REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łacinę można zdawać na maturze

Łacinę można zdawać na maturze
Łacinę można zdawać na maturze
Media

REKLAMA

REKLAMA

Rząd przygotował podstawę programową języka łacińskiego jako języka obcego dla klas VII-VIII i szkół ponadpodstawowych. Chętni będą mogli przystąpić do matury z łaciny jako języka obcego.

W takich krajach jak Włochy, Francja w znacznym stopniu realizowany jest program nauczania j. łacińskiego. W Polsce od IX 2023 r. będzie można przygotowywać się do matury z łaciny, jako języka obcego.

REKLAMA

Nowa podstawa programowa dla języka łacińskiego

Nowa podstawa programowa do języka łacińskiego umożliwi uczniowi zamiast nauki drugiego języka obcego nowożytnego wybranie nauki łaciny. "W ten sposób osoby chętne mogłyby się uczyć w sposób intensywny języka łacińskiego przez 6-7 lat oraz przystępować do matury" - czytamy w komunikacie ministerstwa edukacji.

Nie będzie języka łacińskiego na egzaminie ósmoklasisty

Jeśli chodzi o łacinę dla klas VII-VIII, nie będzie możliwości przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z tego języka. Jeśli chodzi o licea ogólnokształcące lub technika, przewidziane są dwa warianty. W pierwszym - język łaciński, jako drugi język obcy dla rozpoczynających naukę tego języka, a w drugim - język łaciński, jako drugi język obcy dla kontynuujących naukę ze szkoły podstawowej (zakres podstawowy). I wówczas będzie możliwe przystąpienie do egzaminu maturalnego z tego języka w części obowiązkowej egzaminu.

Przedmiot: język łaciński i kultura

REKLAMA

Przedmiot: język łaciński i kultura antyczna (zakres podstawowy i zakres rozszerzony) jest niezmieniony. Do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym będzie mógł przystąpić każdy absolwent liceum i technikum. "To nie jest obowiązkowy przedmiot ani nie jest to powszechne nauczanie łaciny, ale jest to oferta, z której dobre szkoły i dobrzy uczniowie mogą skorzystać" - zachęca Brzóska. Zauważa, że obecnie można wybrać jedną godzinę języka łacińskiego i kultury antycznej, albo między filozofią, plastyką lub muzyką. "Dlatego jest to zdecydowanie lepsza oferta, która może doprowadzić do pewnego renesansu łaciny w Polsce" - wskazuje resort edukacji.

"Zakładając, ze zmiany w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz w ramowych planach nauczania dla publicznych szkół byłyby wdrażane sukcesywnie tj. począwszy od klasy VII szkoły podstawowej i klasy I liceum ogólnokształcącego/technikum w roku szkolnym 2023/2024, możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego z języka łacińskiego, jako języka obcego w obowiązkowej części egzaminu maturalnego (zakres podstawowy) dotyczyłby po raz pierwszy roku szkolnego 2026/2027 w przypadku liceum i rok później w przypadku technikum" - przewiduje resort edukacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 lutego 2024 r wojsko wezwie 230 000 osób. W tym kobiety 19-27 lat. [Wykaz wzywanych osób]

  Czas trwania kwalifikacji wojskowej w 2024 r. to: 1 lutego 2024 r. – 30 kwietnia 2024 r.

  W 2024 r wojsko wezwie kobiety 19-27 lat na komisje. Jakich kwalifikacji szuka wojsko [Wykaz]

  Czas trwania kwalifikacji wojskowej w 2024 r. to – 1 lutego 2024 r. – 30 kwietnia 2024 r. Liczba wezwanych do stawienia się 230 000 osób. Wojsko wezwie także kobiety, o ile mają odpowiednie kwalifikacje. Chodzi głównie o zawody medyczne.

  A. Holland: PO naciskała, bym nie puszczała "Zielonej granicy" przed wyborami. Trzaskowski odpowiada ...

  Agnieszka Holland podczas spotkania z widzami w niedzielę 24 września 2023 r. miała powiedzieć - wg. relacji "Gazety Żoliborza", że Platforma Obywatelska wywierała na nią naciski, aby nie puszczała filmu "Zielona granica" przed wyborami. "Nigdy nie rozmawiałem z Agnieszką Holland na ten temat - zastrzegł, w poniedziałek w Polsat News wiceprzewodniczący PO Rafał Trzaskowski.

  „Laptop dla czwartoklasisty”. Uczeń oddaje stary darmowy laptop i otrzymuje nowy. Też darmowy [Wyjaśnienia Ministra Cyfryzacji]

  Czwartoklasista oddaje komputer, by otrzymać drugi z programu „Laptop dla czwartoklasisty”. 

  REKLAMA

  180 zł za dzień służby żołnierza przy granicy. 112,5 zł za dzień służby spoza sfery przygranicznej [zmiany od 24 sierpnia 2023 r.]

  Dietę 250% otrzymają żołnierze Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Wojsk Radiotechnicznych zabezpieczający lub pełniący dyżurną zmianę bojową (DZB) na rzecz wschodniej granicy. Muszą zostać skierowani w podróż służbową w celu ochrony granicy państwowej. Wypłata diety nie wymaga służby bezpośrednio w strefie przygranicznej (o co trudno w przypadku formacji przeciwlotniczych, przeciwrakietowych i radiolokacyjnych).

  2024 r.: 2 wzory dla umów o pracę: rozwiązanie umowy za porozumieniem, wypowiedzenie umowy na czas określony [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Premier Saksonii o migracji: sytuacja jest dramatyczna, kontrole na granicy z Polską i Czechami są konieczne

  W debacie na temat polityki migracyjnej premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za szybkimi i zdecydowanymi środkami. Podkreślił, że „sytuacja jest dramatyczna", a stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami są koniecznie, by opanować sytuację – informuje portal Tagesschau.

  Bon 2500 zł na laptop od rządu. Czy nauczyciel ma obowiązek przynosić laptop do szkoły?

  Nauczyciele zgłaszają wątpliwości, czy korzystając z bonu 2500 zł na zakup laptopa, będą musieli ten komputer przynosić do szkoły i raportować dyrekcji szkoły, czy wykorzystują go na lekcjach.

  REKLAMA

  Dwa nowe przywileje zwolnionych pracowników kłopotem dla pracodawców [Nowelizacja przepisów]

  Przywileje ma tylko pracownik, który zaskarżył zwolnienie z pracy do sądu pracy. Polegają na przywróceniu do pracy bez czekania na prawomocny wyrok sądu. Inaczej mówiąc na czas procesu z pracodawcą pracownik dalej pracuje. Jak to zrobić?

  Jakie są prognozy na pierwszy tydzień jesieni?

  Jesień już w kalendarzu, ale czy w prognozach pogody też? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej sprawdzają, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach. 

  REKLAMA