REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uproszczona rekrutacja na zagraniczne uczelnie w 2021 r.

Uproszczona rekrutacja na zagraniczne uczelnie w 2021 r.
Uproszczona rekrutacja na zagraniczne uczelnie w 2021 r.

REKLAMA

REKLAMA

Rekrutacja na studia za granicą - jakie ułatwienia dla polskich studentów przygotowały zagraniczne uczelnie?

Tegoroczni maturzyści są w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ubiegłoroczni. Mają za sobą o wiele dłuższy okres nauki zdalnej. Wiele osób obawia się, że przez to może uzyskać słabsze wyniki z egzaminu dojrzałości. Czy tegoroczne matury muszą przesądzić o przyszłości? Jakie ułatwienia dla polskich studentów przygotowały zagraniczne uczelnie sprawdziła firma doradztwa edukacyjnego Elab Education Laboratory.

REKLAMA

Studia za granicą - uproszczone procedury przyjęć

W tym roku, ze względu na obawy maturzystów, wiele zagranicznych uczelni ułatwia aplikowanie na studia poprzez m.in uproszczone procedury przyjęć.

REKLAMA

– Przykładowo, wiele zagranicznych uczelni akceptuje w tym roku test językowy Duolingo - jest to test online, który można zdać zdalnie w przeciwieństwie do innych egzaminów. Część uczelni ograniczyła również liczbę przedmiotów rozszerzonych, wymaganych podczas aplikowania. I tak, Coventry University zazwyczaj wymagało zdawania dwóch przedmiotów na poziomie rozszerzonym. W tym roku wystarczy jeden – mówi Marta Mulik z Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego, która na co dzień pomaga tegorocznym maturzystom w aplikacji na studia za granicą.

Ułatwienia wprowadziły nie tylko brytyjskie uczelnie. Alternatywne certyfikaty językowe przyjmuje także np. część włoskich uczelni jak mediolański Università Cattolica, a na Uniwersytecie Bocconiego certyfikat w ogóle nie jest potrzebny. Testy Bocconi, TOLC-C, czyli egzaminy wstępne, które przed 2020 były obowiązkowe na Półwyspie Apenińskim, tym razem zostaną przeprowadzone online. Rozmowy z kandydatami – tam gdzie jest to konieczne – na m.in. uczelniach holenderskich i austriackich odbywają się całkowicie przez internet.

Foundation Year na brytyjskich uczelniach

REKLAMA

Nawet jeśli matura pójdzie gorzej można skorzystać z Foundation Year na brytyjskich uczelniach. Jest to rozwiązanie, którego nie spotkamy w polskich szkołach wyższych. To tzw. rok zerowy dla osób, które nie zdały matury tak jak oczekiwały bądź nie dostały się na wymarzony kierunek. To też dobry sposób na podszlifowanie języka i przygotowanie merytoryczne pod kątem przyszłych studiów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Foundation Year to dwa semestry na brytyjskiej uczelni. Uczestnik spędza na zajęciach kilkanaście godzin tygodniowo. Może liczyć na wsparcie tutora, pracuje w grupie, ale także samodzielnie. Studia odbywają się w mniejszych grupach, aby wykładowcy mogli poświęcić więcej czasu każdej osobie. Co ważne, każdy z semestrów kończy się egzaminami językowymi i kierunkowymi – Marta Mulik z Elab Education Laboratory.

Co jednak oznacza “słabszy wynik” w odniesieniu do brytyjskich uczelni? Chodzi o średnią wyników na poziomie 50-60 proc. (poziom podstawowy) i 40-55 proc. z przedmiotów rozszerzonych. – W przypadku osób, które uzyskały taki wynik, w trakcie konsultacji często polecamy rok zerowy. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić wynik za rok lub nie czują się pewnie. To doświadczenie to dobry wstęp do kolejnego, pierwszego roku studiów, gdzie bazą będzie właśnie rok zerowy  – Marta Mulik z Elab.

Foundation Year dla osób z Polski oferuje wiele uczelni. Między innymi Anglia Ruskin University, University of Roehampton czy Uniwersytet Hertfordshire. Jest on dostępny np. dla osób chcących studiować farmaceutykę, kryminologię, projektowanie odzieży, informatykę czy kierunki biznesowe.

Uczelnie zagraniczne - drugie terminy rekrutacji

W razie niepowodzeń na egzaminach wielu studentów uspokaja, że są jeszcze drugie terminy. Podobnie jest z aplikowaniem na wybrane uczelnie. W Wielkiej Brytanii przeprowadzany jest clearing, czyli dodatkowa rekrutacja w lipcu. Jest to szansa dla osób, które nie dostały się na studia w poprzednim etapie lub z jakichś przyczyn nie zdążyły aplikować wcześniej.

– Spodziewamy się, że podobnie jak rok temu, spóźnialskich będzie więcej niż w poprzednich latach. To w pełni zrozumiałe, zamieszanie związane z pandemią wpłynie z pewnością na niejeden wybór. Wiele osób już wcześniej zdecydowało, że poczeka na wakacyjny termin aplikacji, bo nie jest pewne jak rozwinie się sytuacja związana z pandemią. Należy jednak pamiętać, że miejsca w clearingu są ograniczone i miejsc na najlepszych uczelniach może zabraknąć – Marta Mulik z Elab.

Źródło: Prowly

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA