| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Pracownicy socjalni – zmiany od 2015 r.

Pracownicy socjalni – zmiany od 2015 r.

Pracownicy socjalni przeprowadzają rodzinny wywiad środowiskowy w celu przyznania osobie bądź rodzinie świadczenia z pomocy społecznej. Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej od 1 stycznia 2015 r. wprowadzi zmiany przy dokonywaniu analizy sytuacji rodzinnej.

Pracownikiem socjalnym jest osoba, która działa na rzecz jednostek, rodzin, grup bądź środowisk społecznych, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Ich zadaniem jest ułatwianie samorealizacji oraz aspiracji na przyszłość. Ponadto pracownicy socjalni odpowiedzialni są za zmianę sytuacji rodziny w danej społeczności lokalnej. Art. 116 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej (Dz.U.2004.256.2572) zawiera w swojej treści warunki, które należy spełnić, aby zostać pracownikiem socjalnym. Ważne jest, aby co najmniej jeden z warunków został spełniony.

Redakcja poleca: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 (książka)

Bezwzględny wymóg posiadania wyższego wykształcenia w tym wypadku nie obowiązuje, bowiem pracownikiem socjalnym może być osoba ze średnim wykształceniem. Wobec tego pracę w pomocy społecznej mogą podjąć osoby, które:

• posiadają dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych,

• ukończyły studia wyższe na kierunku praca socjalna,

• do dnia 31 grudnia 2013 r. ukończyła studia wyższe o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków:

a) pedagogika,

b) pedagogika specjalna,

c) politologia,

d) polityka społeczna,

e) psychologia,

f) socjologia,

g) nauki o rodzinie.

Jednakże do zdobycia pełnych kwalifikacji uprawniających do wykonywania pracy w charakterze pracownika socjalnego konieczny jest wybór odpowiedniej specjalności.

Zobacz również: Zmiany w zatrudnieniu pracowników socjalnych

Zadania pracowników socjalnych

Art. 119 wspomnianej ustawy o pomocy społecznej zawiera katalog zadań, które są w głównej mierze wykonywane przez pracowników socjalnych. Oczywiście obowiązki są dostosowane odpowiednio do wymagań i specyfiki wykonywanej w danym czasie pracy. Do najważniejszych zadań tego typu pracowników należy odpowiednia pomoc rodzinom potrzebującym, prawidłowe rozpoznanie ich sytuacji oraz monitorowanie podejmowanych działań. Dodatkowo niezwykle istotne jest dokonywanie analiz i oceny zjawisk, które powodują zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej oraz kwalifikowanie do uzyskania tych świadczeń. W tej sytuacji pracownicy socjalni przeprowadzają rodzinny wywiad środowiskowy. W związku z prowadzoną przez pracowników działalnością ważne jest, aby każdy z nich posiadał odpowiednią wiedzę specjalistyczną z zakresu pomocy społecznej oraz powinien umiejętnie posługiwać się odpowiednimi przepisami prawa.

Zmiany dotyczące pracy pracowników socjalnych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »