reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Asystent rodziny - nowe przepisy od 2015 roku

Asystent rodziny - nowe przepisy od 2015 roku

Od stycznia 2015 r. wszystkie rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka (rodziny posiadające 2-letnie doświadczenie) będą mogły wnioskować o objęcie opieką koordynatora rodzinnej pieczy. Pod opieką jednego koordynatora znajdować się będzie mogło do 15 rodzin zastępczych lub rodzinnych domów dziecka.

Od stycznia obowiązek zatrudniania asystentów rodziny w gminach

Od stycznia gminy będą musiały zatrudniać asystentów rodziny, a powiaty koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej skończy się trzyletni okres, gdy nie był to obowiązek, a jedynie możliwość.

Funkcję asystenta rodziny, który ma pomagać rodzinie w codziennych sprawach i rozwiązywać z nią problemy, wprowadziła ustawa o wspieraniu i systemie pieczy zastępczej (przyjęta przez Sejm 28 kwietnia 2011 r.).

Ze sprawozdania rządu z wykonywania ustawy o systemie pieczy zastępczej w 2013 r. wynika, że w czasie, gdy powoływanie asystentów nie było obowiązkiem, zdecydowała się na to większość gmin.

W 2013 r. zatrudnionych było ponad 3 tys. asystentów rodziny - o ponad 30 proc. więcej niż w 2012 r. Z ich pomocy skorzystało ponad 31,5 tys. rodzin., z czego 1,5 tys. zostało zobowiązanych do współpracy z asystentem przez sąd. Spośród rodzin, z którymi zakończona została praca w 2013 r., w 46 proc. wynikało to z osiągnięcia zamierzonych celów.

Asystenci rodziny są przydzielani tylko wtedy, gdy konieczność taka wyniknie z analizy sytuacji rodziny. W przypadku informacji o rodzinie przeżywającej trudności, kierownik ośrodka pomocy społecznej zleca przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. Jeżeli potwierdzi on występowanie trudności, kierownik ośrodka pomocy społecznej przekazuje kwestionariusz wywiadu asystentowi rodziny, który podejmuje pracę z tą rodziną. Wcześniej ustala zakres pomocy, jaka powinna być udzielona rodzinie.

Do zadań asystenta należy m.in. udzielanie pomocy rodzinom w poprawie ich sytuacji życiowej, w rozwiązywaniu problemów socjalnych i problemów wychowawczych z dziećmi oraz udzielanie pomocy w poszukiwaniu, podejmowaniu i utrzymywaniu pracy zarobkowej. Może on zostać przydzielony rodzinie przeżywającej problemy opiekuńczo-wychowawcze - na wniosek pracownika socjalnego lub na mocy decyzji sądu rodzinnego.

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Jeden asystent może pomagać maksymalnie 15 rodzinom. Może łączyć pracę z wykonywaniem obowiązków pracownika socjalnego, pod warunkiem że zadania te wykonywane są w różnych gminach.

Od stycznia 2015 r. wszystkie rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka (rodziny posiadające 2-letnie doświadczenie) będą mogły wnioskować o objęcie opieką koordynatora rodzinnej pieczy. Pod opieką jednego koordynatora znajdować się będzie mogło do 15 rodzin zastępczych lub rodzinnych domów dziecka. Wcześniej pomoc taka była dostępna tylko dla rodzin zastępczych, które nie mają 2-letniego doświadczenia.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama