł.

Zobacz również: Kodeks wyborczy - prezydencki projekt zmian

Zgodnie z projektem karta do głosowania powinna być w formie jednej karty zadrukowanej jednostronnie; umieszczone byłyby na niej też informacje o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu. W związku z tym projekt uchyla zapis, że wyborca niepełnosprawny może głosować przy użyciu nakładek w alfabecie Braille’a; chodzi o to, że w wyborach proporcjonalnych niemożliwe jest przygotowanie kart do głosowania o takich samych rozmiarach w całym kraju. Ponadto PKW ma określić zasady, kiedy od jednostronnej karty będzie można odstąpić np. gdy liczba kandydatów "uniemożliwi zastosowanie karty w racjonalnym wymiarze".

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

PAP

Tagi

wybory

Zdjęcia

Wybory, głosowanie/ Fot. Fotolia
Wybory, głosowanie/ Fot. Fotolia

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama