Przejęcie obowiązków wójta po jego zawieszeniu
REKLAMA
Obowiązujące dotychczas przepisy dotyczące tymczasowego przejęcia obowiązków wójta powodowały paraliż w gminie. Regulacje ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.) przewidują, że w przypadku przemijającej przeszkody w wykonywaniu zadań i kompetencji wójta spowodowanej:
REKLAMA
● tymczasowym aresztowaniem,
● odbywaniem kary pozbawienia wolności wymierzonej za przestępstwo nieumyślne,
● odbywaniem kary aresztu,
● niezdolnością do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni
– jego zadania i kompetencje przejmuje zastępca, a w gminach, w których powołano więcej niż jednego zastępcę – pierwszy zastępca (art. 28g u.s.g.).
Urząd bez szefa
Jeżeli nie powołano zastępcy albo pierwszego zastępcy wójta, wówczas w przypadku przemijającej przeszkody w wykonywaniu zadań i kompetencji przez wójta z powodów wcześniej wymienionych Prezes Rady Ministrów, na wniosek wojewody, wyznacza osobę, która przejmie obowiązki wójta. Podobny tryb, czyli wyznaczenie przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek wojewody osoby przejmującej zadania i kompetencje wójta stosuje się:
● w przypadku przemijającej przeszkody w wykonywaniu zadań i kompetencji przez zastępcę albo pierwszego zastępcę wójta oraz
● gdy przemijająca przeszkoda w wykonywaniu zadań i kompetencji wójta zaistnieje przed złożeniem przez wójta ślubowania.
Potwierdzeniem zaistnienia przemijającej przeszkody w wykonywaniu zadań i kompetencji wójta są:
● zawiadomienie pracodawcy, w przypadku tymczasowego aresztowania,
● wezwanie sądu do odbycia kary pozbawienia wolności za przestępstwo nieumyślne albo aresztu,
● zaświadczenie lekarskie (o którym mowa w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa) – w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni.
Wezwania do odbycia kary pozbawienia wolności albo aresztu sąd przesyła przewodniczącemu rady.
Zastępca, pierwszy zastępca albo osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów wykonuje zadania i kompetencje wójta:
1) od dnia jego zatrzymania do dnia zwolnienia – w przypadku tymczasowego aresztowania,
2) od dnia wskazanego w wezwaniu do stawienia się wójta w zakładzie karnym do dnia zwolnienia – w przypadku odbywania kary pozbawienia wolności wymierzonej za przestępstwo nieumyślne lub odbywania kary aresztu,
3) w okresie wskazanym w zaświadczeniu lekarskim – w wypadku niezdolności do pracy z powodu choroby trwającej powyżej 30 dni – jednak nie dłużej niż do dnia wygaśnięcia mandatu wójta.
Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA