reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

GSIA

Przedsiębiorcy planują zwiększenie zatrudnienia

Aktualizacja: 07.04.2011

Już w II kwartale 2011 r. poprawi się sytuacja na rynku pracy. O wiele więcej pracodawców chce zatrudniać, niż zwalniać pracowników. Nie będzie też już dużych zwolnień grupowych. »

Załatwianie spraw urzędowych przez cudzoziemców

Aktualizacja: 07.04.2011

Podejmowanie przez obcokrajowców pracy w Polsce, osiedlanie się, zakładanie rodzin powoduje konieczność załatwiania różnych spraw urzędowych. Wielu z nich nie zna języka polskiego, a niestety urzędnicy nadal nie posługują się biegle np. językiem angielskim. Jakie zatem cudzoziemcy mają prawa i czego mogą żądać w kontakcie z urzędem? »

Kto płaci za oświetlenie dróg krajowych

Aktualizacja: 18.03.2011

Między gminami a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad istnieje spór, kto powinien ponosić koszty oświetlenia dróg krajowych znajdujących się na terenie gminy. Samorządy chcą się zwrócić w tej sprawie do sądów, jednak wyroki mogą nie być dla nich korzystne. »

Jest nowy wzór kontraktu socjalnego

Aktualizacja: 08.03.2011

Od 2005 roku jednym z narzędzi pracownika socjalnego jest kontrakt socjalny. Spisuje się w nim zobowiązania osoby w trudnej sytuacji życiowej, które mają doprowadzić do pozytywnej zmiany. Od 24 grudnia 2010 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzoru kontraktu socjalnego. »

Nowe zadania samorządów dotyczące przystanków

Aktualizacja: 08.03.2011

Z początkiem marca br. gminy przejmują odpowiedzialność za wykonywanie i remonty wiat przystankowych oraz sprzątanie przystanków. Z przystanków będą mogły korzystać firmy przewozowe, ale tylko za opłatą. »

Zbycie nieruchomości a rozliczenie opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste

Aktualizacja: 22.02.2011

Wydane pod koniec ubiegłego roku orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczące sposobu rozliczenia opłaty rocznej za wieczyste użytkowanie gruntów Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego może zmienić utrwaloną praktykę w egzekwowaniu tej opłaty od osób, które zbyły taką nieruchomość w ciągu roku. »

Wypadki w drodze do pracy

Aktualizacja: 22.02.2011

Uznanie zdarzenia za wypadek w drodze do lub z pracy ma istotne znaczenie dla pracownika. Jeżeli jest on niezdolny do pracy z powodu takiego wypadku, może otrzymać od pracodawcy i z ubezpieczeń społecznych świadczenia na korzystniejszych zasadach niż przy niezdolności do pracy z większości innych przyczyn. »

Wznowienie postępowania a stwierdzenie nieważności decyzji administracyjnej

Aktualizacja: 04.02.2011

Wzruszanie decyzji ostatecznych stanowi ważną instytucję związaną z zachowaniem praw strony w toku postępowania administracyjnego. Dlatego też umiejętność jej stosowania jest bardzo ważna dla organów administracji publicznej, zwłaszcza że odróżnienie poszczególnych przesłanek umożliwiających wzruszenie decyzji przysparza w praktyce wiele problemów. »

Poradnik Samorządowca - Vademecum wójta, burmistrza, prezydenta, radnego

Aktualizacja: 26.01.2011

Funkcjonowanie  samorządu w Polsce reguluje wiele aktów prawnych. Są jednak te, które stanowią podwaliny jego istnienia. »

Objęcie funkcji w samorządzie a wykonywanie innych działalności

Aktualizacja: 18.01.2011

Samorządowcy nie mogą wykonywać wielu dodatkowych funkcji i działalności. Objęcie stanowisk we władzach samorządowych wiąże się z koniecznością zaprzestania takich zajęć. »

Zadania związane z przygotowaniem uchwały budżetowej na 2011 rok

Aktualizacja: 18.01.2011

Uchwała budżetowa na 2011 rok oraz uchwała w sprawie wieloletniej prognozy finansowej będą podstawowymi aktami podejmowanymi w tym roku przez nową radę gminy, powiatu czy sejmik samorządowy. Będą one wyznaczać kierunki gospodarki finansowej nie tylko na nowy rok budżetowy, lecz także – poprzez wieloletnią prognozę finansową – na kilka najbliższych lat. »

W 2011 roku Przewozom Regionalnym grozi upadek

Aktualizacja: 04.01.2011

Do Urzędu Transportu Kolejowego wpłynął w grudniu ub.r. wniosek jednego z wierzycieli o zawieszenie licencji Przewozom Regionalnym. I choć jest mało prawdopodobne, by w ten sposób można było zawiesić działalność tej spółki, to inne czynniki, wynikające m.in. ze zmian prawnych czy wymogów unijnych, mogą spowodować, że samorządowy przewoźnik nie przetrwa najbliższych 12 miesięcy. »

Oświadczenia majątkowe samorządowców po wyborach

Aktualizacja: 04.01.2011

Samorządowcy wkrótce po objęciu funkcji mają obowiązek złożyć oświadczenia majątkowe. Jakie są konsekwencje niewykonania tego obowiązku? »

Stawki podatków i opłat lokalnych w 2011 roku

Aktualizacja: 16.12.2010

Wysokość stawek podatków i opłat lokalnych określa w uchwale rada gminy. Jednak, podejmując decyzje, radni muszą pamiętać, że stawki te nie mogą być wyższe niż górne granice dla tych podatków i opłat określane corocznie przez Ministra Finansów. W przypadku podatku od środków transportowych obowiązują także stawki minimalne, których wysokość zmieni się od 1 stycznia 2011 r. »

Obowiązki samorządu związane z okresem zimowym

Aktualizacja: 16.12.2010

Zima i związane z tą porą roku ujemne temperatury oraz opady śniegu to czas wytężonego wysiłku organizacyjnego i finansowego dla niektórych podmiotów wchodzących w skład sektora samorządowego. Dotyczy to zwłaszcza zarządców dróg i budynków komunalnych. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Kuchta

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama