Librus - co to jest, jak działa i jak założyć konto na portalu Librus?
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest Librus i na czym polega?
REKLAMA
Librus? Co to jest i jak działa? Zastanawiają się rodzice i uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych, którzy stykają się z tą nazwą po raz pierwszy. Librus Synergia to powszechnie używany w Polsce system, który ułatwia komunikację między szkołą a uczniem i rodzicami. W dobie postępu technologicznego i cyfryzacji tradycyjny dziennik z ocenami i obecnością uczniów w szkole został zastąpiony przez e-dziennik. Konto Librus funkcjonuje od 1 września 2018 r.
REKLAMA
Z Librusa można korzystać za pomocą komputera, ale i na urządzeniach mobilnych poprzez zainstalowanie aplikacji. Warto wspomnieć w tym miejscu, że aplikacja mobilna jest na początku darmowa, a po pewnym czasie, aby korzystać ze wszystkich dodatków, np. otrzymywanych wiadomości, należy dokonać wpłaty. Na adres e-mail przychodzi powiadomienie: bezpłatny okres korzystania z mobilnych dodatków do aplikacji Librus dobiega końca. Podany jest dzień, z którym automatycznie powróci wersja podstawowa. W wiadomości e-mail podany jest link aktywujący pełną wersję aplikacji po wniesieniu opłaty.
Librus - jak założyć konto na portalu?
Na wstępie należy zaznaczyć, że po uzyskaniu loginu i hasła w szkole, najpierw trzeba założyć Konto Librus (otrzymany login i hasło będą potrzebne później).
Oto instrukcja, jak krok po kroku założyć konto Librus i korzystać z Synergii Librus:
- Aby założyć konto Librus, należy wejść na stronę https://portal.librus.pl/.
- Następnie wybrać opcję „Zaloguj jako” w prawym górnym rogu strony.
- Dalej wybiera się opcję „Rodzic lub uczeń” albo „Pracownik szkoły”.
- Po kliknięciu „Rodzic lub uczeń” w prawej kolumnie wybiera się opcję „Rozpocznij”.
- Wyświetli się pytanie: „Czy korzystasz z aplikacji Librus pierwszy raz?”. Należy kliknąć w opcję „Pierwszy raz”.
- Następnie pojawi się komunikat: „WAŻNE! Jeżeli masz tylko login/hasło ze szkoły, a chcesz korzystać z Aplikacji LIBRUS, musisz założyć dodatkowo Konto LIBRUS. Dowiedz się więcej.”
- Po kliknięciu „Rozumiem, zakładam konto Librus” użytkownik przenosi się do zakładki „Utwórz konto Librus”. Podaje się w tym miejscu login (adres e-mail), hasło i przedział wiekowy.
- Na ten adres zostanie wysłany link aktywacyjny, który będzie działał 14 dni. Jeżeli w ciągu 14 dni od daty rejestracji konto LIBRUS nie zostanie aktywowane, dane podane w formularzu rejestracyjnym zostaną usunięte. Na adres e-mail wskazany podczas rejestracji zostanie przesłany również regulamin korzystania z Konta LIBRUS i usług dodatkowych (zaakceptowany podczas procesu aktywacji konta).
- Po rejestracji konta Librus można korzystać z Librus Synergia czyli tzw. e-dziennika. Logując się do systemu Synergia Librus, należy podać otrzymane w szkole dane czyli Login i hasło. Login to szereg cyfr, które dla dziecka i rodzica są te same, z tym że na końcu loginu dziecka jest literka „u”. Dziecko posiada własne konto, a rodzice własne. Hasło podane przez nauczyciela można w każdej chwili zmienić.
Ze względów bezpieczeństwa przy logowaniu się do Konta LIBRUS z komputera publicznego (szkoła, biblioteka, praca) zawsze po zakończeniu pracy należy się wylogować. Konto LIBRUS nie wyloguje użytkownika w sposób automatyczny. Nie należy w takich miejscach zapamiętywać haseł lub loginów w przeglądarkach.
Librus Synergia - rodzina
Librus na koncie rodzica zawiera zastępujące zakładki:
- Oceny
- Frekwencja
- Wiadomości
- Ogłoszenia
- Terminarz
- Zadania domowe
W ogłoszeniach (internetowa tablica ogłoszeń) informuje się o ważnych wydarzeniach dla całej szkoły. Dla przykłady dyrektor informuje o dniach wolnych od szkoły w roku szkolnym 2021/2022.
W zakładce zadania domowe znajdują się zadania, które nauczyciele polecają uczniom odrobić w domu. Nie każdy nauczyciel zamieszcza je jednak w tym miejscu. Niektórzy robią to w sposób tradycyjny, np. zaznaczają uczniom polecenia w zeszytach i książkach, inni dyktują zadania do domu. W czasie zdalnego nauczania zadania były przesyłane również w aplikacji Teams. Często nauczyciele pytają rodziców i uczniów, jaki sposób przesyłania prac domowych jest dla nich najbardziej wygodny.
Terminarz w Librusie to nic innego jak plan lekcji. Dzięki niemu rodzice są na bieżąco z planem dnia dziecka.
Librus - dziennik
Librus w skrócie jest to szkolny dziennik elektroniczny. Korzystają z niego nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Dane osobowe zawarte w dzienniku elektronicznym stanowią dane poufne.
Zawarte są w nim przede wszystkim oceny uczniów. Oceny podzielone są na przedmioty, semestry (okres I, okres II), oceny bieżące, propozycję oceny średniej po każdym semestrze i ocenę ostateczną oraz propozycję oceny końcowej rocznej i ostateczną ocenę roczną.
Librus - frekwencja
Kolejną ważną informacją, którą zawiera e-dziennik jest frekwencja uczniów. Zakładka frekwencja zawiera nieobecności uczniów z podziałem na:
- Nieobecność
- Nieobecność usprawiedliwiona
- Spóźnienie
- Zwolnienie
Rodzic, który sprawdzi tę zakładkę może w każdej chwili usprawiedliwić nieobecność dziecka na lekcji czy w danym dniu w szkole.
Jak usprawiedliwić nieobecność?
Do usprawiedliwiania nieobecności dziecka w szkole służy moduł wiadomości. Należy po prostu napisać wiadomość, dlaczego dziecka nie było na zajęciach czy cały dzień (kilka dni) w szkole i przesłać ją do wychowawcy klasy.
Librus - wiadomości
Dziennik elektroniczny to także narzędzie przekazywania przez szkołę wiadomości rodzicom i uczniom. Na życzenie rodziców można udostępnić informacje w formie wydruku.
Informacja zamieszczona przez nauczyciela w module wiadomości po odczytaniu przez rodzica zostaje automatycznie oznaczona jako przeczytana. Jest to równoznaczne ze skutecznym dostarczeniem jej rodzicowi.
W zakładce wiadomości podzielone są na odebrane, wysłane, kosz i archiwum.
Aby rodzic wysłał wiadomość, musi wejść w zakładkę „wiadomości”, kliknąć „Napisz”, wpisać temat, treść i wybrać z listy, do kogo ma trafić, np.:
- Wychowawca
- Konkretny nauczyciel
- Rada klasowa rodziców
- Pedagog/psycholog szkolny
- Administrator szkoły
- Sekretariat
Za pomocą tego modułu można komunikować się ze szkołą we wszelkich sprawach dotyczących ucznia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.