Awans pracownika samorządowego
REKLAMA
Jeżeli tak, to czy w przypadku osoby zatrudnionej w urzędzie na stanowisku archiwisty przez 2 lata (umowa na czas określony), konieczne jest – w przypadku awansu – przeprowadzenie służby przygotowawczej?
REKLAMA
REKLAMA
Awansowanie – w ramach tej samej instytucji (tego samego pracodawcy) – pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku niezaliczanym do urzędniczych na stanowisko urzędnicze bez przeprowadzenia konkursu jest możliwe. Nie trzeba przy tym organizować służby przygotowawczej – pod warunkiem że pracownik przepracował w samorządzie (na podstawie umowy o pracę na czas określony) ponad 6 miesięcy.
Co do zasady – nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze jest otwarty i konkurencyjny (art. 11 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych). Oznacza to, że przy zatrudnianiu pracowników samorządowych należy przeprowadzać konkurs na stanowiska uznawane za wolne stanowiska urzędnicze. Wyjątek stanowi zatrudnienie na zastępstwo w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika samorządowego (art. 12 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych).
Wolnym stanowiskiem urzędniczym jest stanowisko, na które nie został:
● przeniesiony pracownik samorządowy danej jednostki,
● przeniesiony inny pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, posiadający kwalifikacje wymagane na danym stanowisku,
● przeprowadzony nabór,
● zatrudniony pracownik mimo przeprowadzonego naboru.
Przeniesienie pracownika
W ramach tej samej jednostki (tego samego pracodawcy) dopuszczalne jest przeniesienie na stanowisko urzędnicze pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku niezaliczanym do urzędniczych. Potwierdza to art. 20 ustawy o pracownikach samorządowych stanowiący, że pracownik samorządowy, który wykazuje inicjatywę w pracy i sumiennie wykonuje obowiązki, może zostać przeniesiony na wyższe stanowisko (awans wewnętrzny). W przepisie tym nie zastrzeżono, że na stanowisko zaliczane do stanowisk urzędniczych można awansować (w ramach tego samego pracodawcy) tylko pracownika zatrudnionego na innym stanowisku urzędniczym.
Należy jednak przyjąć, że pracownik samorządowy przenoszony (awansowany) w ramach tej samej instytucji musi spełniać wymogi kwalifikacyjne określone dla danego stanowiska. Pomimo że przepisy art. 12 i 20 ustawy o pracownikach samorządowych tego nie zastrzegają, to wspomniane wymogi wynikają z art. 6 ustawy o pracownikach samorządowych.
Czytaj także: Zasady naboru pracowników samorządowych>>
Pracownikiem samorządowym może być osoba, która:
● jest obywatelem polskim (tego wymogu można nie stosować w sytuacjach określonych w art. 11 ust. 2 i 3 ustawy o pracownikach samorządowych),
● ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych,
● posiada kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy na określonym stanowisku (art. 6 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych).
Pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na stanowisku urzędniczym może być osoba, która dodatkowo:
● posiada co najmniej wykształcenie średnie,
● nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,
● cieszy się nieposzlakowaną opinią.
W przypadku pracownika samorządowego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na kierowniczym stanowisku urzędniczym wymagane jest posiadanie ponadto:
● co najmniej trzyletniego stażu pracy lub wykonywanie przez co najmniej 3 lata działalności gospodarczej o charakterze zgodnym z wymaganiami na danym stanowisku,
● wykształcenia wyższego pierwszego lub drugiego stopnia w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych, na stanowisko urzędnicze może być przeniesiona do innego pracodawcy samorządowego tylko osoba, która dotąd była zatrudniona na stanowisku zaliczanym do urzędniczych.
Służba przygotowawcza
Służbę przygotowawczą organizuje się dla pracownika samorządowego, który podejmuje po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym (art. 19 ust. 1 w zw. z art. 16 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych).
Za osobę podejmującą po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym uznaje się osobę, która łącznie:
● nie była wcześniej zatrudniona w jednostkach wymienionych w art. 2 ustawy o pracownikach samorządowych (tj. w których są zatrudniani pracownicy samorządowi) na czas nieokreślony albo na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy,
● nie odbyła służby przygotowawczej zakończonej zdaniem egzaminu z wynikiem pozytywnym.
W przypadku pierwszego z wymienionych warunków nie ma zastrzeżenia, że uwzględnia się tylko zatrudnienie na stanowiskach urzędniczych. Stanowisko archiwisty jest zaliczane do stanowisk pomocniczych i obsługi. Z art. 16 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych wynika więc, że nie jest to osoba podejmująca po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym – a w konsekwencji nie dotyczy go obowiązek odbywania służby przygotowawczej. Nie musi jej odbywać m.in. ten, kto był pracownikiem samorządowym (obojętnie, na jakim stanowisku) zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas określony przez ponad 6 miesięcy.
Czytaj także: Awans zawodowy na nauczyciela kontraktowego?>>
ZAPAMIĘTAJ!
Na umotywowany wniosek osoby kierującej komórką organizacyjną, w której pracownik samorządowy jest zatrudniony, kierownik jednostki może zwolnić z obowiązku odbywania służby przygotowawczej pracownika, którego wiedza lub umiejętności umożliwiają należyte wykonywanie obowiązków służbowych (art. 19 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych).
PODSTAWY PRAWNE
● Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1241)
● Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 220, poz. 1721)
REKLAMA
REKLAMA