REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łacinę można zdawać na maturze

Łacinę można zdawać na maturze
Łacinę można zdawać na maturze
Media

REKLAMA

REKLAMA

Rząd przygotował podstawę programową języka łacińskiego jako języka obcego dla klas VII-VIII i szkół ponadpodstawowych. Chętni będą mogli przystąpić do matury z łaciny jako języka obcego.

W takich krajach jak Włochy, Francja w znacznym stopniu realizowany jest program nauczania j. łacińskiego. W Polsce od IX 2023 r. będzie można przygotowywać się do matury z łaciny, jako języka obcego.

REKLAMA

Nowa podstawa programowa dla języka łacińskiego

Nowa podstawa programowa do języka łacińskiego umożliwi uczniowi zamiast nauki drugiego języka obcego nowożytnego wybranie nauki łaciny. "W ten sposób osoby chętne mogłyby się uczyć w sposób intensywny języka łacińskiego przez 6-7 lat oraz przystępować do matury" - czytamy w komunikacie ministerstwa edukacji.

Nie będzie języka łacińskiego na egzaminie ósmoklasisty

Jeśli chodzi o łacinę dla klas VII-VIII, nie będzie możliwości przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z tego języka. Jeśli chodzi o licea ogólnokształcące lub technika, przewidziane są dwa warianty. W pierwszym - język łaciński, jako drugi język obcy dla rozpoczynających naukę tego języka, a w drugim - język łaciński, jako drugi język obcy dla kontynuujących naukę ze szkoły podstawowej (zakres podstawowy). I wówczas będzie możliwe przystąpienie do egzaminu maturalnego z tego języka w części obowiązkowej egzaminu.

Przedmiot: język łaciński i kultura

REKLAMA

Przedmiot: język łaciński i kultura antyczna (zakres podstawowy i zakres rozszerzony) jest niezmieniony. Do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym będzie mógł przystąpić każdy absolwent liceum i technikum. "To nie jest obowiązkowy przedmiot ani nie jest to powszechne nauczanie łaciny, ale jest to oferta, z której dobre szkoły i dobrzy uczniowie mogą skorzystać" - zachęca Brzóska. Zauważa, że obecnie można wybrać jedną godzinę języka łacińskiego i kultury antycznej, albo między filozofią, plastyką lub muzyką. "Dlatego jest to zdecydowanie lepsza oferta, która może doprowadzić do pewnego renesansu łaciny w Polsce" - wskazuje resort edukacji.

"Zakładając, ze zmiany w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz w ramowych planach nauczania dla publicznych szkół byłyby wdrażane sukcesywnie tj. począwszy od klasy VII szkoły podstawowej i klasy I liceum ogólnokształcącego/technikum w roku szkolnym 2023/2024, możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego z języka łacińskiego, jako języka obcego w obowiązkowej części egzaminu maturalnego (zakres podstawowy) dotyczyłby po raz pierwszy roku szkolnego 2026/2027 w przypadku liceum i rok później w przypadku technikum" - przewiduje resort edukacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA