Zwolnienie z opłat edukacyjnych i 1500 zł stypendium miesięcznie. Kto skorzysta? [Program stypendialny im. Stefana Banacha]
REKLAMA
REKLAMA
Skorzystają studenci-uczestnicy program Banach NAWA.
REKLAMA
Program stypendialny im. Stefana Banacha
Program jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Jego celem jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego państw rozwijających się poprzez podnoszenie poziomu wiedzy i wykształcenia obywateli tych państw. Powszechny dostęp do wysokiej jakości kształcenia to większa szansa na trwały, zrównoważony i pokojowy rozwój państw i społeczeństw. Edukacja ma fundamentalne znaczenie – poziom wykształcenia przekłada się na perspektywy znalezienia godnej pracy, możliwości udziału w życiu społecznym, egzekwowania swoich praw obywatelskich, czy nawet na stan zdrowia.
Podnoszenie poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych
REKLAMA
Program im. Stefana Banacha realizowany jest przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej. Oferuje on stypendia na studia II stopnia w języku polskim lub angielskim na uczelniach polskich nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki w wybranych dziedzinach nauk.
Stypendyści są zwolnieni z opłat za kształcenie (na uczelniach publicznych) oraz otrzymują comiesięczne stypendium NAWA w wysokości 1500 zł na pokrycie kosztów utrzymania w okresie kształcenia w Polsce.
Tegoroczni stypendyści
Nowi stypendyści pochodzą z 34 krajów. Podobnie jak we wcześniejszych latach, najliczniejszą grupę stanowią studenci z Etiopii, Azerbejdżanu, Palestyny, Tanzanii, Nigerii, Kenii i Białorusi. Po raz pierwszy zostały też przyznane stypendia dla studentów z Bośni i Hercegowiny.
Największą popularnością wśród zainteresowanych cieszyły się nauki inżynieryjno-techniczne oraz nauki ścisłe i przyrodnicze. Uczelnie najczęściej wybierane przez wnioskodawców to: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Wrocławski.
Patronem programu jest Stefan Banach – wybitny polski matematyk, współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej i działu matematyki zwanej analizą funkcjonalną, mającą zastosowanie w opisywaniu m.in. zjawisk przyrodniczych.
REKLAMA
REKLAMA