Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEiN: Średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego wzrosło o 35%

MEiN: Średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego wzrosło o 35%
MEiN: Średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego wzrosło o 35%
Shutterstock
Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, odpowiadając w czwartek w Sejmie na zapytania poselskie, wyliczał, że średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego w styczniu br., w stosunku do stycznia ub.r., wzrośnie - po podwyżce - o 35 procent.

Wynagrodzenie nauczycieli od 2015 r.

Piontkowski pytany był przez posłanki KO Katarzynę Lubnauer i Krystynę Szumilas o skalę i brak realizacji podwyżek od 1 stycznia 2023 r. dla nauczycieli i pracowników szkół wyższych.

Lubnauer przypomniała, że w 2015 r. nauczyciel stażysta otrzymywał 2265 zł, nauczyciel kontraktowy 2331 zł, a najniższa płaca krajowa wynosiła 1750 zł. "Nie jest trudno obliczyć, że w związku z tym nauczyciel stażysta miał 1,26, a kontraktowy 1,31 najniższej krajowej, czyli mniej więcej około 30 proc. więcej niż najniższa krajowa" – powiedziała posłanka. Zaznaczyła, że nauczyciele otrzymali podwyżki w latach 2008-2012.

"W 2023 r. nauczyciel początkujący (zastąpił nauczyciela stażystę i nauczyciela kontraktowego) otrzymał w styczniu 3427 zł, gdy najniższa krajowa wynosi 3490 zł, czyli można powiedzieć, że nauczyciel początkujący ze względu na to, że nie weszło w życie rozporządzenie o podwyżce miał wynagrodzenie poniżej najniższej krajowej" – argumentowała Lubnauer.

Według przedstawionych przez nią wyliczeń po zapowiedzianej przez rząd podwyżce nauczyciel początkujący będzie miał 3691 zł. To – jak mówiła – oznacza, że w porównaniu z wysokością minimalnego wynagrodzenia, które ma od 1 lipca br., wynosić 3600 zł, wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie o 2,5 proc. wyższe niż najniższe wynagrodzenie. Lubnauer podała także, że gdyby wynagrodzenie nauczyciela początkującego zrównać z poziomem wynagrodzenia z 2015 r. to powinno ono wynosić 4716 zł.

Wzrost wynagrodzeń nauczycieli w 2023 r. o 7,8%

Odpowiadając, Piontkowski przypomniał, że w ustawie budżetowej na 2023 r. zapisano wzrost wynagrodzeń nauczycieli, podobny jak całej sfery budżetowej, o 7,8 proc.

"Odbędzie się to poprzez podniesienie kwoty bazowej o kilkaset złotych do prawie 4 tys. Nowa kwota bazowa będzie wynosić 3981,55 zł" – poinformował. Przypomniał także, że w ubiegłym roku wynagrodzenia nauczycieli było dwukrotnie podniesione - w maju o 4,4 proc., a "od września 2022 r. doszło do znacznego wzrostu wynagrodzeń nauczycieli rozpoczynających pracę".

Wzrost wynagrodzeń nauczyciela początkującego o 35% rdr

"Gdybyśmy porównali wynagrodzenia ze stycznia 2022 r. do wynagrodzeń w styczniu 2023 r., to zgodnie z zakładana podwyżką wynagrodzenie średnie nauczyciela początkującego w ciągu 12 miesięcy wzrośnie o ponad 1200 zł, dokładnie 1240 zł – wyliczał Piontkowski. - Przekładając to na stawki procentowe nauczyciel początkujący (...) otrzymał zwiększone wynagrodzenie o 35 proc." – dodał.

"Gdybyśmy spróbowali porównać to do tego, do czego pani poseł nawiązała, czy do czasów, gdy rządziła Platforma Obywatelska, to trzeba powiedzieć, że w stosunku do 2015 r. – mówimy o wynagrodzeniach średnich – podwyżka dla nauczyciela rozpoczynającego pracę wyniosła 2060 zł. To jest niewiele mniej niż stawka wynagrodzenia, jaką miał nauczyciel w 2015 r." – mówił wiceminister. Według niego, "gdyby przełożyć wzrost wynagrodzeń nauczycieli rozpoczynających pracę na procenty, to wynagrodzenie średnie nauczyciela rozpoczynającego pracę wzrosło o 76 proc.".

Wiceminister przypomniał, że subwencja oświatowa w 2023 r. została zaplanowana na poziomie 64,4 mld zł. "W porównaniu do 2015 r. to wzrost o ponad 20 mld zł, to jest prawie 60 proc. więcej niż państwo przeznaczali w budżetach planowanych przez PO-PSL" – podkreślił.

Średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego 2023 r.

Podał też, że średnie wynagrodzenia nauczyciela początkującego od stycznia 2023 r., po wzroście wynagrodzenia będzie wynosiło 4777,86 zł, a średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego – 7326 zł. "To jest zdecydowanie więcej niż minimalna krajowa. Pani mówiła tylko i wyłącznie o wynagrodzeniu zasadniczym, a wynagrodzenie średnie składa się z wielu elementów" – podkreślił.

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Samorządowe centra usług wspólnych. Zadania, zasady tworzenia i funkcjonowania
Samorządowe centra usług wspólnych. Zadania, zasady tworzenia i funkcjonowania
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Baca
  2023-01-13 20:18:42
  Większych idiotyzmów nie słyszałem - min płaca nauczyciela przewyższała minimalną o 540 pln - dziś jest poniżej minimalnej...
  0
 • Bezradna
  2023-01-13 22:33:59
  Średnia płaca z dodatkami. To tak jakby mierzyć penisa razem z kręgosłupem. Strasznie pokrętne wypowiedzi. A co z kwotami w przeliczeniu na koszty życia wtedy a teraz? Ech... Aż trudno uwierzyć, że są tacy co wierzą w te bzdury płynące z ust rządzących.
  0
 • Marek
  2023-01-14 21:13:35
  PiS się chwali że podniósł zarobek nauczycieli o 75%. Nie ma się czym chwalić bo w tym samym okresie podniósł płacę minimalną o 100%. PiS robi wszystko aby naród był głupi. Dzięki jego rządom odechciało mi się robić jakiekolwiek dodatkowe pracę na rzecz uczniów. Jestem zmuszony jeździć z pracy do pracy by móc normalnie zarabiać. Obecny rząd wspiera zachowania patologiczne, sam jest patologią wciskają kit nie ma pieniędzy na podwyżki po czym wysyłają 9mld € na Ukrainę.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Masło+: Rolnicy nie zgadzają się na ceny masła 3 zł/kostka i chcą interwencji UE przeciw obniżkom cen masła i mleka

Rolnicy tracą na spadających cena masła i mleka. Protestują przeciwko obniżkom cen masła i mleka w Biedronce, Kauflandzie, Lidlu. Żądają interwencji UE , która utrzyma wysokie ceny masła i mleka.

Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich w 2023 r.

Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich w 2023 r. obejmie tych absolwentów szkół podstawowych, którzy w trakcie rekrutacji zasadniczej nie dostali się do żadnej z wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych. W jakich terminach odbędzie się rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich w 2023 r.? Jakie są terminy rekrutacji uzupełniającej? Czym rekrutacja uzupełniająca różni się od rekrutacji zasadniczej?

Rodzice poległego żołnierza otrzymają łącznie emeryturę i 3700 zł miesięcznie dożywotniego świadczenia

Projekt ustawy był nieprecyzyjny co do tego, czy rodzic poległego żołnierza będzie musiał wybierać między świadczeniem o wysokości około 3700 zł miesięcznie a emeryturę. Nie ma już wątpliwości, że rodzic otrzyma zarówno emeryturę jak i to świadczenie. Inaczej będzie z rentą.

Ministerstwo Rolnictwa: Jak zaokrąglać limity zwrotu akcyzy w paliwie rolniczym

W jaki sposób zaokrąglać kwotę limitu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa, który wychodzi z dokładnością do 3 miejsc po przecinku? Czy należy zaokrąglać do dwóch miejsc po przecinku w sposób matematyczny?

49 odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa na pytania o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2023 r.

49 odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa na pytania o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2023 r.

Wzór wniosku o zwrot akcyzy w paliwie rolniczym. Termin do 28 lutego 2023 r. [PDF]

Wzór wniosku o zwrot akcyzy w paliwie rolniczym dla 2023 r.

Maturzyści 2023 mogą mieć kłopoty z dostaniem się na uczelnie w Danii

Maturzyści chcący studiować na uczelniach w Danii mogą nie zdążyć w 2023 r. ze złożeniem dokumentów. Problem ten może dotyczyć także szkół wyższych w innych krajach. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie harmonogramu ogłaszania wyników egzaminów maturalnych w tym roku.

Zużyte łopaty turbin wiatrowych będzie można wykorzystać?

Recykling turbin wiatrowych. Międzywydziałowy zespół badawczy z Politechniki Gdańskiej szuka sposobów na energooszczędny sposób recyklingu wyeksploatowanych łopat turbin wiatrowych. Naukowcy liczą, że wypracowane rozwiązania pomogą chronić środowisko i zwiększyć dostępność materiałów budowlanych.

Praca zdalna od 7 kwietnia 2023 r. Od 21 lutego kontrola trzeźwości [Dz.U. z 6 lutego 2023 r. poz. 240, PDF]

Przepisy o pracy zdalnej i kontroli pracowników na obecność alkoholu i narkotyków zostały opublikowane w Dz.U. z 6 lutego 2023 r. poz. 240

MEiN: zapotrzebowanie na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego w Polsce - prognoza 2023

W dniu 3 lutego 2023 r. Minister Edukacji i Nauki ogłosił kolejną (piątą już) prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Celem tej prognozy jest wskazanie, w jakim kierunku powinna rozwijać się oferta szkolnictwa branżowego. Prognoza jest podzielona na części – krajową i wojewódzką. Określa ona zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych, ułożonych alfabetycznie, zawodach.

DGP: CIT-8 do 30 czerwca 2023 r.? MF potwierdza, że rozważa przesunięcie terminów płatności CIT za 2022 r.

Ministerstwo Finansów rozważa przedłużenie terminu na złożenie zeznań rocznych CIT, zapłatę tego podatku oraz sporządzenie sprawozdań finansowych za 2022 r. 

DGP: Od 7 kwietnia 2023 r. wchodzi w życie praca zdalna. Od 21 lutego 2023 r. przepisy o kontroli trzeźwości [zmiany w kodeksie pracy, nowelizacja]

DGP ustalił, że dziś zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw nowelizacja kodeksu pracy wprowadzająca pracę zdalną oraz możliwość kontroli pracownika na stan nietrzeźwości.

Deklaracje ostateczne maturzystów tylko do 7 lutego

Deklaracje ostateczne mogą być składane przez maturzystów tylko do 7 lutego. W ten sposób maturzyści mają zdecydować, jakie przedmioty będą zdawać na maturze i na jakim poziomie. Po upływie tego terminu, poza pewnymi wyjątkami, nie będą mogli zmienić zdania. W tym roku po raz pierwszy matura będzie przeprowadzona zgodnie z Formułą 2023.

Depresja drenuje gospodarkę. Ponad 70 proc. Polaków odczuwa jej syndromy. Roczne straty to nawet 2 mld zł

Obecnie już ponad 70% dorosłych Polaków obserwuje u siebie objawy najczęściej kojarzone z depresją. Badacze alarmują, że w ciągu roku udział takich osób w społeczeństwie zwiększył się rdr. o przeszło 11 p.p. Eksperci komentujący wyniki sondażu ostrzegają, że z ww. powodów pracodawcy mogą ponosić wielomilionowe straty. Dla całej gospodarki mogą one wynosić nawet 2 mld zł rocznie.

Reuters: USA zestrzeliły chiński balon szpiegowski

Reuters: Chiński balon szpiegowski został zestrzelony

Żądam przeprosin: 200 00 komputerów dla dzieci byłych pracowników PGR nie trafiło do lombardów. Nie trafi tam 400 000 komputerów dla IV klasistów

Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński opublikował list otwarty do Wiesława Paluszyńskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

DGP: Czy szkoła może sprawdzać realizację pensum przy pomocy kamer?

Burmistrz polecił dyrektorom szkół prowadzonych przez gminę założenie monitoringu, przy pomocy którego ma być m.in. kontrolowany czas pracy kadry dydaktycznej danej placówki. Czy tak można?

9 nowych zawodów w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego od 1 września 2023 r.

Do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego wprowadzono dziewięć nowych zawodów: trzech dla branży chemicznej i ochrony środowiska, jednej dla branży poligraficzno-księgarskiej, dwóch dla branży audiowizualnej, jednej dla branży budowlanej i dwóch dla branży drzewno-meblarskiej. Nowelizacja rozporządzenia wejdzie w życie 1 września 2023 r.

Zakazać używania telefonów przez uczniów podstawówek. Rada Dzieci i Młodzieży radzi ministrowi edukacji
Zakaz korzystania z telefonów komórkowych w celach rozrywkowych w szkołach podstawowych zarówno podczas lekcji, jak i przerw – to jedna z rekomendacji Rady Dzieci i Młodzieży dla szefa MEiN. Urządzenia te – uważa Rada – powinny być używane tylko w celach edukacyjnych i w nagłych sytuacjach.
Biuro rachunkowe zleca zewnętrznej księgowej księgowania. Umowa o dzieło, czy zlecenie?

Potrzebuję przez kilka miesięcy dorywczej pomocy do zaksięgowania kilku spółek. Znalazłam potencjalną kandydatkę, która chciałaby wykonywać te zadania zdalnie, w czasie przez siebie wybranym, na podstawie umowy o dzieło. Dzieło miałoby polegać na zaksięgowaniu kilku spółek, opisane zostałoby w sposób wskazujący na to, że celem stron jest osiągnięcie określonych rezultatów, czyli sporządzenie określonych deklaracji czy rejestrów, sprawozdań finansowych itp. Czy zawarcie takiej umowy byłoby możliwe w tej sytuacji, czy też istnieje bardzo duże ryzyko, że taki sposób świadczenia usługi zostałby uznany za umowę zlecenia?

Rekrutacja do szkół średnich 2023 Warto być olimpijczykiem

Rekrutacja do szkół średnich w 2023 r. opiera się nie tylko na punktacji przyznawanej za oceny na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i wyniki egzaminu ósmoklasisty. W rekrutacji premiowane są także wyniki uzyskane w olimpiadach, konkursach i zawodach. Kto może dostać się do szkoły średniej w pierwszej kolejności? Jakie korzyści daje udział w olimpiadach przedmiotowych? Jak wyniki konkursów przeliczane są na punkty?

MON: Każdy poszkodowany żołnierz-weteran otrzyma dodatek. Dodatkowe pieniądze dla 1000 żołnierzy

W wykazie prac rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy autorstwa MON, w myśl którego dodatek dla poszkodowanych weteranów będzie przysługiwał wszystkim poszkodowanym, a nie - jak dotychczas - jedynie tym, którzy posiadają prawo do emerytury lub renty. 

Zielone dachy i ogrody wertykalne poprawią efektywność energetyczną budynków. Samorządy zachęcą do ich stosowania

Zielone dachy, ogrody wertykalne czy zielone fasady już od dłuższego czasu mają o wiele ważniejszą funkcję niż jedynie estetyczna. Zwiększają efektywność energetyczną budynków, tworząc dodatkową izolację przed zimnem, co skutkuje obniżeniem opłat za ogrzewanie w zimie, przy jednoczesnej izolacji przed upałem w okresie letnim.

4 lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ilu z nas zachoruje? Ilu korzysta z badań profilaktycznych i szczepionek?

Badania profilaktyczne mogą uchronić przed zgonem z powodu nowotworu lub innej poważnej choroby, tymczasem ponad 30 proc. Polaków nie wie, że takie badania są w naszym bezpłatne – alarmowali w piątek eksperci.

RPO o nadgodzinach w wojsku

Z korespondencji RPO z dowódcami oraz pobieżnej analizy zwolnień w jednostkach 12 Dywizji Zmechanizowanej wynika, że żołnierze są przeciążeni służbą. Nie mogąc skorzystać z nadgodzin i prawa do corocznego płatnego urlopu (art. 66 ust. 2 Konstytucji), niektórzy żołnierze otrzymują od rodzin ultimatum i albo rezygnują ze służby albo pozostają w służbie - tracąc rodziny.