REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć wielkość dotacji oświatowej dla samorządów

Jak obliczyć wielkość dotacji oświatowej dla samorządów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Materiały pomocnicze do obliczenia wskaźnika zwiększającego, o którym mowa w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, niezbędnego do ustalenia kwoty dotacji udzielanej na podstawie odpowiednio art. 25 ust. 1, 2 i 4 ww. ustawy w roku 2023.

Materiały te pomogą samorządom w sprawdzeniu poprawność ich obliczeń w zakresie kwoty przewidzianej w części oświatowej subwencji ogólnej dla danej jednostki samorządu terytorialnego w roku bazowym (tj. 2022) na prowadzenie przez tę jednostkę szkół danego typu (St-1).

REKLAMA

Jak obliczyć wielkość dotacji oświatowej dla samorządów

Zaprezentowane w załączeniu dane dotyczą wszystkich jednostek samorządu terytorialnego.

Ustalając wysokość wskaźnika zwiększającego należy pamiętać, że jest on obliczany z uwzględnieniem rozróżnienia:

  • szkół specjalnych oraz szkół niebędących szkołami specjalnymi, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki (odpowiednio wg wzoru przedstawionego w art. 14 ust. 2 i art. 14 ust. 1 ustawy),
  • każdego typu szkoły (z tym, że w przypadku szkół podstawowych prowadzonych przez gminy miejsko-wiejskie stosowane jest dodatkowe rozróżnienie ze względu na położenie szkoły na wsi i mieście do 5 tys. mieszkańców lub w mieście powyżej 5 tys. mieszkańców).

Załączone materiały pomocnicze zostały przedstawione w kilkunastu arkuszach pliku Excel, z uwzględnieniem powyższych rozróżnień. Aby ułatwić korzystanie z pliku, w każdym arkuszu, w komórkach B3-B6, znajdują się informacje identyfikujące każdy przypadek poprzez określenie: typu szkoły, jej specyfiki (szkoła specjalna i szkoła ogólnodostępna) oraz położenia szkoły podstawowej w gminach miejsko-wiejskich.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 ww. ustawy, jeżeli jednostka samorządu terytorialnego w roku bazowym otrzymała środki z tzw. rezerwy 0,5%, należy je doliczyć do kwoty opisanej symbolem St-1.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby wspomóc samorządy w poprawnym ustaleniu kwoty rezerwy 0,5%, MEiN umieściło w Strefie dla Zalogowanych SIO materiały o charakterze pomocniczym dotyczące dwóch kryteriów branych pod uwagę przy podziale ww. rezerwy (wzrost zadań szkolnych oraz błędy statystyczne), w ramach których ustalenie kwoty z podziałem na typy szkół może być trudniejsze niż przy ustalaniu kwot w ramach pozostałych kryteriów.

AKTUALIZACJA KWOTY DOTACJI w 2023 r. - zasady

  1. Zgodnie z art. 1 pkt 24 ustawy z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 185):
    1. w roku 2023 przy ustalaniu statystycznej liczby dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, uczniów, wychowanków lub uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o której mowa w art. 11 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, nie uwzględnia się dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie tej ustawy albo którzy przebywają legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku gdy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy od dnia 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa.
    2. w roku 2023 wskaźnik zwiększający, o którym mowa w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, oblicza się według określonego w tym przepisie wzoru. Należy zwrócić uwagę na konieczność uwzględnienia dodatkowego symbolu WbUt-1 oraz opis symbolu Wbt-1 (związane odpowiednio z wydatkami na kształcenie, wychowanie o opiekę uczniów będących obywatelami Ukrainy oraz wydatków bieżących poniesionych z pozyskanych środków w ramach programu „Laboratoria przyszłości”).
  2. Zgodnie art. 40 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 (Dz. U. poz. 2666), w roku 2023 do dotacji udzielanej na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych niepublicznemu liceum ogólnokształcącemu dla dorosłych, niepublicznej branżowej szkole II stopnia oraz niepublicznej szkole policealnej nie stosuje się przepisu art. 43 ust. 5 tej ustawy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

REKLAMA

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

REKLAMA