reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Jak wykazywać samotną opiekę nad dzieckiem?

Jak wykazywać samotną opiekę nad dzieckiem?

Czy radni mają prawo ustanowić zamknięty katalog dokumentów, na podstawie których można wykazywać samotną opiekę nad dzieckiem?

Radni nie mogą ograniczać sposobu przedstawiania przez rodziców informacji o osiąganych dochodach tylko do zaświadczenia, jeśli przepisy pozwalają również na złożenie oświadczenia w tej sprawie.

Taką nieprawidłowość stwierdził wojewoda wielkopolski w uchwale podjętej przez radę miasta i gminy Kórnik. Jej celem było ustalenie opłaty za usługi świadczone przez samorządowy żłobek. Radni wskazali w niej, że osoby deklarujące samotne rodzicielstwo, dla których należność za pobyt dziecka może być obniżona, muszą przedstawić zaświadczenie potwierdzające aktualny stan cywilny, wyrok sądu rodzinnego o pozbawieniu władzy rodzicielskiej lub separacji oraz zaświadczenie o wysokości osiągniętych dochodów brutto z kwartału poprzedzającego złożenie wniosku.

Zobacz: RODO 2018

W ocenie organu nadzoru taki zapis zawiera dwa naruszenia przepisów ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 157 ze zm.). Radni bezprawnie ustanowili zamknięty katalog dokumentów, na podstawie których można wykazywać samotną opiekę nad dzieckiem. Tym samym ograniczyli możliwość jego potwierdzania innymi dokumentami, bo poprzez wspomniany zapis uchwały zostały one pozbawione mocy dowodowej. Druga nieprawidłowość dotyczy zawężenia sposobu potwierdzania danych o wysokości dochodu, co jest niezgodne z art. 3a ust. 1 ustawy żłobkowej. Przepis ten przewiduje, że gdy rodzic chce skorzystać ze zwolnienia z opłaty za pobyt dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym, może złożyć zaświadczenie lub oświadczenie zawierające informacje o dochodzie (w sytuacji, gdy taka ulga jest uzależniona od jego kwoty). Skoro więc ustawodawca wprowadził dwie formy potwierdzania sytuacji dochodowej, to rada nie może wyłączać stosowania jednej z nich. ⒸⓅ

Michalina Topolewska

michalina.topolewska@infor.pl

ORZECZNICTWO

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr KN-I-4131.1.445. 2017.10 wojewody wielkopolskiego z 31 sierpnia 2017 r.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 16.10.2017

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak wykazywać samotną opiekę nad dzieckiem?/ fot. Fotolia
Jak wykazywać samotną opiekę nad dzieckiem?/ fot. Fotolia

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama