REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEiN: Średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego wzrosło o 35%

MEiN: Średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego wzrosło o 35%
MEiN: Średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego wzrosło o 35%
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, odpowiadając w czwartek w Sejmie na zapytania poselskie, wyliczał, że średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego w styczniu br., w stosunku do stycznia ub.r., wzrośnie - po podwyżce - o 35 procent.

Wynagrodzenie nauczycieli od 2015 r.

Piontkowski pytany był przez posłanki KO Katarzynę Lubnauer i Krystynę Szumilas o skalę i brak realizacji podwyżek od 1 stycznia 2023 r. dla nauczycieli i pracowników szkół wyższych.

REKLAMA

REKLAMA

Lubnauer przypomniała, że w 2015 r. nauczyciel stażysta otrzymywał 2265 zł, nauczyciel kontraktowy 2331 zł, a najniższa płaca krajowa wynosiła 1750 zł. "Nie jest trudno obliczyć, że w związku z tym nauczyciel stażysta miał 1,26, a kontraktowy 1,31 najniższej krajowej, czyli mniej więcej około 30 proc. więcej niż najniższa krajowa" – powiedziała posłanka. Zaznaczyła, że nauczyciele otrzymali podwyżki w latach 2008-2012.

"W 2023 r. nauczyciel początkujący (zastąpił nauczyciela stażystę i nauczyciela kontraktowego) otrzymał w styczniu 3427 zł, gdy najniższa krajowa wynosi 3490 zł, czyli można powiedzieć, że nauczyciel początkujący ze względu na to, że nie weszło w życie rozporządzenie o podwyżce miał wynagrodzenie poniżej najniższej krajowej" – argumentowała Lubnauer.

Według przedstawionych przez nią wyliczeń po zapowiedzianej przez rząd podwyżce nauczyciel początkujący będzie miał 3691 zł. To – jak mówiła – oznacza, że w porównaniu z wysokością minimalnego wynagrodzenia, które ma od 1 lipca br., wynosić 3600 zł, wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie o 2,5 proc. wyższe niż najniższe wynagrodzenie. Lubnauer podała także, że gdyby wynagrodzenie nauczyciela początkującego zrównać z poziomem wynagrodzenia z 2015 r. to powinno ono wynosić 4716 zł.

Wzrost wynagrodzeń nauczycieli w 2023 r. o 7,8%

Odpowiadając, Piontkowski przypomniał, że w ustawie budżetowej na 2023 r. zapisano wzrost wynagrodzeń nauczycieli, podobny jak całej sfery budżetowej, o 7,8 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Odbędzie się to poprzez podniesienie kwoty bazowej o kilkaset złotych do prawie 4 tys. Nowa kwota bazowa będzie wynosić 3981,55 zł" – poinformował. Przypomniał także, że w ubiegłym roku wynagrodzenia nauczycieli było dwukrotnie podniesione - w maju o 4,4 proc., a "od września 2022 r. doszło do znacznego wzrostu wynagrodzeń nauczycieli rozpoczynających pracę".

Wzrost wynagrodzeń nauczyciela początkującego o 35% rdr

REKLAMA

"Gdybyśmy porównali wynagrodzenia ze stycznia 2022 r. do wynagrodzeń w styczniu 2023 r., to zgodnie z zakładana podwyżką wynagrodzenie średnie nauczyciela początkującego w ciągu 12 miesięcy wzrośnie o ponad 1200 zł, dokładnie 1240 zł – wyliczał Piontkowski. - Przekładając to na stawki procentowe nauczyciel początkujący (...) otrzymał zwiększone wynagrodzenie o 35 proc." – dodał.

"Gdybyśmy spróbowali porównać to do tego, do czego pani poseł nawiązała, czy do czasów, gdy rządziła Platforma Obywatelska, to trzeba powiedzieć, że w stosunku do 2015 r. – mówimy o wynagrodzeniach średnich – podwyżka dla nauczyciela rozpoczynającego pracę wyniosła 2060 zł. To jest niewiele mniej niż stawka wynagrodzenia, jaką miał nauczyciel w 2015 r." – mówił wiceminister. Według niego, "gdyby przełożyć wzrost wynagrodzeń nauczycieli rozpoczynających pracę na procenty, to wynagrodzenie średnie nauczyciela rozpoczynającego pracę wzrosło o 76 proc.".

Wiceminister przypomniał, że subwencja oświatowa w 2023 r. została zaplanowana na poziomie 64,4 mld zł. "W porównaniu do 2015 r. to wzrost o ponad 20 mld zł, to jest prawie 60 proc. więcej niż państwo przeznaczali w budżetach planowanych przez PO-PSL" – podkreślił.

Średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego 2023 r.

Podał też, że średnie wynagrodzenia nauczyciela początkującego od stycznia 2023 r., po wzroście wynagrodzenia będzie wynosiło 4777,86 zł, a średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego – 7326 zł. "To jest zdecydowanie więcej niż minimalna krajowa. Pani mówiła tylko i wyłącznie o wynagrodzeniu zasadniczym, a wynagrodzenie średnie składa się z wielu elementów" – podkreślił.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA