REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena okresowa nauczycieli akademickich - termin

Subskrybuj nas na Youtube
Ocena okresowa nauczycieli akademickich - termin
Ocena okresowa nauczycieli akademickich - termin
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ocena okresowa nauczycieli akademickich. W związku z uchyleniem rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 25 lutego 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, uczelnie od 16 sierpnia 2021 mogą realizować obowiązek dokonania ocen okresowych nauczycieli akademickich.

Ocena okresowa nauczycieli akademickich

W związku z uchyleniem rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 25 lutego 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania niektórych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, uczelnie od 16 sierpnia br. do końca roku mogą realizować obowiązek dokonania ocen okresowych nauczycieli akademickich.

REKLAMA

REKLAMA

Termin dokonania ocen okresowych nauczycieli akademickich wynika z art. 255 ust. 2 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1669, ze zm.), wskazującego, że pierwsza ocena okresowa, o której mowa w art. 128 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U z 2021 r. poz. 478, ze zm.), dalej PSWN, dokonywana jest do końca roku poprzedzającego rok przeprowadzenia pierwszej ewaluacji jakości działalności naukowej. 

Ze względu na stan epidemii oraz działania Resortu mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, a także konieczność dostosowania się uczelni do pracy w warunkach kryzysowych, ustawodawca dokonał zmiany terminu rozpoczęcia pierwszej ewaluacji jakości działalności naukowej z dnia 1 stycznia 2021 r. na dzień 1 stycznia 2022 r. Tym samym, zmianie uległ termin do którego najpóźniej uczelnie powinny przeprowadzić oceny okresowe nauczycieli akademickich.

Ministerstwo, po konsultacji z przedstawicielami związków zawodowych, rekomenduje zwrócenie uwagi na następujące kwestie związane z procesem dokonywania oceny okresowej nauczycieli akademickich:

Termin przeprowadzenia oceny nauczyciela akademickiego

Harmonogram przeprowadzania oceny okresowej powinien przewidywać możliwość odwołania się nauczyciela akademickiego od jej wyniku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okres podlegający ocenie 

Uczelnie, ze względu na przyznaną autonomię, samodzielnie określają okres zatrudnienia nauczyciela akademickiego, który będzie podlegał ocenie - stosownie do akt osobowych pracownika, w których zawarta jest m.in. ostatnia ocena okresowa, oraz do aktualnej sytuacji organizacyjnej uczelni.

Kryteria oceny nauczyciela akademickiego

Zgodnie z art. 128 PSWN kryteria oceny okresowej dla poszczególnych grup pracowników i rodzajów stanowisk oraz tryb i podmiot dokonujący oceny okresowej określa rektor po zasięgnięciu opinii senatu, związków zawodowych, samorządu studenckiego oraz samorządu doktorantów. Niemniej jednak powinny być one jednakowe dla danego stanowiska w całej uczelni. Kryteria przedstawia się nauczycielowi akademickiemu przed rozpoczęciem okresu podlegającego ocenie. Kryteria oceny okresowej muszą się odnosić do obowiązków wynikających z PSWN, a obowiązki te mogą zostać uszczegółowione, ale nie rozszerzone. Ocena indywidualna pracownika nie może być pochodną oceny dyscypliny w ewaluacji jakości działalności naukowej – kryteria oceny pracownika nie mogą być przełożeniem kryteriów ewaluacji dyscyplin.

Zasady dokonywania oceny nauczyciela akademickiego

Zasady oceny określa rektor i uwzględnia się w niej także ocenę nauczyciela akademickiego, dotyczącą wypełniania przez niego obowiązków związanych z kształceniem, dokonywaną przez studentów co najmniej raz w roku. 

Wpływ stanu epidemii

Ze względu na wystąpienie na terenie kraju stanu epidemii, wprowadzenie bezprecedensowych, nowych zasad działalności i ograniczeń, pojawiła się konieczność szybkiego dostosowania się uczelni (a przede wszystkim nauczycieli akademickich) do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Podczas dokonywania ocen okresowych należy zwrócić szczególną uwagę na: 

  • docenienie nakładu pracy i wysiłku podjętego przez nauczycieli akademickich w utrzymaniu ciągłości kształcenia i prowadzenia działalności naukowej w uczelniach,
  • brak czasu i możliwości odbycia przez nauczycieli akademickich odpowiednich szkoleń umożliwiających wykonywanie obowiązków służbowych realizowanych zdalnie, czy uzyskania dostępu do odpowiedniego sprzętu,
  • niezawiniony, negatywny wpływ na rozwój zawodowy i naukowy nauczycieli akademickich, jak również realizację ich obowiązku ciągłego podnoszenia kompetencji zawodowych, utrudnień w dostępie i korzystaniu z infrastruktury badawczej uczelni, jak i ograniczenie możliwości prowadzenia badań terenowych, czy opóźnienia w redakcji czasopism i prac wydawniczych.

Biorąc pod uwagę powyższe, Ministerstwo Edukacji i Nauki zwraca się do rektorów, jako pracodawców, o rozważenie wskazanych uwag i propozycji podczas dokonywania ocen okresowych. Ministerstwo zachęca w ramach procesu realizacji ocen do współpracy z działającymi w uczelni związkami zawodowymi. Zwracamy również uwagę, że szczególnie ostrożnie powinna być dokonywana ocena okresowa nauczyciela akademickiego, gdyby miała zakończyć się wynikiem negatywnym. 
Należy w tym miejscu nadmienić, że z art. 18 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 poz. 1320 ze zm.) wynika, iż prawo pracy wyznacza pewne standardy minimalnych uprawnień i maksymalnych obowiązków pracowniczych. Odstępstwa od tych standardów w umowach o pracę z nauczycielem akademickim (oraz w innych aktach wewnętrznych pracodawcy mających wpływ na kształtowanie stosunku pracy) są dopuszczalne, ale tylko z korzyścią dla pracowników.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Czy Polska wprowadzi kontrole?

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Czy Polska wprowadzi kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów?

Premier D. Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

REKLAMA

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

REKLAMA

Nowe standardy żywienia w szpitalach 2025: Ministerstwo Zdrowia wprowadza obowiązkowe diety dla pacjentów [PROJEKT]

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, które ma ujednolicić standardy żywienia pacjentów w szpitalach. Zmiany mają zagwarantować zdrowe, zbilansowane i dostosowane do stanu zdrowia posiłki, a także zwiększyć transparentność i jakość usług cateringowych w placówkach medycznych.

Pogoda. Gwałtowne burze w dziewięciu województwach. Ostrzeżenia RCB

Na terenie dziewięciu województw można spodziewać się gwałtownych burz. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już wysłało alerty.

REKLAMA