W poniedziałek dodatkowy egzamin ósmoklasistów z języka polskiego w 2022 r.
REKLAMA
REKLAMA
Ilu ósmoklasistów przystąpi w sesji dodatkowej do egzaminu z języka polskiego w 2022 r.?
Z danych przekazanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że do egzaminu z języka polskiego przystąpi w sesji dodatkowej 3129 uczniów klas VIII szkół podstawowych, do egzaminu z matematyki – 3223 uczniów, do egzaminu z języka angielskiego – 3143, z języka niemieckiego – 121, z języka rosyjskiego – 12, z języka francuskiego – 4 uczniów, a z języka hiszpańskiego – 2 uczniów.
REKLAMA
Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystąpi w tym roku także grupa uczniów będących obywatelami Ukrainy. Egzamin z języka polskiego będzie pisać 400 uczniów z Ukrainy, z matematyki - 394, z języka angielskiego - 303, z języka rosyjskiego - 96, z języka niemieckiego - 3, a z języka francuskiego - 1 uczeń.
Jakie wymogi egzaminacyjne dla ósmoklasistów w 2022 r.?
Podobnie jak w ubiegłym roku egzamin będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 r., a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.
Jakie ułatwienia dla ósmoklasistów z Ukrainy w 2022 r.?
Dla uczniów z Ukrainy wprowadzono pewne dodatkowe dostosowania, m.in. wydłużenie czasu na egzaminie z języka polskiego i możliwość korzystania ze słownika polsko-ukraińskiego i ukraińsko-polskiego. Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego dla nich będzie arkuszem treściowo tożsamym z arkuszem dla ucznia cudzoziemca, któremu ograniczona znajomość języka polskiego utrudnia zrozumienie czytanego tekstu - tj. instrukcje, polecenia do zadań są przetłumaczone na język ukraiński, ale treść zadań, cytowane teksty literackie są po polsku, w języku polskim uczeń ma też udzielić odpowiedzi na zadania i napisać rozprawkę. Z kolei arkusz egzaminacyjny jest tożsamy treściowo z arkuszem standardowym, ale pełna treść arkusza, tj. instrukcje, polecenia do zadań i treść zadań, została przetłumaczona na język ukraiński. Rozwiązania zadań uczniowie mogą zapisywać w języku ukraińskim. Podobnie wyglądają arkusze egzaminacyjne z języków obcych - są treściowo tożsame ze standardowymi, ale instrukcje i polecenia do zadań są przetłumaczone na język ukraiński. Rozwiązania zadań, w zależności od polecenia, można zapisywać w zdawanym języku obcym lub w języku ukraińskim.
Kiedy ogłoszenie wyników egzaminów dla ósmoklasistów w 2022 r.?
REKLAMA
Rozwiązane arkusze egzaminacyjne zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi 1 lipca br. Tego samego dnia uczniowie będą mogli poznać swoje indywidualne wyniki za pośrednictwem ZIU (aplikacji przygotowanej na zlecenie resortu edukacji, która pozwala uczniom sprawdzać uzyskane przez siebie wyniki egzaminów państwowych). Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają tydzień później – 8 lipca br.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.
REKLAMA
REKLAMA