REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uchodźcom z Ukrainy zostanie nadany numer PESEL

Uchodźcom z Ukrainy zostanie nadany numer PESEL
Uchodźcom z Ukrainy zostanie nadany numer PESEL

REKLAMA

REKLAMA

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa minister Janusz Cieszyński poinformował o przygotowaniu systemu elektronicznego do rejestracji uchodźców i nadania im numeru PESEL.

Minister Cieszyński poinformował, że system elektronicznej rejestracji będzie działał tak samo jak dla obywateli polskich, co pozwoli go szybko i sprawnie wdrożyć. Pozwoli to na szybkie wdrożenie możliwości korzystania ze świadczeń społecznych czy zdrowotnych.

REKLAMA

PESEL dla Ukraińca

Zgodnie z założeniami uchodźcy ubiegający się o nadanie numeru PESEL przejdą taką samą procedurę, jaka obowiązuje przy wydawaniu dowodów osobistych.

Oznacza konieczność wykonania:

  • fotografii biometrycznej oraz
  • pobrania odcisków palców.
  • Ma się to odbywać na bazie istniejącej w gminach infrastruktury informatycznej. Jak podkreślał minister Cieszyński zaletą tego rozwiązania jest też fakt, że pracownicy urzędów miast i gmin znają system.

Profil Zaufany dla Ukraińca

REKLAMA

Na podstawie nadanego numeru PESEL będzie można wyrobić profil zaufany, dzięki czemu osoba będzie dysponowała elektronicznym dokumentem tożsamości. Aby pracownicy gmin mogli weryfikować tożsamość zgłaszających się do urzędu osób, w Systemie Rejestrów Państwowych dane będą przekazywane przez Straż Graniczną, co pozwoli stwierdzić, czy osoba, która zgłasza się do urzędu, faktycznie przekroczyła granicę. Trwają też rozmowy ze stroną ukraińską o udostępnienie systemu Dija, czyli aplikacji podobnej do mObywatela, którą ma około 14 mln Ukraińców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadal nie rozstrzygnięto w jaki sposób zostaną zorganizowane punkty fotografii biometrycznych, jaki sprzęt otrzymają w tym celu gminy i jak będą zorganizowane szkolenia z obsługi systemu. „Ten proces na pewno będzie stanowił pewne obciążenie dla gmin, ale sprawi, że zaoszczędzimy sobie tysiące godzin pracy w przyszłości, związanych z procesami takimi, jak dystrybucja świadczeń czy składanie wniosków. To też sprawi, że w przyszłości będziemy mogli obciążać państwa samorządowców w znacznie mniejszym stopniu” – poinformował  Janusz Cieszyński.

Podczas posiedzenia dyrektor biura ZMP Andrzej Porawski poinformował, że Związek Miast Polskich stworzy kanał przekazywania informacji o bazie miejsc przygotowanych przez miasta, która będzie przekazywana „miastom frontowym” oraz wojewodom. Ma to związek z koniecznością zapewnienie przepustowości w punktach recepcyjnych. Z założenia w punktach uchodźcy mogą zostać dobę, aby posilić się i odpocząć, a następnie powinni trafić do miejsc przygotowanych w innych miastach. 

Pomoc dzieciom w dostępie do edukacji

Samorządowcy pozytywnie ocenili zapisy planowanej specustawy dotyczące zwiększenia limitów uczniów z 15 do 20 w oddziałach przygotowawczych, a także o 1-2 dzieci w oddziałach przedszkolnych i klasach 1-3 szkół podstawowych oraz dodatkowe pieniądze przeznaczone na dowóz dzieci. Pozytywnie zaopiniowano także instytucję „opiekuna tymczasowego”, ponieważ dzieci ukraińskie często przyjeżdżają nie z rodzicami czy opiekunami prawnymi, a z babcią, sąsiadką, znajomymi. Dzięki temu rozwiązaniu, opiekunowie tymczasowi będą mieli możliwość reprezentowania dziecka przy zapisie do szkoły czy lekarza, a także do uzyskania świadczeń społecznych.

Zasiłek dla Ukraińca bez wydawania decyzji administracyjnej

Jak poinformował wiceminister rodziny i pomocy społecznej Stanisław Szwed, uchodźcom, którzy zadeklarują chęć pozostania w Polsce zostanie przyznana jednorazowa pomoc w wysokości 500 zł dla gospodarstwa 1-osobowego i 300 zł na każdą osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Zasiłek będzie przyznany na oświadczenie wnioskującego, bez przeprowadzania wywiadu środowiskowego i bez wydawania decyzji administracyjnej. Będzie to zadanie zlecone finansowane z budżetu państwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA