REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najnowsze zmiany w sposobie przeprowadzania audytu wewnętrznego

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

REKLAMA

Nowe przepisy wprowadzą zmodyfikowany wzór planu audytu oraz sprawozdania z jego wykonania. Pojawią się również regulacje dotyczące audytów wewnętrznych zleconych.

Jutro wchodzi w życie rozporządzenie ministra finansów z 10 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu przeprowadzania audytu wewnętrznego. Wprowadza ono przepisy dotyczące audytów zleconych.

REKLAMA

Audyt zlecony

REKLAMA

Przypomnijmy, że możliwość zlecania audytu wewnętrznego została wprowadzona nowelizacją ustawy o finansach publicznych, która weszła w życie 29 grudnia 2006 r. Zgodnie z art. 63 ust. 1 pkt 5 i ust. 1a tej ustawy minister finansów za zgodą kierownika jednostki, a w szczególnym przypadku nawet bez zgody, może zlecić audytorom wewnętrznym przeprowadzenie takiego audytu. Może on zostać zlecony również na wniosek prezesa Rady Ministrów.

W tym roku w jednostkach sektora rządowego zostanie przeprowadzone pierwsze zadanie audytowe zlecone. Jego rozpoczęcie planowane jest na 2 czerwca, natomiast sprawozdania powinny zostać przekazane do Ministerstwa Finansów na 29 sierpnia. Audyt będzie obejmował wartościowanie stanowisk pracy w służbie cywilnej, czyli w takich jednostkach, jak ministerstwa, urzędy centralne, urzędy celne, izby celne, urzędy kontroli skarbowej, urzędy skarbowe, izby skarbowe oraz tzw. jednostki progowe,(tj. takie, które są zobowiązane do prowadzenia audytu wewnętrznego, ale nie zostały wymienione wprost w ustawie o finansach publicznych, czyli takie jednostki, których łączna kwota gromadzonych środków publicznych lub łączna wartość wydatków i rozchodów środków publicznych w ciągu roku kalendarzowego przekroczyła 40 mln zł). Audyt, o którym mowa, będzie dotyczyć tylko tych urzędów, w których zatrudnionych jest co najmniej 100 członków korpusu Służby Cywilnej.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem obowiązek przekazywania sprawozdania z przeprowadzonego audytu zleconego lub innych informacji, istotnych ze względu na realizację celu audytu wewnętrznego zleconego ministrowi finansów, będzie spoczywał na kierowniku jednostki, w której przeprowadzane były czynności.

Natomiast w czasie audytu kierownik jednostki oraz audytor wewnętrzny będą musieli współpracować z pracownikami Ministerstwa Finansów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z par. 33 ust. 2 rozporządzenia współpraca taka powinna polegać przede wszystkim na:

• przekazywaniu dokumentów, w tym dokumentów w wersji elektronicznej, z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej;

• udzielaniu informacji i wyjaśnień;

• przekazywaniu niezbędnych odpisów i kserokopii dokumentów.

Plan audytu

Oprócz tych wytycznych rozporządzenie ministra finansów z 10 kwietnia wprowadza nowy wzór planu audytu. Będzie on miał zastosowanie po raz pierwszy do planów, które zostaną sporządzone za 2009 rok. Zgodnie z art. 53 ust. 5 pkt 3 ustawy o finansach publicznych, audytorzy wewnętrzni muszą go sporządzić i przedstawić ministrowi finansów do 31 października.

Zgodnie z par. 6 ust. 4 rozporządzenia, przygotowując plan audytu, audytor powinien w szczególności wziąć pod uwagę:

• cele i zadania jednostki, w której prowadzony jest audyt wewnętrzny;

• istotne ryzyka wpływające na realizację celów i zadań jednostki, w której prowadzony jest audyt wewnętrzny;

• istniejące w jednostce, w której prowadzony jest audyt wewnętrzny, systemy kontroli i zarządzania;

REKLAMA

• czynniki ryzyka, czyli np.: złożoność działalności prowadzonej przez jednostkę, liczbę, rodzaj i wielkość dokonywanych operacji finansowych, liczbę i kwalifikacje zawodowe pracowników, zmiany organizacyjne i prawne, wyniki wcześniej przeprowadzonych audytów lub kontroli; uwagi kierownika jednostki.

Z kolei, ustalając kolejność obszarów ryzyka, które powinny być poddane audytowi (przy tworzeniu planu audytu) audytor musi wziąć pod uwagę wyniki ana- lizy obszarów ryzyka oraz czynniki organizacyjne, w tym w szczególności:

• czas niezbędny do przeprowadzenia zadań audytowych,

• czas przeznaczony na szkolenie,

• dostępne zasoby ludzkie i rzeczowe,

• rezerwę czasową na nieprzewidziane działania.

Roczne sprawozdanie

Zmiany dotyczą nie tylko wzoru planu audytu, ale również sprawozdania z jego wykonania. Związane jest to z faktem, że od 1 maja wchodzi w życie rozporządzenie ministra finansów z 4 kwietnia 2008 r. w sprawie trybu sporządzania oraz wzoru sprawozdania z wykonania planu audytu za rok poprzedni.

Do składania takich sprawozdań audytorzy wewnętrzni zobowiązani są na podstawie art. 53 ustawy o finansach publicznych do końca marca każdego roku. Nowy jego wzór, który wprowadza rozporządzenie z 4 kwietnia 2008 r., zakłada zmianę zakresu informacji, czyli:

• rezygnację z gromadzenia szczegółowych danych dotyczących audytowanych jednostek, liczby wydanych zaleceń, wyjaśnień i zastrzeżeń oraz sposobu planowania i rejestrowania organizacji pracy komórki audytu wewnętrznego,

• większą ilość danych dotyczących komórki audytu wewnętrznego oraz czynności doradczych.n

DEFINICJE POJĘĆ

Zadanie audytowe - to zadania zapewniające lub czynności doradcze.

Zadanie zapewniające - to zespół działań podejmowanych w celu dostarczenia kierownikowi jednostki niezależnej i obiektywnej oceny, o której mowa w art. 48 ust. 1 pkt 1 ustawy o finansach publicznych.

Czynności doradcze - to działania podejmowane przez audytora, których charakter i zakres jest uzgadniany z kierownikiem jednostki, w której jest zatrudniony, których celem jest usprawnienie funkcjonowania jednostki; z zastrzeżeniem, że audytor wewnętrzny nie przejmuje na siebie zadań lub uprawnień wchodzących w zakres zarządzania jednostką.

AUDYT JUŻ ROZPOCZĘTY I NOWE PRZEPISY

1 maja wchodzi w życie rozporządzenie z 10 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu przeprowadzania audytu wewnętrznego.

Jednak do zadań audytowych rozpoczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia oraz do planu audytu na rok 2008 sporządzanego po 1 maja stosuje się przepisy dotychczasowe.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 249, poz. 2104 ze zm.).

• Rozporządzenie ministra finansów z 10 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu przeprowadzania audytu wewnętrznego (Dz.U. nr 66, poz. 406).

• Rozporządzenie ministra finansów z 4 kwietnia 2008 r. w sprawie trybu sporządzania oraz wzoru sprawozdania z wykonania planu audytu za rok poprzedni (Dz.U. nr 61, poz. 378).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA