Zdolność sądowa
REKLAMA
Poza stronami procesu zdolność sądową posiadają:
REKLAMA
- interwenienci uboczni,
- uczestnicy w postępowaniu nieprocesowym,
- podmioty postępowania egzekucyjnego i zabezpieczającego.
Zdolność sądowa jest odpowiednikiem zdolności prawnej i tak jak zdolność prawna - nie podlega żadnym ograniczeniom. Podmioty, które mają zdolność prawną, mają równocześnie zdolność sądową. Zdolność sądową posiada:
1. każda osoba fizyczna od chwili urodzenia do śmierci,
2. nasciturus (dziecko poczęte, ale jeszcze nie narodzone) ma zdolność prawną w zakresie dziedziczenia ( art. 927 § 2 i art. 972 k.c. oraz art. 75 k.r.o.) uzależnioną od tego, czy urodzi się żywe,
REKLAMA
3. osoby prawne z momentem uzyskania osobowości prawnej, a więc albo z momentem, w którym ustawa powołuje konkretny podmiot do życia albo z chwilą stwierdzenia w trybie przewidzianym dla określonej grupy podmiotów, iż konkretny podmiot do takiej grupy należy, np. w drodze wpisu dokonanego do odpowiedniego rejestru. Nie mają zdolności sądowej jednostki organizacyjne osoby prawnej.
Zdolność sądową mają także organizacje społeczne, które nie mają osobowości prawnej. Warunkiem posiadania przez te organizacje zdolności sądowej jest to, aby były dopuszczone do działania na podstawie obowiązujących przepisów, a więc - aby ich działalność była zgodna z obowiązującym prawem.
Zdolność sądową ma osoba fizyczna od momentu narodzin do chwili śmierci, natomiast osoba prawna ma ją od momentu w którym uzyskuje osobowość prawną, aż do chwili jej utraty, np. skreślenie z rejestru.
Zdolność sądowa w niektórych kategoriach spraw posiadają jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, np. spółki jawne i komandytowe, w zakresie swej działalności gospodarczej.
Źródło: art. 64 Kodeksu Postępowania Cywilnego
REKLAMA
REKLAMA