REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: Nauczyciele chcą, aby nie można było ich przed emeryturą wyrzucić z pracy

DGP: Nauczyciele chcą, aby nauczyciela nie można było rok przed emeryturą wyrzucić z pracy
DGP: Nauczyciele chcą, aby nauczyciela nie można było rok przed emeryturą wyrzucić z pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

 Chcemy, aby nauczyciela nie można było rok przed emeryturą wyrzucić z pracy.

Na 1 lutego zostało zaplanowane spotkanie ministra edukacji Przemysława Czarnka ze związkami zawodowymi na temat przywrócenia wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Czego mogą spodziewać się pedagodzy?

REKLAMA

Okres ochronny dla nauczyciela

REKLAMA

Związki zawodowe przychylnie wypowiadają się o możliwości przywrócenia art. 88 Karty nauczyciela. ZNP w liście do Przemysława Czarnka pisze: „Obecnie ZNP oczekuje na projekt zmian ustawowych, które przywrócą nauczycielom prawo do emerytury bez względu wiek (art. 88 Karty Nauczyciela).”

- Nauczyciele jako jedyny zawód w Polsce nie ma praktycznie żadnej ochrony w wieku przedemerytalnym. Nauczyciela można nawet rok przed emeryturą wyrzucić z pracy. Kodeks pracy chroni każdego pracownika czteroletnim okresem ochrony przed zwolnieniem z pracy, a niestety rzeczywistość oświatowa po odebraniu nam art. 88, pokazuje, że zwolnienie nauczyciela przed emeryturą jest możliwe – mówił z kolei Ryszard Proksa w wywiadzie dla portalu Silesia24

- Możemy zacząć od rozmowy o statusie zawodowym, jeżeli przywrócimy pewne elementy ochronne, które spowodują, że nauczyciele, którzy stracą pracę, nie wylądują na bruku, bo będą mieli jakąś ochronę – dodał przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”.

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela

REKLAMA

100 000 – nawet tylu nauczycieli, zdaniem ministra edukacji i nauki, może stracić pracę w następstwie zmian demograficznych, które są coraz bardziej widoczne w szkołach. Eksperci polemizują z tymi wyliczeniami i wskazują, że będzie to około 20 000 osób. Mimo tych rozbieżności MEiN powraca do obietnicy złożonej w i rozpoczyna prace nad przywróceniem wcześniejszych emerytur dla nauczycieli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Największy problem ma dotyczyć szkół średnich. "[Niż demograficzny – przyp. red.] będzie powodował, że będzie kilkaset tysięcy dzieci mniej w szkołach w perspektywie kilku następnych lat. To z pewnością odbije się na liczbie godzin nauczycieli w szkołach, więc trzeba wracać do tego rozwiązania, które zostało zlikwidowane w 2009 r., czyli w czasach, w których rządzili nasi poprzednicy - pan Donald Tusk, pani Katarzyna Hall" – przekonywał minister Czarnek. Jednocześnie podkreśla, że wśród tematów do rozmów ze związkami zawodowymi pozostaje kwestia możliwości pracy w szkołach przez nauczycieli, którzy skorzystają z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Minister zapowiada jednak wprost powrót artykułu 88 Karty nauczyciela.

Wcześniejsza emerytura – co to jest art. 88 KN 

Rozwiązanie, które zostało zlikwidowane przez Platformę Obywatelską, o którym mówił minister to zrezygnowanie z zapisów artykułu 88 Karty nauczyciela. Zgodnie z jego zapisami na wcześniejszą emeryturę mogli przechodzić pedagodzy, którzy mieli trzydziestoletni staż pracy, w tym przepracowali 20 lat w pracy w szczególnym charakterze. Nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz okręgowych ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich chcący przejść na wcześniejszą emeryturę musieli legitymować się dwudziestopięcioletnim stażem pracy, w tym dwudziestoletnim w pracy w szczególnym charakterze.

Podstawę wyliczania wysokości takiej emerytury stanowiły zasady ogólne określone w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z tą różnicą , że do wliczało się do niej również wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, dodatki, świadczenia w naturze, jeśli ze świadczeń tych nauczyciel nie korzysta po przejściu na emeryturę lub rentę, oraz wszystkie nagrody uzyskane przez nauczyciela za osiągnięcia zawodowe.

Wysokość wcześniejszej emerytury dla nauczyciela

Jak wynika z archiwalnych danych ZUS, zdecydowana większość nauczycieli korzystała z możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. W 2007 roku uprawnienie to uzyskało 26 300 nauczycieli i skorzystało z niego 24 500 osób. Główną zachętą była przede wszystkim wysokość świadczenia. Średnia wysokość wcześniejszej emerytury była tylko nieznacznie niższa od średniej dla wszystkich emerytur wypłacanych przez ZUS nauczycielom. W 2007 roku średnia wysokość nauczycielskiej emerytury wynosiła 1512 zł brutto, a wcześniejsza wynosiła 1423 zł brutto. Wynagrodzenia nauczycieli z przygotowaniem pedagogicznym w tamtym czasie wynosiły od 1418 zł na najniższym stopniu awansu zawodowego do 2380 zł w przypadku nauczycieli dyplomowanych.

Zapytaliśmy ZUS, czy dysponuje już symulacjami dotyczącymi wysokości ewentualnych wcześniejszych emerytur po przywróceniu tego przywileju. W odpowiedzi, rzecznik, poinformował nas, że nie posiada takich danych.

Świadczenie kompensacyjne 

Pozostałością po wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli pozostają świadczenia kompensacyjne. Różni je przede wszystkim krąg uprawnionych. Aby otrzymać świadczenie kompensacyjne trzeba nie tylko legitymować się odpowiednim stażem pracy nauczycielskiej, ale także mieścić się w wyznaczonych widełkach wiekowych. Z punktu widzenia wysokości świadczenia, pozostaje ono mniej atrakcyjne niż wcześniejsza emerytura. W październiku 2022 roku przeciętne nauczycielskie świadczenie kompensacyjne wynosiło 3 336,65 zł, podczas gdy wynagrodzenia nauczycieli kształtowały się w zakresie 3424 zł - 4224 zł brutto.

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli, czyli powrót art. 88 Karty nauczyciela. Co może oznaczać?

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA