REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Decyzja o karze za nielegalną wycinkę drzew

Decyzja o karze za nielegalną wycinkę drzew./ fot. Fotolia
Decyzja o karze za nielegalną wycinkę drzew./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Regulacje dotyczące ochrony przyrody przewidują sankcję za nielegalną wycinkę drzew i krzewów w postaci finansowej kary administracyjnej. Jest ona orzekana decyzją administracyjną wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Decyzja ta ma charakter decyzji związanej. W jej uzasadnieniu należy w szczegółowy sposób wskazać sposób obliczenia kary administracyjnej.

Ustawodawca przewidział odpowiedzialność administracyjną m.in. za usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia. Kara grozi też za zniszczenie drzewa lub krzewu (art. 88 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody; dalej: u.o.p.). Odpowiedzialność ta przybiera formę tzw. sankcji represyjnej w postaci nałożenia przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) administracyjnej kary pieniężnej.

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedzialność ma charakter obiektywny. Dla jej zastosowania bez znaczenia pozostaje wina strony, motywy jakimi się kierowała, czy stan znajomości prawa. Kwestie te brane są natomiast pod uwagę przy ustalaniu samej wysokości kary administracyjnej. Z drugiej jednak strony, element motywacyjny powinien zostać w pewnym zakresie przeanalizowany w przypadku usunięcia elementów przyrody spowodowanego stanem wyższej konieczności. Wynika to z treści art. 89 ust. 7 u.o.p.

W obecnym stanie prawnym nakładanie kary administracyjnej nie może odbywać się więc w całkowitym oderwaniu od winy sprawcy. Warto jednak zaznaczyć, że w orzecznictwie pojawiają się również poglądy odmienne. Przykładowo, WSA w Krakowie w wyroku z 21 lipca 2016 r. (sygn. akt II SA/Kr 541/16) zaakcentował, że nie ma podstaw do przyjęcia, że niezbędnym warunkiem nałożenia na właściciela lub posiadacza nieruchomości kary pieniężnej za usuwanie drzew lub krzewów bez zezwolenia jest wykazanie, że właściciel lub posiadacz nieruchomości wiedział o usunięciu drzew. Obecne jednak brzmienie art. 88 ust. 2 u.o.p. powinno prowadzić do wniosku, że nie ma możliwości nałożenia kary administracyjnej na posiadacza nieruchomości, który nie wiedział o wycince samowolnie dokonanej na posiadanej przez niego nieruchomości.

Ponieważ odpowiedzialność ta ma charakter obiektywny, posiadacz nieruchomości będzie odpowiedzialny nie tylko za celowe doprowadzenie do zniszczenia drzewa, ale także za doprowadzenie do takiego skutku poprzez nieprawidłową ochronę drzew i krzewów.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Decyzja o karze za nielegalną wycinkę drzew

W publikacji wyjaśniono kto powinien być adresatem decyzji o karze za nielegalna wycinkę drzew oraz omówiono tryb wydawania takiej decyzji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA