REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poradnik Samorządowca - Gospodarowanie nieruchomościami samorządowymi

REKLAMA

Nieruchomości stanowią najważniejszy składnik majątku jednostek samorządu terytorialnego. Z jednej strony jest to spowodowane znaczną wartością nieruchomości w stosunku do innych składników majątków samorządowych. Z drugiej strony, w wielu przypadkach sprzedaż nieruchomości nadal jest jednym z najważniejszych źródeł pozyskiwania dochodów do budżetów samorządowych.

Doniosłość nieruchomości dla majątków gmin, powiatów i województw oraz ich szczególny charakter związany z przynależnością do szerszego pojęcia własności publicznej spowodowały, że zostały one poddane wyjątkowym regulacjom prawnym, ograniczającym swobodę samorządów w gospodarowaniu nimi.

REKLAMA

Zadaniem tego Poradnika jest przybliżenie przedmiotowych regulacji, które znajdują się w wielu aktach prawnych, a na dodatek podlegają ciągłym zmianom dokonywanym przez ustawodawcę. Niestety, są one często obciążone podobnymi błędami, jak inne akty prawne tworzone przez prawodawcę, czyli niedokładnością, brakiem precyzji, wieloznacznością oraz nadmiernym skomplikowaniem. Spowodowało to pojawienie się na ich tle licznego orzecznictwa sądowego, próbującego minimalizować niedostatki ustawodawstwa.

Znajomość tych regulacji, a zwłaszcza ich wykładni, oraz umiejętność praktycznego zastosowania mają niebagatelne znaczenie, bowiem konsekwencje ich naruszenia bywają bardzo poważne i mogą powodować powstanie różnych rodzajów odpowiedzialności po stronie jednostki samorządowej.

Dlatego Poradnik bazuje przede wszystkim na wypowiedziach sądów administracyjnych i powszechnych, zwłaszcza tych sformułowanych w ostatnich latach. Dotyczą one wielu aspektów gospodarowania nieruchomościami samorządowymi i obrazują zmiany zachodzące w podejściu do tego zagadnienia. Z tego względu w wielu przypadkach samorządowcy zapoznający się z treścią niniejszego Poradnika mogą stwierdzić, że przyjęte przez nich wewnętrzne regulacje, często wprowadzone w życie w ostatnich latach, pozostają w sprzeczności z najnowszymi stanowiskami orzecznictwa sądowego. Powinno to stanowić dla nich impuls do podjęcia odpowiednich działań.

Poradnik został podzielony na cztery rozdziały. Rozdział pierwszy służy za wprowadzenie do zagadnień gospodarowania nieruchomościami. Zostały w nim wyjaśnione pojęcia o kluczowym znaczeniu, które pojawiają się w dalszej części Poradnika.

Rozdział drugi dotyczy zasobów nieruchomości, czyli ustawowo wyodrębnionych zbiorów nieruchomości samorządowych. Przybliżone zostały sposoby ich powstania, organy zarządzające oraz zakres czynności składających się na gospodarowanie nimi.

Rozdział trzeci opisuje podstawowe zasady rządzące procesem gospodarowania nieruchomościami samorządowymi. Wskazano, na czym owe reguły polegają, kto odpowiada za ich przestrzeganie oraz określono skutki ich niedochowania.

Rozdział czwarty koncentruje się na regulacjach prawnych dotyczących szeroko rozumianego obrotu nieruchomościami samorządowymi. Opisano cywilnoprawne i administracyjnoprawne formy zbywania, nabywania i oddawania nieruchomości do korzystania wraz z procedurami, których w tym zakresie muszą przestrzegać jednostki samorządu terytorialnego.

Poradnik powstał z myślą o osobach, które stykają się z problematyką gospodarowania nieruchomościami po raz pierwszy, jak i wykonujących te czynności na co dzień. Mam nadzieję, że ci pierwsi dzięki jego lekturze poznają ten proces w satysfakcjonujący sposób, zaś ci drudzy odnajdą w nim pomoc w rozwiązaniu problemów pojawiających się w ich pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Samorządowca
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  REKLAMA

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  REKLAMA