REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Matura 2023 r. z angielskiego. Odpowiesz na zadanie o pracy archeologa?

Matura 2023 r. z angielskiego. Odpowiesz na zadanie o pracy archeologa?
Matura 2023 r. z angielskiego. Odpowiesz na zadanie o pracy archeologa?
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Zadania, które mieli do wykonania maturzyści na pisemnym egzaminie z języka angielskiego na poziomie podstawowym, dotyczyły m.in. pracy archeologa, niezwykłych domów oraz dzieciństwa i początków kariery znanej projektantki mody Very Wang.

Zadania, które mieli do wykonania maturzyści na pisemnym egzaminie z języka angielskiego na poziomie podstawowym, dotyczyły m.in. pracy archeologa, niezwykłych domów oraz dzieciństwa i początków kariery znanej projektantki mody Very Wang.

REKLAMA

Odpowiesz na te zadania z angielskiego?

Abiturienci mieli też zadania odnoszące się do zamieszczonych w teście tekstów, m.in. fragmentu powieści kryminalnej Rhys Bowen "In Dublin's Fair City" (w Polsce opublikowanej pod tytułem "Dublin, moja miłość"), której bohaterka jest Molly Murphy, kobieta detektyw z Nowego Jorku przełomu XIX i XX wieku, podróżująca statkiem do Europy, opowieści o dzieciństwie i początkach kariery projektantki mody Very Wang i informacji o posiedzeniu rządu Malediwów, z udziałem prezydenta kraju, które odbyło się pod wodą - 3,8 metra pod powierzchnią oceanu i dotyczyło problemów związanych z globalnym ociepleniem.

 

Jedno z zadań polegało na napisaniu tekstu własnego. Maturzyści musieli napisać e-mail do kolegi, w którym mieli poinformować, że wygrali konkurs fotograficzny dla młodzieży. Mieli wyjaśnić powody uczestnictwa w tym konkursie, opisać, co przedstawia zwycięskie zdjęcie, zrelacjonować przebieg wręczania nagród, zachęcić kolegę do udziału w konkursie fotograficznym w przyszłym roku i napisać, w jaki sposób mogą pomóc mu przygotować się do tego konkursu. Tekst powinien zawierać od 80 do 130 słów.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei w arkuszu egzaminacyjnym rozwiązywanym przez maturzystów z techników i szkół branżowych II stopnia znalazło się 10 zestawów zadań. Część z nich odnosiła się do nagrań i tekstów zamieszczonych w arkuszu. Większość z nich było tożsamych z zadaniami w arkuszu dla licealistów. Jedno z zadań polegało na napisaniu tekstu własnego. Tak jak, maturzyści z liceów, mieli napisać e-mail na temat wygrania konkursu fotograficznego.

Arkusze z języka angielskiego dla Formuły 2023

Poziom podstawowy

MJAP-P0-100-2305
MJAU-P0-100-2305

Arkusz egzaminacyjny (wersja A)

Przykładowe zadanie:

W ubiegłym tygodniu wygrałeś(-aś) konkurs fotograficzny dla młodzieży. W e-mailu do
kolegi z Anglii:
• wyjaśnij powody uczestnictwa w tym konkursie
• opisz, co przedstawia Twoje zwycięskie zdjęcie
• zrelacjonuj przebieg wręczania nagród
• zachęć kolegę do udziału w konkursie fotograficznym w przyszłym roku i napisz,
w jaki sposób pomożesz mu przygotować się do tego konkursu.
Napisz swoją wypowiedź w języku angielskim. Podpisz się jako XYZ.
Rozwiń swoją wypowiedź w każdym z czterech podpunktów, tak aby osoba nieznająca
polecenia w języku polskim uzyskała wszystkie wskazane w nim informacje. Pamiętaj,
że długość wypowiedzi powinna wynosić od 80 do 130 wyrazów (nie licząc wyrazów
podanych na początku wypowiedzi). Oceniane są: umiejętność pełnego przekazania
informacji (5 punktów), spójność i logika wypowiedzi (2 punkty), zakres środków językowych
(3 punkty) oraz poprawność środków językowych (2 punkty).

Arkusz egzaminacyjny (wersja A) dla obywateli Ukrainy
Transkrypcja nagrań
Nagrania

Zadanie 1. (0–5)
Usłyszysz dwukrotnie wywiad z archeologiem. Zaznacz znakiem X, które zdania są
zgodne z treścią nagrania (T – True), a które nie (F – False).
T F
1.1. Mark found employment in Egypt because he could draw very well.
1.2. A well-known professor encouraged Mark to start studying archaeology.
1.3. Mark stopped working in Egypt because of a natural disaster there.
1.4. Mark once discovered a vase made of gold.
1.5. At present, Mark works as a journalist.
Zadanie 2. (0–5)
Usłyszysz dwukrotnie pięć wypowiedzi związanych z domami. Do każdej wypowiedzi
(2.1.–2.5.) dopasuj odpowiadające jej zdanie (A–F). Wpisz rozwiązania do tabeli.
Uwaga: jedno zdanie zostało podane dodatkowo i nie pasuje do żadnej wypowiedzi.
The speaker
A. describes a house which he/she discovered on the way to work.
B. recommends visiting a house owned by a famous film director.
C. gives information about a house to people who are on a tour.
D. encourages people to book a stay at a certain house.
E. talks about a house built only for use in a film.
F. explains how a certain type of house is made.

Zasady oceniania rozwiązań zadań

Arkusze z języka angielskiego dla Formuły 2015

Zasady egzaminu maturalnego

Niezależnie czy egzamin z angielskiego na poziomie podstawowym był zdawany w starej, czy w nowej formule, trwał 120 minut.

Maturzyści z liceów za rozwiązanie wszystkich zadań mogli maksymalnie otrzymać 60 punktów, a maturzyści z techników i szkół branżowych 50 punktów.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym.

REKLAMA

Maturzyści muszą też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu takich egzaminów. Wśród przedmiotów do wyboru, zdawanych na poziomie rozszerzonym, są m.in. języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Wszyscy tegoroczni abiturienci muszą też przystępować do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych muszą przystąpić jeszcze do egzaminu ustnego z języka ojczystego.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.

Centralna Komisja Egzaminacyjna 7 lipca ogłosi wyniki tegorocznych matur. Tego też dnia maturzyści poznają swoje indywidualne wyniki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  REKLAMA

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA