REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: Nauczyciele chcą, aby nie można było ich przed emeryturą wyrzucić z pracy

DGP: Nauczyciele chcą, aby nauczyciela nie można było rok przed emeryturą wyrzucić z pracy
DGP: Nauczyciele chcą, aby nauczyciela nie można było rok przed emeryturą wyrzucić z pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

 Chcemy, aby nauczyciela nie można było rok przed emeryturą wyrzucić z pracy.

Na 1 lutego zostało zaplanowane spotkanie ministra edukacji Przemysława Czarnka ze związkami zawodowymi na temat przywrócenia wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Czego mogą spodziewać się pedagodzy?

REKLAMA

Okres ochronny dla nauczyciela

REKLAMA

Związki zawodowe przychylnie wypowiadają się o możliwości przywrócenia art. 88 Karty nauczyciela. ZNP w liście do Przemysława Czarnka pisze: „Obecnie ZNP oczekuje na projekt zmian ustawowych, które przywrócą nauczycielom prawo do emerytury bez względu wiek (art. 88 Karty Nauczyciela).”

- Nauczyciele jako jedyny zawód w Polsce nie ma praktycznie żadnej ochrony w wieku przedemerytalnym. Nauczyciela można nawet rok przed emeryturą wyrzucić z pracy. Kodeks pracy chroni każdego pracownika czteroletnim okresem ochrony przed zwolnieniem z pracy, a niestety rzeczywistość oświatowa po odebraniu nam art. 88, pokazuje, że zwolnienie nauczyciela przed emeryturą jest możliwe – mówił z kolei Ryszard Proksa w wywiadzie dla portalu Silesia24

- Możemy zacząć od rozmowy o statusie zawodowym, jeżeli przywrócimy pewne elementy ochronne, które spowodują, że nauczyciele, którzy stracą pracę, nie wylądują na bruku, bo będą mieli jakąś ochronę – dodał przewodniczący KSOiW NSZZ „Solidarność”.

Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela

REKLAMA

100 000 – nawet tylu nauczycieli, zdaniem ministra edukacji i nauki, może stracić pracę w następstwie zmian demograficznych, które są coraz bardziej widoczne w szkołach. Eksperci polemizują z tymi wyliczeniami i wskazują, że będzie to około 20 000 osób. Mimo tych rozbieżności MEiN powraca do obietnicy złożonej w i rozpoczyna prace nad przywróceniem wcześniejszych emerytur dla nauczycieli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Największy problem ma dotyczyć szkół średnich. "[Niż demograficzny – przyp. red.] będzie powodował, że będzie kilkaset tysięcy dzieci mniej w szkołach w perspektywie kilku następnych lat. To z pewnością odbije się na liczbie godzin nauczycieli w szkołach, więc trzeba wracać do tego rozwiązania, które zostało zlikwidowane w 2009 r., czyli w czasach, w których rządzili nasi poprzednicy - pan Donald Tusk, pani Katarzyna Hall" – przekonywał minister Czarnek. Jednocześnie podkreśla, że wśród tematów do rozmów ze związkami zawodowymi pozostaje kwestia możliwości pracy w szkołach przez nauczycieli, którzy skorzystają z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Minister zapowiada jednak wprost powrót artykułu 88 Karty nauczyciela.

Wcześniejsza emerytura – co to jest art. 88 KN 

Rozwiązanie, które zostało zlikwidowane przez Platformę Obywatelską, o którym mówił minister to zrezygnowanie z zapisów artykułu 88 Karty nauczyciela. Zgodnie z jego zapisami na wcześniejszą emeryturę mogli przechodzić pedagodzy, którzy mieli trzydziestoletni staż pracy, w tym przepracowali 20 lat w pracy w szczególnym charakterze. Nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz okręgowych ośrodków wychowawczych, zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich chcący przejść na wcześniejszą emeryturę musieli legitymować się dwudziestopięcioletnim stażem pracy, w tym dwudziestoletnim w pracy w szczególnym charakterze.

Podstawę wyliczania wysokości takiej emerytury stanowiły zasady ogólne określone w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z tą różnicą , że do wliczało się do niej również wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, dodatki, świadczenia w naturze, jeśli ze świadczeń tych nauczyciel nie korzysta po przejściu na emeryturę lub rentę, oraz wszystkie nagrody uzyskane przez nauczyciela za osiągnięcia zawodowe.

Wysokość wcześniejszej emerytury dla nauczyciela

Jak wynika z archiwalnych danych ZUS, zdecydowana większość nauczycieli korzystała z możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. W 2007 roku uprawnienie to uzyskało 26 300 nauczycieli i skorzystało z niego 24 500 osób. Główną zachętą była przede wszystkim wysokość świadczenia. Średnia wysokość wcześniejszej emerytury była tylko nieznacznie niższa od średniej dla wszystkich emerytur wypłacanych przez ZUS nauczycielom. W 2007 roku średnia wysokość nauczycielskiej emerytury wynosiła 1512 zł brutto, a wcześniejsza wynosiła 1423 zł brutto. Wynagrodzenia nauczycieli z przygotowaniem pedagogicznym w tamtym czasie wynosiły od 1418 zł na najniższym stopniu awansu zawodowego do 2380 zł w przypadku nauczycieli dyplomowanych.

Zapytaliśmy ZUS, czy dysponuje już symulacjami dotyczącymi wysokości ewentualnych wcześniejszych emerytur po przywróceniu tego przywileju. W odpowiedzi, rzecznik, poinformował nas, że nie posiada takich danych.

Świadczenie kompensacyjne 

Pozostałością po wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli pozostają świadczenia kompensacyjne. Różni je przede wszystkim krąg uprawnionych. Aby otrzymać świadczenie kompensacyjne trzeba nie tylko legitymować się odpowiednim stażem pracy nauczycielskiej, ale także mieścić się w wyznaczonych widełkach wiekowych. Z punktu widzenia wysokości świadczenia, pozostaje ono mniej atrakcyjne niż wcześniejsza emerytura. W październiku 2022 roku przeciętne nauczycielskie świadczenie kompensacyjne wynosiło 3 336,65 zł, podczas gdy wynagrodzenia nauczycieli kształtowały się w zakresie 3424 zł - 4224 zł brutto.

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli, czyli powrót art. 88 Karty nauczyciela. Co może oznaczać?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Amerykanie, Niemcy i Francuzi będą produkować amunicję na Ukrainie. Podpisano już umowy z ukraińskim rządem

Koncern zbrojeniowy ze Stanów Zjednoczonych Northrop Grumman zacznie produkcję amunicji na Ukrainie. Taką informacje przekazał ukraiński portal Militarnyj. To pierwsza taka umowa między ukraińskim rządem a amerykańską firmą produkującą broń.

Za małe podwyżki dla policjantów? Będzie jednak więcej na kontach niż 4,1%? Przecież w policji już dziś jest 15 000 wakatów

Już dziś jest w Policji 15 000 wakatów. Co się stanie z zainteresowaniem pracą policjanta w przypadku podniesienia mundurowym pensji w 2025 r. tylko o 4,1%. Tyle deklaruje rząd premiera D. Tuska dla całej budżetówki w 2025 r.

Czy nauczycielka teraz może przejść na emeryturę z ZUS już po ukończeniu 55. roku życia, na czym polega wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne choć formalnie emeryturą nie jest, w rzeczywistości pełni rolę wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Czy jednak wszyscy zatrudnieni w tym zawodzie mogą z takiego świadczenia z ZUS skorzystać, zy tylko gdy stracą pracę?

Od 1 września 2025 r. zmiany w szkołach. Jedna godzina tygodniowo religii. Czy coś jeszcze się zmieni?

Ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła, że od 1 września 2025 roku w polskich szkołach zostanie wprowadzona jedna godzina lekcji religii. To oznacza, że uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach religijnych raz w tygodniu.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzeń nawet o 1000 zł dla pracowników samorządowych. Padł apel ZMP

 Związek Miast Polskich wyraził negatywną opinię o projekcie nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wynagradzania pracowników samorządowych. 

Nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami. Od dziś wnioski. Wzór wniosku [Podróże z klasą]

Pomimo apeli ZNP nauczyciele wciąż bez wynagrodzenia za opiekę nad uczniami w czasie wycieczek szkolnych. Dziś rusza przyjmowanie wniosków do najnowszego programu dofinansowania wycieczek szkolnych (2-5 dni) [Podróże z klasą].

Zmiany w podstawie programowej. Nowa lista lektur bez Rymkiewicza i Dukaja

Minister Edukacji, Barbara Nowacka, ogłosiła, że do końca czerwca zostanie opublikowana podstawa programowa z listą lektur.

W szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Będzie nowe rozporządzenie MEN

Barbara Nowacka, minister edukacji, poinformowała, że od 1 września 2025 r. w szkołach będzie jedna godzina lekcji religii. Lekcje będą mogły być prowadzone w grupach międzyklasowych.

REKLAMA

Wojsko wypłaci 6000 zł mężczyznom i kobietom 18-35 lat. Ochotnicy zasilą rezerwę [Wakacje z wojskiem]

W pierwszym turnusie programu „Wakacje z wojskiem”, który rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, udział bierze 3,5 tys. młodych Polaków w ponad 30 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W sumie w okresie wakacyjnym odbędą się trzy tury szkolenia, a wniosek o udział złożyło już ponad 11 tys. osób.

Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

REKLAMA