REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile wynosi średnie wynagrodzenie nauczyciela od 1 września 2022 r.

Ile wynosi średnie wynagrodzenie nauczyciela od 1 września 2022 r.
Ile wynosi średnie wynagrodzenie nauczyciela od 1 września 2022 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Mówiąc w radiu o średnim wynagrodzeniu nauczyciela dyplomowanego, omyłkowo wskazałem, że to kwota netto, a nie brutto – przekazał wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Za przejęzyczenie przeprosił słuchaczy i wszystkich zainteresowanych

6,8 tys. zł średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego to kwota brutto

"Wczoraj w Sygnałach Dnia @RadiowaJedynka podając kwotę 6,8 tys. zł średniego wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego omyłkowo wskazałem, że jest to kwota netto, a nie brutto. Przepraszam za przejęzyczenie słuchaczy i wszystkich zainteresowanych" – napisał Piontkowski na Twitterze.

REKLAMA

Wiceminister edukacji i nauki w środę w Programie I Polskiego Radia zapytany został m.in. o to, ile zarabia nauczyciel polonista pracujący w szkole podstawowej, mający 10-letni staż pracy.

"Jeżeli jest to stopień nauczyciela dyplomowanego, czyli najwyższy stopień awansu zawodowego jego wynagrodzenie średnie z wszystkimi dodatkami to jest przeciętnie około 6 tys. 800 czy 900 zł" – odpowiedział Piontkowski. Dopytywany, "czy to jest na rękę, czy brutto" powiedział: "to jest oczywiście na rękę, ale to jest łącznie z dodatkami, jeżeli ma wychowawstwo, za staż pracy, jeżeli ma nadgodziny, to jego wynagrodzenie może być zdecydowanie wyższe".

Ile zarabia brutto rozpoczynająca pracę nauczyciela polonistka?

Wiceminister pytany był także, jakie wynagrodzenie otrzyma nauczyciel rozpoczynający pracę w zawodzie, np. polonistka.

REKLAMA

"W tej chwili rozpoczynający pracę nieco ponad 4 tys. zł" – odpowiedział. "Oczywiście nie jest to dużo, natomiast ten zawód daje pewną perspektywę awansu także finansowego, no i ma pewne zalety, o których wszyscy mówią: chociażby dwumiesięczne wakacje, to jest w porównaniu z innymi pracownikami nieco dłuższy okres" – dodał Piontkowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W czwartek o tę wypowiedź wiceministra edukacji i nauki pytany był w TVN 24 prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. "Ja rozumiem, że historyk – bo minister Piontkowski był nauczycielem historii – może mieć problemy z rozróżnieniem kwoty brutto i netto, ale taka konfabulacja nie przystoi wiceministrowi ani nauczycielowi" – ocenił.

Polecamy: Quizy edukacyjne

Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego wynosi 4,2 tys. zł brutto

Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego wynosi – zdaniem szefa ZNP – 4,2 tys. zł.

Ile wynosi dodatek stażowy dla nauczyciela dyplomowanego?

"Do tego dojdzie mu jeszcze 20 proc. dodatku stażowego. I to czasami są wszystkie pieniądze, które otrzymuje. W tej gamie dodatków, o której mówimy, są dodatki funkcyjne, motywacyjne, stażowe, nawet odprawa emerytalna. Jeżeli ktoś odchodzi na emeryturę, to taką odprawę dostanie, ale ta odprawa w sposób techniczny jest włączona do średniej każdego wynagrodzenia. Nie wszyscy są dyrektorami szkół, nie wszyscy mają dodatki motywacyjne na odpowiednim poziomie – to są tylko i wyłącznie średnie statystyczne" – ocenił.

REKLAMA

Według Broniarza nauczyciel rozpoczynający pracę w szkole dostaje 3,4 tys. zł brutto. "To jest po potrąceniu podatku nieco poniżej 3 tys. zł. Podwyżka 20 proc. musiała się pojawić, bo inaczej jego zarobki byłyby poniżej płacy minimalnej" – wyjaśnił.

Zgodnie nowelizacją ustawy Karta nauczyciela, która wejdzie w życie 1 września 2022 r., liczba stopni awansu zawodowego zostanie zmniejszona. Likwidacji ulegną dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli: nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy – w ich miejsce pojawi się nauczyciel początkujący (niemający stopnia awansu zawodowego).

Ile wynosi średnie wynagrodzenie nauczyciela

Nowelizacja wprowadza też zmiany wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z nim średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego ma wynosić 120 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Obecnie średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla nauczyciela stażysty – 100 proc. kwoty bazowej, a dla nauczyciela kontraktowego – 111 proc.

Wysokość średniego wynagrodzenia nauczyciela mianowanego i dyplomowanego ma się nie zmieni. Tak jak dotąd, ma wynosić dla nauczyciela mianowanego 144 proc. kwoty bazowej, a dla nauczyciela dyplomowanego – 184 proc. kwoty bazowej.

Powyżej informacje udostępnione przez PAP.

