REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentacja oraz wymagania przy zatrudnianiu pracownika samorządowego

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej

REKLAMA

Prawidłowa organizacja pracy jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Poza właściwym stosowaniem przepisów kształtujących stosunek pracy, niezwykle istotne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów na etapie ubiegania się osoby o zatrudnienie. Dotyczy to również kandydatów na pracowników samorządowych, którzy muszą spełniać szczególne wymagania kwalifikacyjne.

Pozycja prawna pracowników samorządowych została określona przepisami ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (dalej: ustawa o pracownikach samorządowych). Pracownikiem samorządowym może być osoba, która:

REKLAMA

● jest obywatelem polskim,

● ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych,

● posiada kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

– art. 6 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Są to podstawowe wymagania, które spełnić musi każdy pracownik samorządowy, niezależnie od podstawy nawiązania z nim stosunku pracy. Kandydaci na stanowiska kierownicze muszą jednak sprostać dodatkowym wymaganiom.

Czytaj także: Stanowisko pracownika samorządowego a prowadzenie innej działalności>>

Obywatelstwo

Pracownikiem samorządowym może być osoba, która jest obywatelem polskim. Posiadanie obywatelstwa polskiego może być dokumentowane zarówno poprzez sprawdzenie faktu posiadania przez kandydata polskiego dowodu osobistego, jak również poprzez podpisanie przez niego oświadczenia w tej sprawie (patrz: wzór 1). Konieczność podpisania oświadczenia o posiadaniu obywatelstwa polskiego powinna wynikać jednak z przepisów wewnętrznych danej placówki, np. regulaminu.

WZÓR 1. Oświadczenie dotyczące posiadanego przez pracownika samorządowego obywatelstwa polskiego

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.001.jpg@RY2@

REKLAMA

Pracownikiem samorządowym może również zostać osoba nieposiadająca polskiego obywatelstwa. Dotyczy to obywateli Unii Europejskiej oraz obywateli innych państw, którym na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa wspólnotowego przysługuje prawo do podjęcia zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Podstawowym warunkiem dla obcokrajowców planujących podjęcie pracy w jednostkach samorządowych jest posiadanie dokumentów potwierdzających znajomość języka polskiego (art. 11 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych).

Fakt legitymowania się obywatelstwem innego państwa również może być dokumentowany na kilka sposobów. Dopuszczalne jest sprawdzenie dokumentu tożsamości kandydata cudzoziemca oraz wpisanie jego obywatelstwa do akt osobowych znajdujących się u pracodawcy. Innym sposobem jest wymóg podpisania oświadczenia przez kandydata (patrz: wzór 2). Wymóg taki powinien jednak wynikać z przepisów wewnętrznych obowiązujących u pracodawcy, np. regulaminu.

WZÓR 2. Oświadczenie dotyczące potwierdzenia obywatelstwa pracownika samorządowego

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.002.jpg@RY2@

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.003.jpg@RY2@

Czytaj także: Dodatek funkcyjny pracownika samorządowego>>

Zdolność do czynności prawnych

REKLAMA

Jednym z podstawowych warunków, jakie muszą zostać spełnione, aby kandydat mógł zostać zatrudniony jako pracownik samorządowy, jest posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych. Ograniczenie któregokolwiek z tych praw pozbawia możliwości zatrudnienia w jednostkach samorządowych.

Zdolność do czynności prawnych – to zdolność do dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych, czyli do przyjmowania i składania oświadczeń woli mających na celu wywołanie powstania, zmiany lub ustania stosunku prawnego. Innymi słowy, jest to zdolność do samodzielnego kształtowania swojej sytuacji prawnej (nabywania praw i zaciągania zobowiązań).

Pracownik samorządowy poświadcza swoją zdolność do czynności prawnych, składając pracodawcy specjalne oświadczenie (patrz: wzór 3).

WZÓR 3. Oświadczenie o pełnej zdolności do czynności prawnych

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.004.jpg@RY2@


Dodatkowe wymagania

W celu określenia konkretnych wymagań od przyszłego pracownika istotne jest również stanowisko, na jakim ma on zostać zatrudniony. Inne wymagania stawiane są przed przyszłym pracownikiem zatrudnianym na stanowiskach obsługi, a inne przed tym, który objąć ma stanowisko urzędnicze czy urzędnicze kierownicze.

Praca na stanowisku urzędniczym i kierowniczym urzędniczym w przypadku jednostek samorządowych jest wykonywana na podstawie umowy o pracę.

Pracownik zatrudniony na stanowisku urzędniczym, poza podstawowymi wymaganiami dla pracowników samorządowych, musi dodatkowo:

● posiadać co najmniej wykształcenie średnie,

● nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,

● cieszyć się nieposzlakowaną opinią.

Natomiast pracownik zatrudniony na kierowniczym stanowisku urzędniczym, poza wymaganiami podstawowymi dotyczącymi każdego samorządowca:

● nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,

● musi cieszyć się nieposzlakowaną opinią,

● powinien posiadać co najmniej trzyletni staż pracy lub wykonywać przez co najmniej 3 lata działalność gospodarczą o charakterze zgodnym z wymaganiami na danym stanowisku,

● musi mieć wykształcenie wyższe pierwszego lub drugiego stopnia w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym

– art. 6 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych.

Czytaj także: Kiedy można zwolnić pracownika samorządowego mianowanego>>

Dlatego osoba ubiegająca się o samorządowe stanowisko kierownicze ma obowiązek złożyć odpowiednie dokumenty potwierdzające spełnienie wymienionych wymogów.

Przykładowe oświadczenie o tym, czy dana osoba była lub nie skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, przedstawia wzór 4.

WZÓR 4. Oświadczenie o niekaralności

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.005.jpg@RY2@

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.006.jpg@RY2@

Dopuszczalne jest również zawieranie kilku informacji w jednym oświadczeniu przyszłego pracownika samorządowego (patrz: wzór 5). Wówczas ilość gromadzonej dokumentacji kadrowej będzie mniejsza.

WZÓR 5. Oświadczenie o niekaralności

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.007.jpg@RY2@

Małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli nie mogą być zatrudnieni w jednostkach samorządowych, jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej (art. 26 ustawy o pracownikach samorządowych). Dlatego osoba przy zatrudnianiu na stanowiska samorządowe powinna złożyć oświadczenie o niepozostawaniu w stosunkach pokrewieństwa ze swoimi przełożonymi (patrz: wzór 6).

WZÓR 6. Oświadczenie o niepozostawaniu w stosunkach pokrewieństwa, powinowactwa, przysposobienia, opieki lub kurateli z bezpośrednimi przełożonymi

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.008.jpg@RY2@

1 Zakaz tworzenia stosunku podległości służbowej z osobami pozostającymi w stosunku pokrewieństwa nie będzie dotyczył dyrektora szkoły i jego podwładnych. Dyrektor szkoły nie podlega bowiem przepisom ustawy o pracownikach samorządowych. Zakaz ten znajdowałby zastosowanie tylko w ramach tej samej grupy zawodowej, czyli wśród pracowników niepedagogicznych szkoły publicznej.

Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym (np. główny księgowy), jest obowiązany złożyć oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej (patrz: wzór 7).

Czytaj także: Awans pracownika samorządowego>>

WZÓR 7. Oświadczenie w sprawie prowadzenia działalności gospodarczej

@RY1@i40/2011/020/i40.2011.020.021.0009.009.jpg@RY2@

1 Brak pouczenia pracownika samorządowego zobowiązanego do złożenia oświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej o odpowiedzialności karnej za podanie w nim nieprawdy lub zatajenie prawdy skutkuje bezkarnością osób składających fałszywe oświadczenia.

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 134, poz. 777)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można rozpalać ognisko na plaży nad morzem?

Ognisko na plaży nad morzem – czy można palić ognisko bez widma mandatu? Jakie są przepisy? Ile wynosi mandat za ognisko na plaży? Jakie wykroczenia najczęściej popełniane są na plaży? Jak złożyć wniosek o zgodę na ognisko na plaży?

Sztab kryzysowy na Pomorzu. "Nie wchodźcie do lasów"

W ostatnich dniach potwierdzono obecność wirusa ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń) w Gdyni, co stanowi poważne wyzwanie dla regionu. W odpowiedzi na to zagrożenie, Trójmiasto podejmuje działania prewencyjne, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje dotyczące działań podejmowanych w Trójmieście.

Tego węgla od 1 lipca 2029 r. nie kupisz. Resort klimatu i środowiska szykuje nowy zakaz

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży niektórych sortymentów węgla gospodarstwom domowym. Od 1 lipca 2029 r. nie będzie możliwe zakupienie pewnych rodzajów węgla. Jednak dopuszczone do obrotu będą paliwa sortymentu orzech i groszek, przeznaczone dla klasowych urządzeń grzewczych, spełniających określone normy.

Ponad 57 000 zł dofinansowania. Rusza nabór wniosków do programu Aktywny Maluch

Aktywny Maluch to nowa odsłona programu, wcześniej znanego jako Maluch+. Zwiększono budżet programu z 5,5 mld zł do 6,5 mld zł, co pozwoli na powstanie jeszcze większej liczby żłobków w całym kraju. Obecnie trwa także 4. tura naboru ciągłego wniosków do programu, która potrwa do końca czerwca bieżącego roku.

REKLAMA

Bez zmian w lekturach. Quo vadis zostaje. Uczniowie nie czytają żadnego żyjącego autora

Filolog prof. Krzysztof Biedrzycki zwrócił uwagę, że "w szkole podstawowej wśród lektur obowiązkowych nie ma ani jednego żyjącego autora". Jednocześnie zauważył, że wśród lektur dodatkowych jest ich wielu i lista została bardzo dobrze uzupełniona. "Jeśli celem w szkole podstawowej na języku polskim jest zachęcenie do czytania, to trzeba proponować lektury, które młodzież będzie chciała czytać" - podkreślił.

Duże utrudnienia w weekend w Warszawie. Prace drogowe, filmowcy, masa krytyczna i rozpoczęcie sezonu przez motocyklistów

Na mieszkańców Warszawy czekają w ten weekend spore utrudnienia. Gdzie dokładnie można spodziewać się problemów z ruchem ulicznym?

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu do historycznego centrum

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu, zgodnie z którymi należy zgłosić swój przyjazd do historycznego centrum i dodatkowo wnieść opłatę 5 euro, jeśli nie ma się zamiaru zostawać na  noc. Już prawie 16 tys. osób uiściło opłatę. 

Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

REKLAMA

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

REKLAMA