REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy socjalni – zmiany od 2015 r.

Monika Pązik
Pracownicy socjalni - zmiany od 2015 r.
Pracownicy socjalni - zmiany od 2015 r.

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy socjalni przeprowadzają rodzinny wywiad środowiskowy w celu przyznania osobie bądź rodzinie świadczenia z pomocy społecznej. Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej od 1 stycznia 2015 r. wprowadzi zmiany przy dokonywaniu analizy sytuacji rodzinnej.

Pracownikiem socjalnym jest osoba, która działa na rzecz jednostek, rodzin, grup bądź środowisk społecznych, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej. Ich zadaniem jest ułatwianie samorealizacji oraz aspiracji na przyszłość. Ponadto pracownicy socjalni odpowiedzialni są za zmianę sytuacji rodziny w danej społeczności lokalnej. Art. 116 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej (Dz.U.2004.256.2572) zawiera w swojej treści warunki, które należy spełnić, aby zostać pracownikiem socjalnym. Ważne jest, aby co najmniej jeden z warunków został spełniony.

REKLAMA

Redakcja poleca: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 (książka)

Bezwzględny wymóg posiadania wyższego wykształcenia w tym wypadku nie obowiązuje, bowiem pracownikiem socjalnym może być osoba ze średnim wykształceniem. Wobec tego pracę w pomocy społecznej mogą podjąć osoby, które:

• posiadają dyplom ukończenia kolegium pracowników służb społecznych,

• ukończyły studia wyższe na kierunku praca socjalna,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• do dnia 31 grudnia 2013 r. ukończyła studia wyższe o specjalności przygotowującej do zawodu pracownika socjalnego na jednym z kierunków:

a) pedagogika,

b) pedagogika specjalna,

c) politologia,

d) polityka społeczna,

e) psychologia,

f) socjologia,

g) nauki o rodzinie.

Jednakże do zdobycia pełnych kwalifikacji uprawniających do wykonywania pracy w charakterze pracownika socjalnego konieczny jest wybór odpowiedniej specjalności.

Zobacz również: Zmiany w zatrudnieniu pracowników socjalnych

Zadania pracowników socjalnych

Art. 119 wspomnianej ustawy o pomocy społecznej zawiera katalog zadań, które są w głównej mierze wykonywane przez pracowników socjalnych. Oczywiście obowiązki są dostosowane odpowiednio do wymagań i specyfiki wykonywanej w danym czasie pracy. Do najważniejszych zadań tego typu pracowników należy odpowiednia pomoc rodzinom potrzebującym, prawidłowe rozpoznanie ich sytuacji oraz monitorowanie podejmowanych działań. Dodatkowo niezwykle istotne jest dokonywanie analiz i oceny zjawisk, które powodują zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej oraz kwalifikowanie do uzyskania tych świadczeń. W tej sytuacji pracownicy socjalni przeprowadzają rodzinny wywiad środowiskowy. W związku z prowadzoną przez pracowników działalnością ważne jest, aby każdy z nich posiadał odpowiednią wiedzę specjalistyczną z zakresu pomocy społecznej oraz powinien umiejętnie posługiwać się odpowiednimi przepisami prawa.

Zmiany dotyczące pracy pracowników socjalnych

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która weszła w życie 8 czerwca 2012 r. przyznaje pracownikowi socjalnemu możliwość wystąpienia o przydzielenie asystenta rodziny rodzinie, jeżeli z przeprowadzonej analizy sytuacji wyraźnie wynika taka konieczność. W takiej sytuacji pracownik socjalny występuje z wnioskiem o przydzielenie asystenta do kierownika ośrodka pomocy społecznej. Możliwe jest również wystąpienie z takim wnioskiem do jednostki organizacyjnej gminy, która zajmuje się organizacją pracy z rodziną bądź do podmiotu, któremu gmina zleciła taką pracę. Do dnia 31 grudnia 2014 r. kierownik ośrodka pomocy społecznej może podejmować czynności zmierzające do ustanowienia asystenta rodziny. Natomiast od 1 stycznia 2015 r. przyznanie asystenta będzie obligatoryjnym zadaniem gminy. Do dnia 31 grudnia 2014 r., rodzinie zastępczej zawodowej, która wychowuje więcej niż 3 dzieci, na jej wniosek, starosta ma obowiązek przyznania jednego z uprawnień:

zatrudnienie osoby do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich, czyli asystenta,

• przyznanie środków finansowych na utrzymanie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Od dnia 1 stycznia 2015 r., starosta będzie obligatoryjnie musiał przyznać obydwa uprawnienia, jeżeli rodzina spełni określone warunki.

Zadaj pytanie za forum: Samorząd - Pomoc społeczna

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CBA: 14 zmian w systemie oświadczeniach majątkowych osób publicznych m.in. polityków, samorządowców, dyrektorów

CBA proponuje jedną ustawę o oświadczeniach majątkowych. Z tego wynika pośrednio próba centralizacji walki w korupcją. Umożliwia to Internet. Oświadczenia majątkowe mogą być w łatwo sposób zamieszczane według jednolitego wzorca w jednym albo kilku rejestrach.

MEN: 17 propozycji zmian w Karcie Nauczyciela. Godziny ponadwymiarowe po nowemu. Nagrody jubileuszowe, odprawy

Tej nocy ślisko i mgliście. W weekend niespodziewana zmiana pogody

Najbliższa noc będzie na zachodzie kraju bardzo mglista. Na południowym wschodzie można się spodziewać śliskiej nawierzchni po opadach. Za to w weekend temperatury wyniosą nawet 12 st. C.

Z jakimi barierami w dostępie do lekarzy borykają się seniorzy? Wysoko wykluczenie komunikacyjne [RAPORT]

Seniorzy mieszkający na wsi mają utrudniony dostęp do konsultacji lekarzy specjalistów, rehabilitacji i ośrodków dziennego wsparcia. Jedną z barier jest niedostateczny zasięg komunikacji publicznej. To dane z raportu opublikowanego na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

REKLAMA

UMP: Zmiany w zasadach wypłat pensji nauczycieli. 1) Płaci budżet 2) Wypłaty na koniec miesiąca [Propozycja]

Propozycja UMP, aby wypłata pensji nauczyciela była na końcu miesiąca. Dziś jest na początku. Czyli pensja z luty byłaby wypłacana 28 lutego (albo 29 lutego). Druga propozycja, to przejęcie przez budżet centralny od gmin obowiązku wypłaty wynagrodzeń nauczycieli.

Budżet szkoleniowy dla nauczycieli jest niewielki. Jak zwiększyć jego efektywność dzięki cyfryzacji

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, organy prowadzące szkoły są zobowiązane do wyodrębnienia w swoich budżetach środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Kwota ta wynosi 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na ich wynagrodzenia osobowe nauczycieli.

Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

REKLAMA

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

REKLAMA