REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zdobyć uprawnienia certyfikowanego audytora wewnętrznego

_ AP
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Stanowiska audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych - zgodnie z ustawą o finansach publicznych mogą obejmować m.in. posiadacze tytułu certyfikowanego audytora wewnętrznego (CIA). Jak można zdobyć te kwalifikacje?

Piotr Welenc

REKLAMA

CISA, członek zarządu IIA Polska

REKLAMA

Począwszy od maja 2008 r. certyfikacja CIA jest dostępna w formie testów komputerowych - Computer-Based Testing. Kandydaci mają możliwość wzięcia udziału w CBT w ciągu całego roku, w dowolnym czasie. Egzaminy są dostępne w wielu językach, w tym w języku polskim. Informacje na temat terminów rejestracji na egzamin CIA w języku polskim przez IIA Global są publikowane na stronach internetowych www.iia.org.pl oraz na stronie www.theiia.org. Egzamin CIA będzie trwał 2 h 45 min, przy czym cała sesja testowa 3 h. Krótkie szkolenie będzie dostępne dla kandydatów w miejscu odbywających się testów, jak również on-line.

Proces rejestracji przybiera od 2008 roku formę w pełni elektroniczną. Po rejestracji on-line, kandydat do uzyskania tytułu CIA ma sześć miesięcy, aby wziąć udział w egzaminie. Kandydaci nie mają opcji wyboru sposobu zdawania egzaminu, od 2008 roku egzaminy będą organizowane tylko w formie testów komputerowych. W przypadku negatywnego wyniku egzaminu należy odczekać 90 dni, by móc ponownie przystąpić do egzaminu.

Egzaminy są dostępne pięć, sześć dni w tygodniu, w zależności od warunków lokalnych ośrodków egzaminacyjnych. Forma, zawartość, sens pytań egzaminów nie zmienią się, jednak liczba pytań zostanie zredukowana. Każda część egzaminu CIA będzie się składała ze 100 pytań. Usunięto tzw. pytania kontrolne (przed wdrożeniem CBT zdający odpowiadał na 125 pytań, z czego 100 podlegało ocenie, a pozostałe 25 stanowiło formę pytań kontrolnych). Pytanie testowe nadal będzie zawierało cztery możliwe odpowiedzi do wyboru, spośród których należy wybrać prawidłową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kandydat będzie miał możliwość swobodnego poruszania się w teście, z opcją powrotu do pytań, zmianą odpowiedzi oraz oznaczeniem odpowiedzi, do których będzie chciał wrócić zanim skończy egzamin. Jednakże z chwilą upływu czasu egzaminu dostęp do testu jest zamknięty.

Ceny egzaminów mogą ulec zmianie, w zależności od kraju, w jakim będą organizowane, jakiekolwiek zmiany opłat egzaminacyjnych będą dostępne na stronie The IIA. W procesie rejestracji, jak też i dokonywania opłaty egzaminacyjnej w żaden sposób nie uczestniczy IIA Polska. Wybór zdawanej części egzaminu należy do kandydata, nie ma konieczności zdawania wszystkich części jednocześnie.

Kandydaci mają dwa lata od daty pierwszego egzaminu do czasu wygaśnięcia formularza aplikacyjnego. Z każdym kolejnym podejściem do egzaminu bieg dwóch lat rozpoczyna się od daty ostatniego udziału w sesji egzaminacyjnej. Aplikacja kandydata wygasa tylko w sytuacji, gdy w ciągu dwóch lat kandydat nie weźmie udziału w żadnym egzaminie. W momencie wygaśnięcia aplikacji należy wysłać nowy formularz aplikacyjny wraz z opłatą, aby wziąć udział w jakimkolwiek egzaminie.

Szczegółowe informacje na temat samego certyfikatu CIA oraz sposobów jego zdobycia i utrzymania, dla członków IIA Polska dostępne są za pośrednictwem Biura Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych IIA Polska. Dla wszystkich zainteresowanych dostępne są również na stronie www.iia.org.pl oraz na stronie www.theiia.org, w języku angielskim.

AP

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  2024 r.: 2 wzory dla umów o pracę: rozwiązanie umowy za porozumieniem, wypowiedzenie umowy na czas określony [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Wzór rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Wzór wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. [Aktualne okresy wypowiedzenia]

  Premier Saksonii o migracji: sytuacja jest dramatyczna, kontrole na granicy z Polską i Czechami są konieczne

  W debacie na temat polityki migracyjnej premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za szybkimi i zdecydowanymi środkami. Podkreślił, że „sytuacja jest dramatyczna", a stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami są koniecznie, by opanować sytuację – informuje portal Tagesschau.

  Bon 2500 zł na laptop od rządu. Czy nauczyciel ma obowiązek przynosić laptop do szkoły?

  Nauczyciele zgłaszają wątpliwości, czy korzystając z bonu 2500 zł na zakup laptopa, będą musieli ten komputer przynosić do szkoły i raportować dyrekcji szkoły, czy wykorzystują go na lekcjach.

  Dwa nowe przywileje zwolnionych pracowników kłopotem dla pracodawców [Nowelizacja przepisów]

  Przywileje ma tylko pracownik, który zaskarżył zwolnienie z pracy do sądu pracy. Polegają na przywróceniu do pracy bez czekania na prawomocny wyrok sądu. Inaczej mówiąc na czas procesu z pracodawcą pracownik dalej pracuje. Jak to zrobić?

  REKLAMA

  Jakie są prognozy na pierwszy tydzień jesieni?

  Jesień już w kalendarzu, ale czy w prognozach pogody też? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej sprawdzają, jaka będzie pogoda w najbliższych dniach. 

  Język angielski to nie wszystko. Jakie języki obce są najchętniej wybierane przez uczniów?

  Jaki język obcy jest najpopularniejszy w polskich szkołach średnich? Jaki lektorat najchętniej wybierają studenci? W jakich krajach dzieci nie uczą się angielskiego? 

  Minister kultury: Będą darmowe bilety do muzeów dla młodzieży i emerytów

  Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował o wprowadzeniu darmowego biletu do instytucji kultury dla młodzieży i emerytów

  R. Telus: Przygotowaliśmy program odtworzenia polskiego przetwórstwa

  Robert Telus, minister rolnictwa, podczas dożynek prezydenckich powiedział: "Przygotowaliśmy program odtworzenia przetwórstwa. Ważne jest stworzenie rolniczego handlu detalicznego. Nadal pomagamy Ukrainie w tranzycie zboża. Tranzyt wzrósł dwukrotnie. Niech ono płynie tam, gdzie jest potrzebne".

  REKLAMA

  Kiedy rodzice muszą oddać świadczenia 500 plus i 800+? Wyrok NSA z 24 sierpnia 2023 r. (I OSK 1349/210)

  Jeżeli dziecko nie mieszka z rodzicem pobierającym świadczenia 500+ albo 800 plus, to należy zwrócić 500 zł albo 800 zł za każdy miesiąc pobierania świadczenia.

  Tusk ogłasza akcję "Orlik - wielkie granie". "Jak wiecie, mam obsesję na tym punkcie ..."

  Przygotowaliśmy program rewitalizacji orlików, będziemy je przebudowywali i unowocześniali, będę też chciał zorganizować akcję "Orlik - wielkie granie" dla dziewcząt i chłopców w różnych grupach wiekowych - zapowiedział w niedzielę, w Mińsku Mazowieckim lider PO Donald Tusk.

  REKLAMA