reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > GSIA > Kontrola nad realizacją zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy

Kontrola nad realizacją zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy

W ramach nadzoru nad realizacją zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wojewoda monitoruje, wspomaga i kontroluje ich wykonywanie m.in. przez urzędy gminy, starostwa powiatowe i urzędy marszałkowskie.

Od 2 lipca br. obowiązuje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 3 czerwca 2011 r. w sprawie nadzoru i kontroli nad realizacją zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie (Dz.U. nr 126, poz. 718).

W ramach nadzoru nad realizacją zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wojewoda monitoruje ich wykonywanie. Monitorowanie jest realizowane w szczególności w zakresie: dostępności udzielanych świadczeń, jakości świadczonych usług oraz działalności jednostek podlegających nadzorowi w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Kontrola jest prowadzona na podstawie planu kontroli na dany rok kalendarzowy, z wyjątkiem kontroli doraźnych, które mogą być prowadzone w każdym czasie. Plan kontroli opracowany przez zespół inspektorów zatwierdza dyrektor wydziału właściwego do spraw pomocy społecznej urzędu wojewódzkiego. Przed przystąpieniem do czynności kontrolnych, np. w urzędzie gminy, starostwie powiatowym i urzędzie marszałkowskim, sporządza się program kontroli. Program kontroli oraz jego zmiany zatwierdza wojewoda. O przedmiocie i terminie rozpoczęcia kontroli wojewoda powiadamia kierownika jednostki podlegającej kontroli na 7 dni przed jej rozpoczęciem. Dokonane w toku kontroli ustalenia zespół inspektorów opisuje w protokole. Kierownik jednostki podlegającej kontroli może odmówić podpisania protokołu kontroli, składając, w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania, wyjaśnienie przyczyn tej odmowy. Odmowa podpisania protokołu nie stanowi przeszkody do podpisania protokołu przez zespół inspektorów i sporządzenia zaleceń pokontrolnych.

Czytaj także:

Samorządy będą kontrolowane w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie>>

Nie rzadziej niż raz na trzy lata kontrolowana będzie realizacja zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W tym czasie samorządy mogą także zostać skontrolowane doraźnie jeśli pojawią się przypuszczenia iż nie wywiązują się z ustawowych zadań.

Większe wsparcie dla ofiar przemocy w rodzinie>>

Po kilku latach funkcjonowania ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie konieczne były jej zmiany, aby skutecznej walczyć z tym zjawiskiem. Obecna nowelizacja wprowadza m.in. zakaz stosowania kar cielesnych, wzmacnia ochronę ofiar przemocy oraz kładzie szczególny nacisk na profilaktykę, a także zmianę świadomości społeczeństwa. Część z tych obowiązków należy do zadań gminy.

Kwalifikacje pracowników ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie>>

Nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej precyzuje wymagania kierowane do osób zatrudnionych w specjalistycznych ośrodkach wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie. Osoby obecnie zatrudnione w ośrodkach, niespełniające wymagań nowej regulacji, mogą pozostać na stanowiskach jedynie do końca 2015 r.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama