reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Co zmieni się w organizacja kształcenia w jednostkach pomocy społecznej oraz podmiotach leczniczych?

Co zmieni się w organizacja kształcenia w jednostkach pomocy społecznej oraz podmiotach leczniczych?

Projekt rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia oraz warunków i form realizowania specjalnych działań opiekuńczo-wychowawczych w przedszkolach i szkołach specjalnych, zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej został przekazany przez MEN do konsultacji publicznych. Przepisy mają wejść w życie 1 września 2017 r.

Konieczność wydania nowego rozporządzenia spowodowana jest zmianami, jakie wprowadziła ustawa – Prawo oświatowe oraz ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60), dotyczącymi przede wszystkim nowego ustroju szkolnego oraz związanych z tym modyfikacji w organizacji i funkcjonowaniu szkół i placówek oświatowych.

Projekt rozporządzenia w zdecydowanej większości przewiduje analogiczne rozwiązania, jak w obecnie obowiązujących przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 marca 2013 r. w sprawie organizacji kształcenia oraz warunków i form realizowania specjalnych działań opiekuńczo-wychowawczych w przedszkolach i szkołach specjalnych, zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej (Dz. U. poz. 380).

Zobacz serwis: Rozwój i promocja

Zgodnie z przepisem art. 363 ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 marca 2013 r. zachowuje moc do czasu zakończenia kształcenia przez uczniów odpowiednio w:

 1. dotychczasowym gimnazjum;
 2. trzyletnim liceum ogólnokształcącym;
 3. czteroletnim technikum;
 4. klasach dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej prowadzonych w branżowej szkole I stopnia, dotychczasowej szkole policealnej i szkole specjalnej przysposabiającej do pracy, a także w dotychczasowych szkołach artystycznych.

W stosunku do obecnie obowiązujących przepisów, w projekcie proponuje się zmiany będące konsekwencją zmian wprowadzonych ww. ustawami:

 1. dostosowanie katalogu szkół do przepisów ustawy;
 2. uzupełnienie przepisów dotyczących organizacji kształcenia w klasach łączonych.

Obecnie obowiązujące przepisy uzupełniono wskazaniem, że organizacja kształcenia w klasach łączonych będzie możliwa jedynie w szkołach podstawowych, zgodnie ze  zmianami art. 96 ust. 4 ustawy – Prawo oświatowe.

Z danych statystycznych zebranych w Systemie Informacji Oświatowej, według stanu na dzień 30 września 2016 r. wynika, że w podmiotach leczniczych funkcjonują:

 • 22 przedszkola,
 • 87 szkół podstawowych,
 • 73 gimnazja,
 • 36 licea ogólnokształcące,

Natomiast w jednostkach pomocy społecznej to:

 • 8 szkół podstawowych,
 • 7 gimnazjów,
 • 4 szkoły przysposabiające do pracy.

Proponuje się, aby rozporządzenie weszło w życie 1 września 2017 r.

Pełna treść projektu rozporządzenia dostępna jest na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama