Wypisywanie recept przez pielęgniarki 2016 - szkolenia
REKLAMA
REKLAMA
Kształcenie pielęgniarek i położnych w zakresie ordynacji leków i wypisywania recept
Od 1 stycznia 2016 r. pielęgniarki i położne będą mogły wystawiać recepty na leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wystawiać zlecenia i recepty na wyroby medyczne oraz skierowania na badania diagnostyczne.
REKLAMA
Na podstawie art. 15a ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz.U. z 2014 r., poz. 1435, z późn. zm.) nowe uprawnienia zawodowe nabędą pielęgniarki i położne z wyższym wykształceniem pielęgniarskim (na poziomie studiów licencjackich i magisterskich) oraz pielęgniarki i położne z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub położnictwa, które ukończyły stosowny kurs specjalistyczny.
Szczegółowe regulacje związane z nowymi uprawnieniami zawodowymi zostały zawarte w aktach wykonawczych do tej ustawy:
- rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2015 r. w sprawie wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wykazu wyrobów medycznych i wykazu badań diagnostycznych (Dz.U., poz. 1739),
- rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 28 października 2015 r. w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki i położne (Dz.U., poz. 1971).
Zobacz również: Od 2016 r. pielęgniarki będą wypisywały recepty
Kurs „Ordynowanie leków i wypisywanie recept dla pielęgniarek i położnych"
Program kursu specjalistycznego pn. „Ordynowanie leków i wypisywanie recept dla pielęgniarek i położnych” został zatwierdzony 3 listopada br.
Minister zdrowia, identyfikując zainteresowanie pielęgniarek i położnych kursem, zwrócił się do rektorów uczelni medycznych z prośbą o rozważenie zorganizowania go jeszcze w tym roku.
Organizację bezpłatnych szkoleń z zakresu ordynacji leków i wypisywania recept dla pielęgniarek i położnych deklaruje obecnie kilka uniwersytetów medycznych. W załączeniu znajduje się szczegółowy wykaz uczelni wraz z danymi kontaktowymi do celów rekrutacji.
Pielęgniarki i położne będą mogły przejść szkolenie z ordynacji leków i wypisywania recept również w ramach projektów dofinansowywanych ze środków unijnych
Finansowanie kształcenia
Wypisywanie recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne w ramach samodzielnej ordynacji lub kontynuacji zgodnie z zaleceniem lekarza oraz kierowanie na badania diagnostyczne to nowe uprawnienia zawodowe pielęgniarek i położnych. W związku z tym koszty kształcenia z tego zakresu zostaną pokryte przede wszystkim ze środków funduszy unijnych pozyskanych m.in. na ten cel przez Ministerstwo Zdrowia w ramach nowej perspektywy 2014 – 2020 (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Oś priorytetowa V Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działanie 5.4 Kompetencje zawodowe i kwalifikacje kadr medycznych „Kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych w obszarach związanych z potrzebami epidemiologiczno-demograficznymi”).
Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na organizację kursów w ramach kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych (w tym m.in. kursu dotyczącego ordynowania leków i wypisywania recept) 52 mln zł ze środków europejskich.
Inne kursy dla pielęgniarek i położnych
Wsparciem są objęte także inne obszary kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych. 8 października br. Ministerstwo Zdrowia – w ramach kształcenia podyplomowego – ogłosiło konkurs na realizację kursów m.in. w dziedzinach: pielęgniarstwo onkologiczne, pielęgniarstwo psychiatryczne i pielęgniarstwo geriatryczne.
Oferty można składać do 10 grudnia 2015 r. Pierwsze szkolenia rozpoczną się na początku 2016 r.
Nowy standard kształcenia pielęgniarek i położnych
REKLAMA
Osoby rozpoczynające kształcenie w zawodzie pielęgniarki lub położnej od roku akademickiego 2016/2017 będą kształciły się na podstawie nowych standardów – uwzględniających treści dotyczące nowych uprawnień zawodowych. To oznacza, że nie będą musiały kończyć kursów specjalistycznych w tym zakresie, a opuszczając uczelnie, będą posiadały kompetencje do ordynacji i kontynuacji leczenia jako naturalnej umiejętności wynikającej z toku kształcenia na obydwu poziomach nauczania zawodowego – magister i licencjat.
Celem rozszerzenia uprawnień zawodowych pielęgniarek i położnych jest przede wszystkim usprawnienie funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej i ułatwienie pacjentom dostępu do świadczeń zdrowotnych w ramach tzw. pakietu kolejkowego.
Korzystanie z nowych uprawnień zawodowych nie jest bezwzględnie wymagane w codziennej pracy pielęgniarek i położnych, gdyż nowe uprawnienia zawodowe, to nie tylko zwiększenie prestiżu zawodowego, lecz także większa odpowiedzialność za opiekę nad pacjentem.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Polecamy serwis: Zdrowie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.