REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć wielkość dotacji oświatowej dla samorządów

Jak obliczyć wielkość dotacji oświatowej dla samorządów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Materiały pomocnicze do obliczenia wskaźnika zwiększającego, o którym mowa w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, niezbędnego do ustalenia kwoty dotacji udzielanej na podstawie odpowiednio art. 25 ust. 1, 2 i 4 ww. ustawy w roku 2023.

Materiały te pomogą samorządom w sprawdzeniu poprawność ich obliczeń w zakresie kwoty przewidzianej w części oświatowej subwencji ogólnej dla danej jednostki samorządu terytorialnego w roku bazowym (tj. 2022) na prowadzenie przez tę jednostkę szkół danego typu (St-1).

REKLAMA

Jak obliczyć wielkość dotacji oświatowej dla samorządów

Zaprezentowane w załączeniu dane dotyczą wszystkich jednostek samorządu terytorialnego.

Ustalając wysokość wskaźnika zwiększającego należy pamiętać, że jest on obliczany z uwzględnieniem rozróżnienia:

  • szkół specjalnych oraz szkół niebędących szkołami specjalnymi, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki (odpowiednio wg wzoru przedstawionego w art. 14 ust. 2 i art. 14 ust. 1 ustawy),
  • każdego typu szkoły (z tym, że w przypadku szkół podstawowych prowadzonych przez gminy miejsko-wiejskie stosowane jest dodatkowe rozróżnienie ze względu na położenie szkoły na wsi i mieście do 5 tys. mieszkańców lub w mieście powyżej 5 tys. mieszkańców).

Załączone materiały pomocnicze zostały przedstawione w kilkunastu arkuszach pliku Excel, z uwzględnieniem powyższych rozróżnień. Aby ułatwić korzystanie z pliku, w każdym arkuszu, w komórkach B3-B6, znajdują się informacje identyfikujące każdy przypadek poprzez określenie: typu szkoły, jej specyfiki (szkoła specjalna i szkoła ogólnodostępna) oraz położenia szkoły podstawowej w gminach miejsko-wiejskich.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 ww. ustawy, jeżeli jednostka samorządu terytorialnego w roku bazowym otrzymała środki z tzw. rezerwy 0,5%, należy je doliczyć do kwoty opisanej symbolem St-1.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby wspomóc samorządy w poprawnym ustaleniu kwoty rezerwy 0,5%, MEiN umieściło w Strefie dla Zalogowanych SIO materiały o charakterze pomocniczym dotyczące dwóch kryteriów branych pod uwagę przy podziale ww. rezerwy (wzrost zadań szkolnych oraz błędy statystyczne), w ramach których ustalenie kwoty z podziałem na typy szkół może być trudniejsze niż przy ustalaniu kwot w ramach pozostałych kryteriów.

AKTUALIZACJA KWOTY DOTACJI w 2023 r. - zasady

  1. Zgodnie z art. 1 pkt 24 ustawy z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 185):
    1. w roku 2023 przy ustalaniu statystycznej liczby dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, uczniów, wychowanków lub uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o której mowa w art. 11 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, nie uwzględnia się dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie tej ustawy albo którzy przebywają legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku gdy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy od dnia 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa.
    2. w roku 2023 wskaźnik zwiększający, o którym mowa w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, oblicza się według określonego w tym przepisie wzoru. Należy zwrócić uwagę na konieczność uwzględnienia dodatkowego symbolu WbUt-1 oraz opis symbolu Wbt-1 (związane odpowiednio z wydatkami na kształcenie, wychowanie o opiekę uczniów będących obywatelami Ukrainy oraz wydatków bieżących poniesionych z pozyskanych środków w ramach programu „Laboratoria przyszłości”).
  2. Zgodnie art. 40 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 (Dz. U. poz. 2666), w roku 2023 do dotacji udzielanej na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych niepublicznemu liceum ogólnokształcącemu dla dorosłych, niepublicznej branżowej szkole II stopnia oraz niepublicznej szkole policealnej nie stosuje się przepisu art. 43 ust. 5 tej ustawy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA