REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Librus - co to jest, jak działa i jak założyć konto na portalu Librus?

Librus synergia czyli e-dziennik - jak założyć konto?
Librus synergia czyli e-dziennik - jak założyć konto?

REKLAMA

REKLAMA

Librus Synergia - jak założyć konto na portalu? Rodzina może mieć wgląd w oceny i frekwencję ucznia. Jak działa Librus? Jak usprawiedliwić nieobecność?

Co to jest Librus i na czym polega?

REKLAMA

Librus? Co to jest i jak działa? Zastanawiają się rodzice i uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych, którzy stykają się z tą nazwą po raz pierwszy. Librus Synergia to powszechnie używany w Polsce system, który ułatwia komunikację między szkołą a uczniem i rodzicami. W dobie postępu technologicznego i cyfryzacji tradycyjny dziennik z ocenami i obecnością uczniów w szkole został zastąpiony przez e-dziennik. Konto Librus funkcjonuje od 1 września 2018 r.

REKLAMA

Z Librusa można korzystać za pomocą komputera, ale i na urządzeniach mobilnych poprzez zainstalowanie aplikacji. Warto wspomnieć w tym miejscu, że aplikacja mobilna jest na początku darmowa, a po pewnym czasie, aby korzystać ze wszystkich dodatków, np. otrzymywanych wiadomości, należy dokonać wpłaty. Na adres e-mail przychodzi powiadomienie: bezpłatny okres korzystania z mobilnych dodatków do aplikacji Librus dobiega końca. Podany jest dzień, z którym automatycznie powróci wersja podstawowa. W wiadomości e-mail podany jest link aktywujący pełną wersję aplikacji po wniesieniu opłaty.

Librus - jak założyć konto na portalu?

Na wstępie należy zaznaczyć, że po uzyskaniu loginu i hasła w szkole, najpierw trzeba założyć Konto Librus (otrzymany login i hasło będą potrzebne później).

Konto Librus - jak się zalogować?

Oto instrukcja, jak krok po kroku założyć konto Librus i korzystać z Synergii Librus:

  1. Aby założyć konto Librus, należy wejść na stronę https://portal.librus.pl/.
  2. Następnie wybrać opcję „Zaloguj jako” w prawym górnym rogu strony.
  3. Dalej wybiera się opcję „Rodzic lub uczeń” albo „Pracownik szkoły”.
  4. Po kliknięciu „Rodzic lub uczeń” w prawej kolumnie wybiera się opcję „Rozpocznij”.
  5. Wyświetli się pytanie: „Czy korzystasz z aplikacji Librus pierwszy raz?”. Należy kliknąć w opcję „Pierwszy raz”.
  6. Następnie pojawi się komunikat: „WAŻNE! Jeżeli masz tylko login/hasło ze szkoły, a chcesz korzystać z Aplikacji LIBRUS, musisz założyć dodatkowo Konto LIBRUS. Dowiedz się więcej.”
  7. Po kliknięciu „Rozumiem, zakładam konto Librus” użytkownik przenosi się do zakładki „Utwórz konto Librus”. Podaje się w tym miejscu login (adres e-mail), hasło i przedział wiekowy.
  8. Na ten adres zostanie wysłany link aktywacyjny, który będzie działał 14 dni. Jeżeli w ciągu 14 dni od daty rejestracji konto LIBRUS nie zostanie aktywowane, dane podane w formularzu rejestracyjnym zostaną usunięte. Na adres e-mail wskazany podczas rejestracji zostanie przesłany również regulamin korzystania z Konta LIBRUS i usług dodatkowych (zaakceptowany podczas procesu aktywacji konta).
  9. Po rejestracji konta Librus można korzystać z Librus Synergia czyli tzw. e-dziennika. Logując się do systemu Synergia Librus, należy podać otrzymane w szkole dane czyli Login i hasło. Login to szereg cyfr, które dla dziecka i rodzica są te same, z tym że na końcu loginu dziecka jest literka „u”. Dziecko posiada własne konto, a rodzice własne. Hasło podane przez nauczyciela można w każdej chwili zmienić.
Librus Synergia logowanie

Ze względów bezpieczeństwa przy logowaniu się do Konta LIBRUS z komputera publicznego (szkoła, biblioteka, praca) zawsze po zakończeniu pracy należy się wylogować. Konto LIBRUS nie wyloguje użytkownika w sposób automatyczny. Nie należy w takich miejscach zapamiętywać haseł lub loginów w przeglądarkach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Librus Synergia - rodzina

Librus na koncie rodzica zawiera zastępujące zakładki:

  • Oceny
  • Frekwencja
  • Wiadomości
  • Ogłoszenia
  • Terminarz
  • Zadania domowe

W ogłoszeniach (internetowa tablica ogłoszeń) informuje się o ważnych wydarzeniach dla całej szkoły. Dla przykłady dyrektor informuje o dniach wolnych od szkoły w roku szkolnym 2021/2022.

W zakładce zadania domowe znajdują się zadania, które nauczyciele polecają uczniom odrobić w domu. Nie każdy nauczyciel zamieszcza je jednak w tym miejscu. Niektórzy robią to w sposób tradycyjny, np. zaznaczają uczniom polecenia w zeszytach i książkach, inni dyktują zadania do domu. W czasie zdalnego nauczania zadania były przesyłane również w aplikacji Teams. Często nauczyciele pytają rodziców i uczniów, jaki sposób przesyłania prac domowych jest dla nich najbardziej wygodny.

Terminarz w Librusie to nic innego jak plan lekcji. Dzięki niemu rodzice są na bieżąco z planem dnia dziecka.

Librus - dziennik

Librus w skrócie jest to szkolny dziennik elektroniczny. Korzystają z niego nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Dane osobowe zawarte w dzienniku elektronicznym stanowią dane poufne.

Zawarte są w nim przede wszystkim oceny uczniów. Oceny podzielone są na przedmioty, semestry (okres I, okres II), oceny bieżące, propozycję oceny średniej po każdym semestrze i ocenę ostateczną oraz propozycję oceny końcowej rocznej i ostateczną ocenę roczną.

Librus oceny

Librus - frekwencja

Kolejną ważną informacją, którą zawiera e-dziennik jest frekwencja uczniów. Zakładka frekwencja zawiera nieobecności uczniów z podziałem na:

  • Nieobecność
  • Nieobecność usprawiedliwiona
  • Spóźnienie
  • Zwolnienie

Rodzic, który sprawdzi tę zakładkę może w każdej chwili usprawiedliwić nieobecność dziecka na lekcji czy w danym dniu w szkole.

Librus frekwencja

Jak usprawiedliwić nieobecność?

Do usprawiedliwiania nieobecności dziecka w szkole służy moduł wiadomości. Należy po prostu napisać wiadomość, dlaczego dziecka nie było na zajęciach czy cały dzień (kilka dni) w szkole i przesłać ją do wychowawcy klasy.

Librus - wiadomości

Dziennik elektroniczny to także narzędzie przekazywania przez szkołę wiadomości rodzicom i uczniom. Na życzenie rodziców można udostępnić informacje w formie wydruku.

Informacja zamieszczona przez nauczyciela w module wiadomości po odczytaniu przez rodzica zostaje automatycznie oznaczona jako przeczytana. Jest to równoznaczne ze skutecznym dostarczeniem jej rodzicowi.

W zakładce wiadomości podzielone są na odebrane, wysłane, kosz i archiwum.

Librus wiadomości

Aby rodzic wysłał wiadomość, musi wejść w zakładkę „wiadomości”, kliknąć „Napisz”, wpisać temat, treść i wybrać z listy, do kogo ma trafić, np.:

  • Wychowawca
  • Konkretny nauczyciel
  • Rada klasowa rodziców
  • Pedagog/psycholog szkolny
  • Administrator szkoły
  • Sekretariat

Za pomocą tego modułu można komunikować się ze szkołą we wszelkich sprawach dotyczących ucznia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

REKLAMA

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

REKLAMA