REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wynagrodzenie nauczyciela może zależeć od wyników nauczania?

Czy wynagrodzenie nauczyciela może zależeć od wyników nauczania?
Czy wynagrodzenie nauczyciela może zależeć od wyników nauczania?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Rada gminy nie może uzależnić wysokości dodatku funkcyjnego dla nauczycieli od takich czynników jak wyniki w nauczaniu, czy jakość pracy związanej z powierzonym stanowiskiem – przypomniał wojewoda pomorski w rozstrzygnięciu nadzorczym.

Wojewoda pomorski stwierdził nieważność uchwały jednej z rad gmin w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli szkół, dla których organem prowadzącym jest gmina.  

REKLAMA

Czy wynagrodzenie nauczyciela może zależeć od wyników nauczania?

REKLAMA

W zakwestionowanej uchwale radni określili, że „Wysokość dodatku funkcyjnego w granicach stawek określonych w ust. 2 pkt a jest uzależniona od wielkości szkoły (liczby oddziałów i liczby uczniów w oddziałach), jej warunków organizacyjnych, złożoności zadań wynikających z funkcji kierowniczej, liczby stanowisk kierowniczych w szkole, wyników pracy szkoły, warunków lokalowych, środowiskowych i społecznych, w jakich szkoła funkcjonuje.”.

Organ nadzoru stwierdził, że paragraf uchwały w zakresie słów: „wyników pracy szkoły” został podjęty z istotnym naruszeniem prawa. W ocenie wojewody przepis uchwały uzależniający wysokość dodatku funkcyjnego od wyników pracy szkoły narusza art. 30 ust. 6 pkt 1 Karty Nauczyciela w zw. z art. 7 Konstytucji RP.  

Dodatki funkcyjne dla nauczyciela

Jak wyjaśnił wojewoda, rada gminy upoważniona została do określenia wysokości stawek dodatków funkcyjnych oraz szczegółowych warunków ich przyznawania, przy czym zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem, obowiązek wypełnienia upoważnienia zawartego w tym przepisie zrealizowany zostanie jedynie poprzez „określenie szczegółowych warunków, a więc czytelnych kryteriów jego przyznawania”. 

Organ nadzoru wskazał, że w tym przypadku powinny być one ściśle związane z istotą dodatku funkcyjnego z tytułu powierzonego nauczycielowi stanowiska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Powołując się na wyrok NSA z 5 marca 2014 r. (I OSK 2908/13) wojewoda przypomniał, że dopuszczalne jest uzależnienie wysokości tego dodatku od wielkości szkoły, jej warunków organizacyjnych, liczby uczniów i oddziałów, gdyż elementy te mają bezpośredni wpływ na nakład pracy i zakres odpowiedzialności osoby, której powierzono stanowisko.

„Wysokość tego dodatku nie może być jednak uzależniona od takich czynników jak wyniki w nauczaniu czy jakość pracy związanej z powierzonym stanowiskiem” – podsumował organ nadzoru.

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PN-II.4131.97.2022.AK Wojewody Pomorskiego z dnia 3 grudnia 2022 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA