REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nauczyciel - stanowisko pracy po lekcjach

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Nauczyciel - stanowisko pracy po lekcjach
Nauczyciel - stanowisko pracy po lekcjach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nauczyciel - stanowisko pracy po lekcjach. Rząd chce, aby nauczyciele byli dostępni w szkole dłużej. W tej sytuacji oświatowe związki zażądają w pełni wyposażonych miejsc pracy.

Zmiany dla nauczycieli - propozycje MEiN

Związek Nauczycielstwa Polskiego całkowicie odrzucił kolejne propozycje resortu edukacji dotyczące zmian w statusie zawodowym osób uczących w samorządowych szkołach i przedszkolach. Swój sprzeciw argumentuje tym, że zwiększenie pensum za podwyższenie wynagrodzenia wcale nie wpłynie na prestiż zawodu. Negatywne stanowisko w tej sprawie zajęło też Forum Związków Zawodowych. Jednocześnie domaga się od Ministerstwa Edukacji zorganizowania spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. Takie zapewnienie centrale związkowe otrzymały podczas ostatnich rozmów w ramach zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Sławomir Wittkowicz, przewodniczący WZZ „Forum-Oświata”, podkreśla, że trzeba pilnie powiązać wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Tymczasem minister Przemysław Czarnek twierdził, że w tej sprawie trzeba będzie rozmawiać z premierem, bo jego resort nie może podjąć takiej decyzji. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że szef rządu jest sceptyczny wobec wprowadzenia takiego automatyzmu.

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli

FZZ chce też przywrócenia wcześniejszych emerytur na zasadach sprzed 2008 r., czyli 30 lat stażu, w tym 20 lat w oświacie bez względu na wiek. Z kolei ZNP proponuje, aby nauczyciele, którzy przechodzą na tzw. emerytury kompensacyjne, mieli możliwość dorabiania w szkole (projekt takich zmian jest już nawet w Sejmie). Resort edukacji nie wyklucza przywrócenia wcześniejszych emerytur, ale tylko dla osób, które do 2013 r. mogłyby skorzystać z takich rozwiązań. Szacuje, że dzięki temu rozwiązaniu z zawodu mogłoby odejść do 50 tys. nauczycieli. Takie rozwiązanie jest zasadne przy planach zwiększenia pensum dla nauczycieli tablicowych z 18 do 22 godzin.

Nauczyciel - stanowisko pracy po lekcjach

Kontrowersje budzi też pomysł, by uczący przebywali dodatkowo w szkole do ośmiu godzin tygodniowo – do dyspozycji uczniów lub rodziców. – Jeśli rząd będzie się upierał przy tym rozwiązaniu, to my będziemy żądać, aby nauczyciele mogli pracować jak np. urzędnicy – od godziny 8 do 16. Oczywiście to się wiąże z tym, że samorządy muszą dla ponad 600 tys. osób przygotować oddzielne stanowiska pracy z dostępem do internetu i komputera. Dzięki temu nauczyciel, który miałby np. tzw. okienko, mógłby skupić się m.in. na sprawdzaniu prac i wypełnianiu dziennika elektronicznego. A jeśli nauczyciele mają być w szkołach do dyspozycji uczniów i rodziców, muszą być też dodatkowe pomieszczenia, w których można porozmawiać z zainteresowanymi o postępach w nauce – mówi Sławomir Wittkowicz.

Godziny karciane dla nauczycieli

Również Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP, nie wyobraża sobie wprowadzenia tylu godzin (określanych też jako karciane) bez odpowiedniego zaplecza.

REKLAMA

– Za minister Katarzyny Hall też chciano nam podwyższyć pensum, ale samorządy zrezygnowały z poparcia tego rozwiązania, jak dowiedziały się, że będą musiały zapewnić osobom zatrudnionym odpowiednie stanowisko pracy – przypomina Sławomir Wittkowicz. – Mamy nadzieję, że obecna euforia samorządów szybko minie, jeśli każdy nauczyciel będzie się domagał biurka, krzesła i dostępu do komputera oraz internetu – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I rzeczywiście, samorządy, zwłaszcza z dużych miast, uważają ten pomysł za utopijny. – Nie ma fizycznie takiej możliwości, aby pomieścić wszystkich nauczycieli w jednej szkole i to nie tylko w dużych aglomeracjach, ale też w małych miejscowościach. Trzeba byłoby budować specjalne boksy w salach gimnastycznych. Nie wspomnę już o tym, że nie ma na to pieniędzy – kwituje Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Kolejne spotkanie w sprawie zmian pragmatyki zawodowej nauczycieli ma się odbyć w przyszłym tygodniu, ale na wniosek związkowców będzie miało formułę rozmów dwustronnych, bez udziału samorządów. ©℗

Autor: Artur Radwan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Rząd nie da każdego miesiąca wsparcia osobom nie mającym pieniędzy na prąd?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA