Nowelizacja ustawy o sporcie
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w ustawie o sporcie
REKLAMA
Od 22 września 2015 r. zaczną obowiązywać przepisy rozszerzające ograniczenia w dodatkowej działalności członków zarządów polskich związków sportowych. Nie będą oni mogli m.in. prowadzić działalności gospodarczej w jakikolwiek sposób związanej z działalnością statutową związku. Nie będą mogli też być wspólnikiem w spółce osobowej prawa handlowego prowadzącej działalność gospodarczą związaną z realizacją przez ten związek jego zadań statutowych.
REKLAMA
Ponadto członek zarządu polskiego związku sportowego nie będzie mógł posiadać więcej niż 10 proc. udziałów lub akcji w spółce kapitałowej, której działalność łączy się z działalnością statutową związku. Na zakończenie działalności gospodarczej, zbycie akcji lub wystąpienie ze spółki nowo wybrani członkowie zarządów będą mieć 30 dni od objęcia funkcji. Obowiązkowe będzie przesyłanie rocznych sprawozdań finansowych polskich związków sportowych do badania przez biegłego rewidenta. Poza tym każdy polski związek sportowy będzie musiał należeć do międzynarodowej federacji sportowej działającej w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim bądź innej uznawanej przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W przeciwnym razie stanie się organizacją działającą jako związek stowarzyszeń. Spod tego rygoru będą mogły być wyłączone związki działające w sporcie osób niepełnosprawnych, jeśli otrzymają specjalną zgodę Ministerstwa Sportu i Turystyki.
REKLAMA
Nowelizacja dostosowuje przepisy w zakresie walki z dopingiem do standardów międzynarodowych. Poza tym zwalnia z podatku od nieruchomości obiekty o szczególnym znaczeniu dla sportu. Chodzi o budynki Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich m.in. we Władysławowie i Zakopanem. Ponadto ustawa podwyższa świadczenie olimpijskie przysługujące medalistom m.in. igrzysk olimpijskich, którzy ukończyli 40 lat. Tak jak dotychczas, będzie ono corocznie ustalane na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej, ale mnożnik zostanie podniesiony z 1,3255 do 1,4. Ponadto ustawa doprecyzowuje też, że działalność COS, na którą może on otrzymać dotację celową z budżetu państwa, nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Sejm VII kadencji uchwalił nowelizację ustawy o sporcie oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 23 lipca 2015 r., a 12 sierpnia 2015 r. podpisał ją prezydent. Ustawa wchodzi w życie 22 września 2015 r. z pewnymi wyjątkami. M.in. zmiany w przepisach podatkowych, zgodnie z którymi świadczenie olimpijskie byłoby zwolnione z PIT, zaczną obowiązywać 1 stycznia 2016 r.
Źródło: Sejm
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.