reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Audyt i kontrola > Jak zdobyć uprawnienia certyfikowanego audytora wewnętrznego

Jak zdobyć uprawnienia certyfikowanego audytora wewnętrznego

Stanowiska audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych - zgodnie z ustawą o finansach publicznych mogą obejmować m.in. posiadacze tytułu certyfikowanego audytora wewnętrznego (CIA). Jak można zdobyć te kwalifikacje?


Piotr Welenc

CISA, członek zarządu IIA Polska

Począwszy od maja 2008 r. certyfikacja CIA jest dostępna w formie testów komputerowych - Computer-Based Testing. Kandydaci mają możliwość wzięcia udziału w CBT w ciągu całego roku, w dowolnym czasie. Egzaminy są dostępne w wielu językach, w tym w języku polskim. Informacje na temat terminów rejestracji na egzamin CIA w języku polskim przez IIA Global są publikowane na stronach internetowych www.iia.org.pl oraz na stronie www.theiia.org. Egzamin CIA będzie trwał 2 h 45 min, przy czym cała sesja testowa 3 h. Krótkie szkolenie będzie dostępne dla kandydatów w miejscu odbywających się testów, jak również on-line.

Proces rejestracji przybiera od 2008 roku formę w pełni elektroniczną. Po rejestracji on-line, kandydat do uzyskania tytułu CIA ma sześć miesięcy, aby wziąć udział w egzaminie. Kandydaci nie mają opcji wyboru sposobu zdawania egzaminu, od 2008 roku egzaminy będą organizowane tylko w formie testów komputerowych. W przypadku negatywnego wyniku egzaminu należy odczekać 90 dni, by móc ponownie przystąpić do egzaminu.

Egzaminy są dostępne pięć, sześć dni w tygodniu, w zależności od warunków lokalnych ośrodków egzaminacyjnych. Forma, zawartość, sens pytań egzaminów nie zmienią się, jednak liczba pytań zostanie zredukowana. Każda część egzaminu CIA będzie się składała ze 100 pytań. Usunięto tzw. pytania kontrolne (przed wdrożeniem CBT zdający odpowiadał na 125 pytań, z czego 100 podlegało ocenie, a pozostałe 25 stanowiło formę pytań kontrolnych). Pytanie testowe nadal będzie zawierało cztery możliwe odpowiedzi do wyboru, spośród których należy wybrać prawidłową.

Kandydat będzie miał możliwość swobodnego poruszania się w teście, z opcją powrotu do pytań, zmianą odpowiedzi oraz oznaczeniem odpowiedzi, do których będzie chciał wrócić zanim skończy egzamin. Jednakże z chwilą upływu czasu egzaminu dostęp do testu jest zamknięty.

Ceny egzaminów mogą ulec zmianie, w zależności od kraju, w jakim będą organizowane, jakiekolwiek zmiany opłat egzaminacyjnych będą dostępne na stronie The IIA. W procesie rejestracji, jak też i dokonywania opłaty egzaminacyjnej w żaden sposób nie uczestniczy IIA Polska. Wybór zdawanej części egzaminu należy do kandydata, nie ma konieczności zdawania wszystkich części jednocześnie.

Kandydaci mają dwa lata od daty pierwszego egzaminu do czasu wygaśnięcia formularza aplikacyjnego. Z każdym kolejnym podejściem do egzaminu bieg dwóch lat rozpoczyna się od daty ostatniego udziału w sesji egzaminacyjnej. Aplikacja kandydata wygasa tylko w sytuacji, gdy w ciągu dwóch lat kandydat nie weźmie udziału w żadnym egzaminie. W momencie wygaśnięcia aplikacji należy wysłać nowy formularz aplikacyjny wraz z opłatą, aby wziąć udział w jakimkolwiek egzaminie.

Szczegółowe informacje na temat samego certyfikatu CIA oraz sposobów jego zdobycia i utrzymania, dla członków IIA Polska dostępne są za pośrednictwem Biura Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych IIA Polska. Dla wszystkich zainteresowanych dostępne są również na stronie www.iia.org.pl oraz na stronie www.theiia.org, w języku angielskim.

AP

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama