REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć wielkość dotacji oświatowej dla samorządów

Jak obliczyć wielkość dotacji oświatowej dla samorządów
Jak obliczyć wielkość dotacji oświatowej dla samorządów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Materiały pomocnicze do obliczenia wskaźnika zwiększającego, o którym mowa w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, niezbędnego do ustalenia kwoty dotacji udzielanej na podstawie odpowiednio art. 25 ust. 1, 2 i 4 ww. ustawy w roku 2023.

Materiały te pomogą samorządom w sprawdzeniu poprawność ich obliczeń w zakresie kwoty przewidzianej w części oświatowej subwencji ogólnej dla danej jednostki samorządu terytorialnego w roku bazowym (tj. 2022) na prowadzenie przez tę jednostkę szkół danego typu (St-1).

REKLAMA

Jak obliczyć wielkość dotacji oświatowej dla samorządów

Zaprezentowane w załączeniu dane dotyczą wszystkich jednostek samorządu terytorialnego.

Ustalając wysokość wskaźnika zwiększającego należy pamiętać, że jest on obliczany z uwzględnieniem rozróżnienia:

 • szkół specjalnych oraz szkół niebędących szkołami specjalnymi, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki (odpowiednio wg wzoru przedstawionego w art. 14 ust. 2 i art. 14 ust. 1 ustawy),
 • każdego typu szkoły (z tym, że w przypadku szkół podstawowych prowadzonych przez gminy miejsko-wiejskie stosowane jest dodatkowe rozróżnienie ze względu na położenie szkoły na wsi i mieście do 5 tys. mieszkańców lub w mieście powyżej 5 tys. mieszkańców).

Załączone materiały pomocnicze zostały przedstawione w kilkunastu arkuszach pliku Excel, z uwzględnieniem powyższych rozróżnień. Aby ułatwić korzystanie z pliku, w każdym arkuszu, w komórkach B3-B6, znajdują się informacje identyfikujące każdy przypadek poprzez określenie: typu szkoły, jej specyfiki (szkoła specjalna i szkoła ogólnodostępna) oraz położenia szkoły podstawowej w gminach miejsko-wiejskich.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 ww. ustawy, jeżeli jednostka samorządu terytorialnego w roku bazowym otrzymała środki z tzw. rezerwy 0,5%, należy je doliczyć do kwoty opisanej symbolem St-1.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby wspomóc samorządy w poprawnym ustaleniu kwoty rezerwy 0,5%, MEiN umieściło w Strefie dla Zalogowanych SIO materiały o charakterze pomocniczym dotyczące dwóch kryteriów branych pod uwagę przy podziale ww. rezerwy (wzrost zadań szkolnych oraz błędy statystyczne), w ramach których ustalenie kwoty z podziałem na typy szkół może być trudniejsze niż przy ustalaniu kwot w ramach pozostałych kryteriów.

AKTUALIZACJA KWOTY DOTACJI w 2023 r. - zasady

 1. Zgodnie z art. 1 pkt 24 ustawy z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 185):
  1. w roku 2023 przy ustalaniu statystycznej liczby dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, uczniów, wychowanków lub uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o której mowa w art. 11 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, nie uwzględnia się dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny na podstawie tej ustawy albo którzy przebywają legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w przypadku gdy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy od dnia 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa.
  2. w roku 2023 wskaźnik zwiększający, o którym mowa w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, oblicza się według określonego w tym przepisie wzoru. Należy zwrócić uwagę na konieczność uwzględnienia dodatkowego symbolu WbUt-1 oraz opis symbolu Wbt-1 (związane odpowiednio z wydatkami na kształcenie, wychowanie o opiekę uczniów będących obywatelami Ukrainy oraz wydatków bieżących poniesionych z pozyskanych środków w ramach programu „Laboratoria przyszłości”).
 2. Zgodnie art. 40 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 (Dz. U. poz. 2666), w roku 2023 do dotacji udzielanej na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych niepublicznemu liceum ogólnokształcącemu dla dorosłych, niepublicznej branżowej szkole II stopnia oraz niepublicznej szkole policealnej nie stosuje się przepisu art. 43 ust. 5 tej ustawy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  REKLAMA