reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Decyzja o karze za nielegalną wycinkę drzew

Decyzja o karze za nielegalną wycinkę drzew

Regulacje dotyczące ochrony przyrody przewidują sankcję za nielegalną wycinkę drzew i krzewów w postaci finansowej kary administracyjnej. Jest ona orzekana decyzją administracyjną wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Decyzja ta ma charakter decyzji związanej. W jej uzasadnieniu należy w szczegółowy sposób wskazać sposób obliczenia kary administracyjnej.

Ustawodawca przewidział odpowiedzialność administracyjną m.in. za usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia. Kara grozi też za zniszczenie drzewa lub krzewu (art. 88 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody; dalej: u.o.p.). Odpowiedzialność ta przybiera formę tzw. sankcji represyjnej w postaci nałożenia przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) administracyjnej kary pieniężnej.

Odpowiedzialność ma charakter obiektywny. Dla jej zastosowania bez znaczenia pozostaje wina strony, motywy jakimi się kierowała, czy stan znajomości prawa. Kwestie te brane są natomiast pod uwagę przy ustalaniu samej wysokości kary administracyjnej. Z drugiej jednak strony, element motywacyjny powinien zostać w pewnym zakresie przeanalizowany w przypadku usunięcia elementów przyrody spowodowanego stanem wyższej konieczności. Wynika to z treści art. 89 ust. 7 u.o.p.

W obecnym stanie prawnym nakładanie kary administracyjnej nie może odbywać się więc w całkowitym oderwaniu od winy sprawcy. Warto jednak zaznaczyć, że w orzecznictwie pojawiają się również poglądy odmienne. Przykładowo, WSA w Krakowie w wyroku z 21 lipca 2016 r. (sygn. akt II SA/Kr 541/16) zaakcentował, że nie ma podstaw do przyjęcia, że niezbędnym warunkiem nałożenia na właściciela lub posiadacza nieruchomości kary pieniężnej za usuwanie drzew lub krzewów bez zezwolenia jest wykazanie, że właściciel lub posiadacz nieruchomości wiedział o usunięciu drzew. Obecne jednak brzmienie art. 88 ust. 2 u.o.p. powinno prowadzić do wniosku, że nie ma możliwości nałożenia kary administracyjnej na posiadacza nieruchomości, który nie wiedział o wycince samowolnie dokonanej na posiadanej przez niego nieruchomości.

Ponieważ odpowiedzialność ta ma charakter obiektywny, posiadacz nieruchomości będzie odpowiedzialny nie tylko za celowe doprowadzenie do zniszczenia drzewa, ale także za doprowadzenie do takiego skutku poprzez nieprawidłową ochronę drzew i krzewów.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Decyzja o karze za nielegalną wycinkę drzew

W publikacji wyjaśniono kto powinien być adresatem decyzji o karze za nielegalna wycinkę drzew oraz omówiono tryb wydawania takiej decyzji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wierzchowiec

Młodszy Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama