REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gmina jako podatnik VAT

MGM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Numery NIP w konkretnym stanie faktycznym mogą być nadane zarówno gminie, jak i jej urzędowi. Podatnik VAT zobowiązany jest do umieszczania numeru identyfikacji podatkowej na fakturach oraz ofertach i zawsze jest to numer związany z konkretnym zgłoszeniem rejestracyjnym na potrzeby VAT.

PROBLEM

REKLAMA

Czy status płatnika VAT ma gmina jako samorządowa osoba prawna czy urząd gminy jako jednostka organizacyjna obsługująca gminę od strony techniczno-organizacyjnej i na kogo powinny być wystawiane faktury?

MF WYJAŚNIA

REKLAMA

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami. Dotyczy to również takich podmiotów, jak zakłady (oddziały) osób prawnych, płatnicy podatków oraz składek ubezpieczeniowych. Wszyscy oni otrzymują numer identyfikacji podatkowej, czyli NIP. Każdy podmiot, który należy do jednej z powyższych kategorii zobowiązany jest do złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego.

REKLAMA

Nie można w praktyce wykluczyć, że w konkretnym stanie faktycznym odrębne numery NIP zostaną nadane zarówno gminie, jak i urzędowi gminy. Rozstrzygnięcie w postaci stwierdzenia istnienia bądź nieistnienia obowiązku ewidencyjnego w każdym przypadku powinno być poprzedzone analizą stanu faktycznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szeroko rozumianą instytucję NIP należy jednak odróżnić od zgłoszenia rejestracyjnego dokonywanego na potrzeby VAT oraz posługiwania się numerem NIP w związku z dokonaniem zgłoszenia rejestracyjnego VAT. W obecnym stanie prawnym osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności zobowiązane są przed dniem wykonania pierwszej czynności objętej obowiązkiem podatkowym w VAT złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne. Wynika to z art. 96 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Następnie naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika jako VAT czynnego bądź - w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia przedmiotowego lub podmiotowego - jako podatnika VAT zwolnionego. Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny jest zobowiązany umieszczać numer NIP na fakturach oraz w ofertach. W związku z tym nie jest to dowolnie nadany numer gminy lub jej urzędu, ale numer związany z konkretnym zgłoszeniem rejestracyjnym dla potrzeb VAT.

Ponadto w świetle obowiązujących przepisów rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur adresatami faktury VAT zasadniczo powinny być podmioty faktycznie nabywające towary i usługi (na podstawie odpowiedzi na interpelację poselską nr 1993).

(MGM)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA