REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zdobyć uprawnienia certyfikowanego audytora wewnętrznego

_ AP
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Stanowiska audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych - zgodnie z ustawą o finansach publicznych mogą obejmować m.in. posiadacze tytułu certyfikowanego audytora wewnętrznego (CIA). Jak można zdobyć te kwalifikacje?

Piotr Welenc

REKLAMA

CISA, członek zarządu IIA Polska

REKLAMA

Począwszy od maja 2008 r. certyfikacja CIA jest dostępna w formie testów komputerowych - Computer-Based Testing. Kandydaci mają możliwość wzięcia udziału w CBT w ciągu całego roku, w dowolnym czasie. Egzaminy są dostępne w wielu językach, w tym w języku polskim. Informacje na temat terminów rejestracji na egzamin CIA w języku polskim przez IIA Global są publikowane na stronach internetowych www.iia.org.pl oraz na stronie www.theiia.org. Egzamin CIA będzie trwał 2 h 45 min, przy czym cała sesja testowa 3 h. Krótkie szkolenie będzie dostępne dla kandydatów w miejscu odbywających się testów, jak również on-line.

Proces rejestracji przybiera od 2008 roku formę w pełni elektroniczną. Po rejestracji on-line, kandydat do uzyskania tytułu CIA ma sześć miesięcy, aby wziąć udział w egzaminie. Kandydaci nie mają opcji wyboru sposobu zdawania egzaminu, od 2008 roku egzaminy będą organizowane tylko w formie testów komputerowych. W przypadku negatywnego wyniku egzaminu należy odczekać 90 dni, by móc ponownie przystąpić do egzaminu.

Egzaminy są dostępne pięć, sześć dni w tygodniu, w zależności od warunków lokalnych ośrodków egzaminacyjnych. Forma, zawartość, sens pytań egzaminów nie zmienią się, jednak liczba pytań zostanie zredukowana. Każda część egzaminu CIA będzie się składała ze 100 pytań. Usunięto tzw. pytania kontrolne (przed wdrożeniem CBT zdający odpowiadał na 125 pytań, z czego 100 podlegało ocenie, a pozostałe 25 stanowiło formę pytań kontrolnych). Pytanie testowe nadal będzie zawierało cztery możliwe odpowiedzi do wyboru, spośród których należy wybrać prawidłową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kandydat będzie miał możliwość swobodnego poruszania się w teście, z opcją powrotu do pytań, zmianą odpowiedzi oraz oznaczeniem odpowiedzi, do których będzie chciał wrócić zanim skończy egzamin. Jednakże z chwilą upływu czasu egzaminu dostęp do testu jest zamknięty.

Ceny egzaminów mogą ulec zmianie, w zależności od kraju, w jakim będą organizowane, jakiekolwiek zmiany opłat egzaminacyjnych będą dostępne na stronie The IIA. W procesie rejestracji, jak też i dokonywania opłaty egzaminacyjnej w żaden sposób nie uczestniczy IIA Polska. Wybór zdawanej części egzaminu należy do kandydata, nie ma konieczności zdawania wszystkich części jednocześnie.

Kandydaci mają dwa lata od daty pierwszego egzaminu do czasu wygaśnięcia formularza aplikacyjnego. Z każdym kolejnym podejściem do egzaminu bieg dwóch lat rozpoczyna się od daty ostatniego udziału w sesji egzaminacyjnej. Aplikacja kandydata wygasa tylko w sytuacji, gdy w ciągu dwóch lat kandydat nie weźmie udziału w żadnym egzaminie. W momencie wygaśnięcia aplikacji należy wysłać nowy formularz aplikacyjny wraz z opłatą, aby wziąć udział w jakimkolwiek egzaminie.

Szczegółowe informacje na temat samego certyfikatu CIA oraz sposobów jego zdobycia i utrzymania, dla członków IIA Polska dostępne są za pośrednictwem Biura Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych IIA Polska. Dla wszystkich zainteresowanych dostępne są również na stronie www.iia.org.pl oraz na stronie www.theiia.org, w języku angielskim.

AP

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

  Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

  ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

  W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

  Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

  Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

  Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw 2024 r. poz. 565]

  Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

  REKLAMA

  Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

  Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

  Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

  Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

  Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

  Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

  Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

  Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

  REKLAMA

  Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

  Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

  Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

  Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

  REKLAMA