Co zmieni się w organizacja kształcenia w jednostkach pomocy społecznej oraz podmiotach leczniczych?
REKLAMA
REKLAMA
Konieczność wydania nowego rozporządzenia spowodowana jest zmianami, jakie wprowadziła ustawa – Prawo oświatowe oraz ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60), dotyczącymi przede wszystkim nowego ustroju szkolnego oraz związanych z tym modyfikacji w organizacji i funkcjonowaniu szkół i placówek oświatowych.
REKLAMA
Projekt rozporządzenia w zdecydowanej większości przewiduje analogiczne rozwiązania, jak w obecnie obowiązujących przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 marca 2013 r. w sprawie organizacji kształcenia oraz warunków i form realizowania specjalnych działań opiekuńczo-wychowawczych w przedszkolach i szkołach specjalnych, zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej (Dz. U. poz. 380).
Zobacz serwis: Rozwój i promocja
Zgodnie z przepisem art. 363 ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 marca 2013 r. zachowuje moc do czasu zakończenia kształcenia przez uczniów odpowiednio w:
- dotychczasowym gimnazjum;
- trzyletnim liceum ogólnokształcącym;
- czteroletnim technikum;
- klasach dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej prowadzonych w branżowej szkole I stopnia, dotychczasowej szkole policealnej i szkole specjalnej przysposabiającej do pracy, a także w dotychczasowych szkołach artystycznych.
W stosunku do obecnie obowiązujących przepisów, w projekcie proponuje się zmiany będące konsekwencją zmian wprowadzonych ww. ustawami:
- dostosowanie katalogu szkół do przepisów ustawy;
- uzupełnienie przepisów dotyczących organizacji kształcenia w klasach łączonych.
Obecnie obowiązujące przepisy uzupełniono wskazaniem, że organizacja kształcenia w klasach łączonych będzie możliwa jedynie w szkołach podstawowych, zgodnie ze zmianami art. 96 ust. 4 ustawy – Prawo oświatowe.
Z danych statystycznych zebranych w Systemie Informacji Oświatowej, według stanu na dzień 30 września 2016 r. wynika, że w podmiotach leczniczych funkcjonują:
- 22 przedszkola,
- 87 szkół podstawowych,
- 73 gimnazja,
- 36 licea ogólnokształcące,
Natomiast w jednostkach pomocy społecznej to:
- 8 szkół podstawowych,
- 7 gimnazjów,
- 4 szkoły przysposabiające do pracy.
Proponuje się, aby rozporządzenie weszło w życie 1 września 2017 r.
Pełna treść projektu rozporządzenia dostępna jest na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.
REKLAMA
REKLAMA