Do problematyki średniego wynagrodzenia nauczycieli odniósł się także "Dziennik Gazeta Prawna" w publikacji: Nauczyciele zarabiają 6800 na rękę? Piontkowski wyjaśnia i przeprasza

Czytamy w niej:

Średnie wynagrodzenie nauczyciela - co to jest?

Przypomnijmy, że średnie wynagrodzenie nauczycieli nie oznacza, że wszyscy nauczyciele w danej grupie awansu zawodowego tyle zarabiają. Wynika to z konstrukcji przepisów.

Organ prowadzący do 20 stycznia każdego roku wylicza, jakie poniósł wydatki przez cały rok na wynagrodzenia nauczycieli dla poszczególnych stopni.

W przypadku nieosiągnięcia średniego wynagrodzenia dla poszczególnego stopnia, organ prowadzący wylicza różnicę pomiędzy między wydatkami już poniesionymi na wynagrodzenia nauczycieli w danym roku a iloczynem średniorocznej liczby etatów nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli ustalonych w danym roku.

Kwota tej różnicy jest dzielona między nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w roku, dla którego ustalono kwotę różnicy i wypłacana jako tzw. czternasta pensja (dodatek uzupełniający).

Ile zarabia nauczyciel?

Od 1 września 2022 roku będą obowiązywały nowe stawki wynagrodzeń dla nauczycieli. Ci z przygotowaniem pedagogicznym (których jest najwięcej) zarobią minimalnie:

 • nauczyciel początkujący 3424 zł brutto
 • nauczyciel mianowany 3597 zł brutto
 • nauczyciel dyplomowany 4224 zł brutto

Średnie stawki wyniosą odpowiednio:

 • 4432,15 zł brutto
 • 5 318,58 zł brutto;
 • 6 795,97 zł brutto.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(13)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • serio serio
  2022-08-29 21:09:55
  Podane kwoty są za etat nauczyciela, czyli 18 godzin przy tablicy + ewentualne kartkówki, które sami sobie wymyślają. Przygotowanie do zajęć? Może na początku, ale potem klepią co rok to samo... Też bym chciała żeby pracodawca płacił mi za cały etat podczas gdy średnio będę w biurze 3,5 godz/dziennie
  55
  pokażodpowiedzi (5)
 • Elvis
  2022-11-29 21:20:46
  Bzdury!!! Po 9 latach pracy mam 2700 na rękę skád te kwoty????
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Andrzej
  2023-01-04 18:57:45
  Śmierdzące leni,tylko narzekają i nic nie robią dostając za to duże pieniądze.Zwolnić nierobów.!!!!!!!!!!!!!!!!
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Olenka
  2022-09-25 20:34:36
  aa sezon na trepa, 4,5brutto trep+dodatki a nowy nauczyciel 3,4brutto a z dodatkami roznie......to mam nadzieje ze trepy zaczna w szkolach uczyc
  6
 • taki
  2023-08-24 07:55:26
  Dzień dobry! Problem jest złożony. I to bardzo. Dobrze by było się temu przyjrzec, ale przez fachowców. Tym razem pominąć związki zawodowe, bo ich zadanie ro( przepraszam), podgrzewać atmosferę. Przyjrzec jak wyglądała sytuacji w szkolnictwie przed wojną ( w tym w województwie ślaskim- specyficzna), po drugiej wojnie... Wtedy gdy nauka odbywała się 6 dni w tygodniu, i były nie do pomyślenia jakieś przerwy z powodu egzaminów w innych klasach, matur czy innych powodów. Jak pamietam, ( chyba się nie mylę), to jak rozpoczęcie roku 1 września to pierwszego września. Nauczyciele oprócz zajęc szkolnych, mieli za zadanie prowadzenie zajęc poza szkolnych, kółek zainteresowań. Wielu z nich prowadziło drużyny zuchowe i harcerskie. Pomimo, ze to był PRL, jakoś wielu z nas wyrosło na ludzi, a "tamci" nauczyciele jakoś nie narzekali... Pamie tam nauczycieli instruktorów harcerskich... nie płakali, nie narzekali, wielu z uśmiechem wykonywało swoje obowiązki i te zawodowe i społeczne... Wiem, dzieci i młodzież jest inna, przepisy ... nie tknij dziecka, nie podnieś głosu, dziecko włożyć w puch , by nie daj Boże coś mu się stało...Pamie tam matematyczkę... B. dobrą. Szkoda, że mnie nie uczyła.Nie krzyczała, ... Jak był zgiełk, to zamilkła i przeszyła klase wzrokiem. I było cicho. Teraz by był zaraz telefon do Rzecznika Praw Dziecka, i dochodzenie, jakim prawem taki wzrok. I tak dalej. Sami też jesteśmy winni... Przed dziecmi nie mówi sie o nauczycielach... To tez frustruje nauczycieli... Zrewidujmy przepisy, I tak dalej. Nie wyczerpa łem tematu... Jedna prosba. I jednych i drugich Proszę o grzeczniejsze wypowiedzi.
  0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

"Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

REKLAMA

Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

REKLAMA

Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

REKLAMA