Jaka jest kara za dokuczanie nauczycielce przez rodzica? Kiedy rodzic popełnia wykroczenie?
REKLAMA
REKLAMA
Rodzic ma prawo wysyłać wiadomości za pośrednictwem e-dziennika, czy też składać skargi oraz wnioski, nawet jeżeli nie są one zasadne. Takie zachowanie nie stanowi wykroczenia – wynika z wyroku Sądu Rejonowego w Nakle nad Notecią.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła matki uczennicy obwinionej o to, że poprzez wysyłanie o różnych porach wiadomości poprzez dziennik elektroniczny dopuściła się wykroczenia w postaci dokuczenia, złośliwego niepokojenia nauczycieli i dyrekcji.
Nauczycielki włączyły się do sprawy w charakterze oskarżycieli posiłkowych.
Jaka jest kara za dokuczanie nauczycielce przez rodzica
Art. 107 Kodeksu wykroczeń: Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany. |
REKLAMA
W klasie, do której uczęszczała córka kobiety, na lekcji języka angielskiego nauczycielka miała naruszyć nietykalność cielesną jednej z uczennic. Po tym zdarzeniu dzieci uczestniczyły w rozmowach z pedagogiem, z których sporządzono notatki. Miało również miejsce zebranie z rodzicami, z którego spisano protokół.
Obwiniona matka twierdziła, że jej córka inaczej zrelacjonowała przebieg zdarzenia z lekcji aniżeli wynika to z ww. dokumentów. Wobec tego kobieta, chcąc dociec prawdy, domagała się doręczenia jej zanonimizowanej kopii protokołu oraz odręcznych notatek powstałych podczas zebrania z rodzicami. W tym celu dzwoniła w czasie wakacji do szkoły, rozmawiając z nauczycielką, która zastępowała wówczas przebywającą na urlopie dyrektorkę. Na tym matka nie poprzestała. Wysłała również wiadomości do nauczycielek za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
Kobieta jednak w żaden inny sposób nie kontaktowała się z pedagogami. Nie dzwoniła na ich prywatne numery telefonów, nie pisała SMS-ów czy e-maili.
Kiedy rodzic popełnia wykroczenie dokuczania nauczycielowi?
Sąd w toku postępowania ustalił, że rodzic wysłał najwyżej po trzy wiadomości do każdej z nauczycielek, natomiast telefonicznie kontaktował się jedynie z osobami pełniącymi funkcje dyrektora i wicedyrektora szkoły. I to w okresie, kiedy realnie i faktycznie wykonywały one swoje funkcje, a nie w okresie ich urlopów czy zwolnienia lekarskiego.
Zdaniem sądu, matce nie sposób było zatem przypisać popełnienia zarzucanego jej czynu.
- Takie zachowanie obwinionej trudno uznać za wyczerpujące znamiona wykroczenia, skoro miało ono związek tylko i wyłącznie ze społeczną i publiczną funkcją oskarżycielek posiłkowych – czytamy w uzasadnieniu.
Sąd dodał również, że rodzic ma prawo wysyłać wiadomości za pośrednictwem e-dziennika, czy też składać skargi oraz wnioski, nawet jeżeli nie są one zasadne.
Wyrok Sądu Rejonowego w Nakle nad Notecią z dnia 8 września 2022 r., II W 102/22
DGP: Pisanie przez rodzica do nauczycieli przez e-dziennik jest wykroczeniem? Zapadł wyrok sądu
REKLAMA
REKLAMA