REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy socjalni – zmiany od 2015 r.

Monika Pązik
Pracownicy socjalni - zmiany od 2015 r.
Pracownicy socjalni - zmiany od 2015 r.

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy socjalni przeprowadzają rodzinny wywiad środowiskowy w celu przyznania osobie bądź rodzinie świadczenia z pomocy społecznej. Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej od 1 stycznia 2015 r. wprowadzi zmiany przy dokonywaniu analizy sytuacji rodzinnej.

Pracownikiem socjalnym jest osoba, która działa na rzecz jednostek, rodzin, grup bądź środowisk społecznych, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Ich zadaniem jest ułatwianie samorealizacji oraz aspiracji na przyszłość. Ponadto pracownicy socjalni odpowiedzialni są za zmianę sytuacji rodziny w danej społeczności lokalnej. Art. 116 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej (Dz.U.2004.256.2572) zawiera w swojej treści warunki, które należy spełnić, aby zostać pracownikiem socjalnym. Ważne jest, aby co najmniej jeden z warunków został spełniony.

REKLAMA

Redakcja poleca: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 (książka)

Bezwzględny wymóg posiadania wyższego wykształcenia w tym wypadku nie obowiązuje, bowiem pracownikiem socjalnym może być osoba ze średnim wykształceniem. Wobec tego pracę w pomocy społecznej mogą podjąć osoby, które:

• posiadają dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych,

• ukończyły studia wyższe na kierunku praca socjalna,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• do dnia 31 grudnia 2013 r. ukończyła studia wyższe o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków:

a) pedagogika,

b) pedagogika specjalna,

c) politologia,

d) polityka społeczna,

e) psychologia,

f) socjologia,

g) nauki o rodzinie.

Jednakże do zdobycia pełnych kwalifikacji uprawniających do wykonywania pracy w charakterze pracownika socjalnego konieczny jest wybór odpowiedniej specjalności.

Zobacz również: Zmiany w zatrudnieniu pracowników socjalnych

Zadania pracowników socjalnych

Art. 119 wspomnianej ustawy o pomocy społecznej zawiera katalog zadań, które są w głównej mierze wykonywane przez pracowników socjalnych. Oczywiście obowiązki są dostosowane odpowiednio do wymagań i specyfiki wykonywanej w danym czasie pracy. Do najważniejszych zadań tego typu pracowników należy odpowiednia pomoc rodzinom potrzebującym, prawidłowe rozpoznanie ich sytuacji oraz monitorowanie podejmowanych działań. Dodatkowo niezwykle istotne jest dokonywanie analiz i oceny zjawisk, które powodują zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej oraz kwalifikowanie do uzyskania tych świadczeń. W tej sytuacji pracownicy socjalni przeprowadzają rodzinny wywiad środowiskowy. W związku z prowadzoną przez pracowników działalnością ważne jest, aby każdy z nich posiadał odpowiednią wiedzę specjalistyczną z zakresu pomocy społecznej oraz powinien umiejętnie posługiwać się odpowiednimi przepisami prawa.

Zmiany dotyczące pracy pracowników socjalnych

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która weszła w życie 8 czerwca 2012 r. przyznaje pracownikowi socjalnemu możliwość wystąpienia o przydzielenie asystenta rodziny rodzinie, jeżeli z przeprowadzonej analizy sytuacji wyraźnie wynika taka konieczność. W takiej sytuacji pracownik socjalny występuje z wnioskiem o przydzielenie asystenta do kierownika ośrodka pomocy społecznej. Możliwe jest również wystąpienie z takim wnioskiem do jednostki organizacyjnej gminy, która zajmuje się organizacją pracy z rodziną bądź do podmiotu, któremu gmina zleciła taką pracę. Do dnia 31 grudnia 2014 r. kierownik ośrodka pomocy społecznej może podejmować czynności zmierzające do ustanowienia asystenta rodziny. Natomiast od 1 stycznia 2015 r. przyznanie asystenta będzie obligatoryjnym zadaniem gminy. Do dnia 31 grudnia 2014 r., rodzinie zastępczej zawodowej, która wychowuje więcej niż 3 dzieci, na jej wniosek, starosta ma obowiązek przyznania jednego z uprawnień:

zatrudnienie osoby do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich, czyli asystenta,

• przyznanie środków finansowych na utrzymanie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Od dnia 1 stycznia 2015 r., starosta będzie obligatoryjnie musiał przyznać obydwa uprawnienia, jeżeli rodzina spełni określone warunki.

Zadaj pytanie za forum: Samorząd - Pomoc społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    REKLAMA