REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Awans pracownika samorządowego

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Czy na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych możliwe jest awansowanie pracownika zatrudnionego na stanowisku nieurzędniczym na stanowisko urzędnicze, bez przeprowadzenia procedury konkursowej?

Jeżeli tak, to czy w przypadku osoby zatrudnionej w urzędzie na stanowisku archiwisty przez 2 lata (umowa na czas określony), konieczne jest – w przypadku awansu – przeprowadzenie służby przygotowawczej?

REKLAMA

REKLAMA

Awansowanie – w ramach tej samej instytucji (tego samego pracodawcy) – pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku niezaliczanym do urzędniczych na stanowisko urzędnicze bez przeprowadzenia konkursu jest możliwe. Nie trzeba przy tym organizować służby przygotowawczej – pod warunkiem że pracownik przepracował w samorządzie (na podstawie umowy o pracę na czas określony) ponad 6 miesięcy.

Co do zasady – nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze jest otwarty i konkurencyjny (art. 11 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych). Oznacza to, że przy zatrudnianiu pracowników samorządowych należy przeprowadzać konkurs na stanowiska uznawane za wolne stanowiska urzędnicze. Wyjątek stanowi zatrudnienie na zastępstwo w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika samorządowego (art. 12 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych).

Wolnym stanowiskiem urzędniczym jest stanowisko, na które nie został:

● przeniesiony pracownik samorządowy danej jednostki,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● przeniesiony inny pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, posiadający kwalifikacje wymagane na danym stanowisku,

● przeprowadzony nabór,

● zatrudniony pracownik mimo przeprowadzonego naboru.

Przeniesienie pracownika

W ramach tej samej jednostki (tego samego pracodawcy) dopuszczalne jest przeniesienie na stanowisko urzędnicze pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku niezaliczanym do urzędniczych. Potwierdza to art. 20 ustawy o pracownikach samorządowych stanowiący, że pracownik samorządowy, który wykazuje inicjatywę w pracy i sumiennie wykonuje obowiązki, może zostać przeniesiony na wyższe stanowisko (awans wewnętrzny). W przepisie tym nie zastrzeżono, że na stanowisko zaliczane do stanowisk urzędniczych można awansować (w ramach tego samego pracodawcy) tylko pracownika zatrudnionego na innym stanowisku urzędniczym.

Należy jednak przyjąć, że pracownik samorządowy przenoszony (awansowany) w ramach tej samej instytucji musi spełniać wymogi kwalifikacyjne określone dla danego stanowiska. Pomimo że przepisy art. 12 i 20 ustawy o pracownikach samorządowych tego nie zastrzegają, to wspomniane wymogi wynikają z art. 6 ustawy o pracownikach samorządowych.

Czytaj także: Zasady naboru pracowników samorządowych>>

Pracownikiem samorządowym może być osoba, która:

● jest obywatelem polskim (tego wymogu można nie stosować w sytuacjach określonych w art. 11 ust. 2 i 3 ustawy o pracownikach samorządowych),

● ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych,

● posiada kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy na określonym stanowisku (art. 6 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych).

Pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na stanowisku urzędniczym może być osoba, która dodatkowo:

● posiada co najmniej wykształcenie średnie,

● nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,

● cieszy się nieposzlakowaną opinią.

W przypadku pracownika samorządowego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na kierowniczym stanowisku urzędniczym wymagane jest posiadanie ponadto:

● co najmniej trzyletniego stażu pracy lub wykonywanie przez co najmniej 3 lata działalności gospodarczej o charakterze zgodnym z wymaganiami na danym stanowisku,

● wykształcenia wyższego pierwszego lub drugiego stopnia w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych, na stanowisko urzędnicze może być przeniesiona do innego pracodawcy samorządowego tylko osoba, która dotąd była zatrudniona na stanowisku zaliczanym do urzędniczych.

Służba przygotowawcza

Służbę przygotowawczą organizuje się dla pracownika samorządowego, który podejmuje po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym (art. 19 ust. 1 w zw. z art. 16 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych).

Za osobę podejmującą po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym uznaje się osobę, która łącznie:

● nie była wcześniej zatrudniona w jednostkach wymienionych w art. 2 ustawy o pracownikach samorządowych (tj. w których są zatrudniani pracownicy samorządowi) na czas nieokreślony albo na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy,

● nie odbyła służby przygotowawczej zakończonej zdaniem egzaminu z wynikiem pozytywnym.

W przypadku pierwszego z wymienionych warunków nie ma zastrzeżenia, że uwzględnia się tylko zatrudnienie na stanowiskach urzędniczych. Stanowisko archiwisty jest zaliczane do stanowisk pomocniczych i obsługi. Z art. 16 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych wynika więc, że nie jest to osoba podejmująca po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym – a w konsekwencji nie dotyczy go obowiązek odbywania służby przygotowawczej. Nie musi jej odbywać m.in. ten, kto był pracownikiem samorządowym (obojętnie, na jakim stanowisku) zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas określony przez ponad 6 miesięcy.

Czytaj także: Awans zawodowy na nauczyciela kontraktowego?>>

ZAPAMIĘTAJ!

Na umotywowany wniosek osoby kierującej komórką organizacyjną, w której pracownik samorządowy jest zatrudniony, kierownik jednostki może zwolnić z obowiązku odbywania służby przygotowawczej pracownika, którego wiedza lub umiejętności umożliwiają należyte wykonywanie obowiązków służbowych (art. 19 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych).

PODSTAWY PRAWNE

● Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1241)

● Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. Nr 50, poz. 398; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 220, poz. 1721)

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

REKLAMA

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

REKLAMA